Ciekawostki

Interesujące Ciekawostki o Wyspach Kanaryjskich

Ciekawostki Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą Wysp Kanaryjskich. Wyspa Fuerteventura jest drugą co do wielkości wyspą kanaryjską pod względem powierzchni, podczas gdy Gran Canaria jest drugą pod względem liczby ludności.

Kiedy Europejczycy zaczęli odkrywać Wyspy Kanaryjskie w średniowieczu, spotykali ludność miejscową. Znani jako Guanches, mieszkańcy zamieszkujący Wyspy Kanaryjskie prawdopodobnie wyemigrowali na archipelag około 1000 r. p. n. e..

Wyspy Kanaryjskie – archipelag siedmiu głównych wysp i sześciu wysepek u zachodnich wybrzeży Afryki – są częścią Hiszpanii.

W średniowieczu Wyspy Kanaryjskie były odkrywane przez Fenicjan, Greków i Kartagińczyków, ale to Rzymianie nazwali te wyspy: Nivaria (Teneryfa), Canaria (Gran Canaria), Pluvialia (Lanzarote), Ombrion (La Palma), Planasia (Fuerteventura), Iunonia (El Hierro) i Capraria (La Gomera).

Podczas gdy kanarek pochodzi z Wysp Kanaryjskich, nazwa wyspy nie jest związana z ptakiem.

Ciekawostką jest to, że psy zajmują ważne miejsce w herbie Wysp Kanaryjskich.

Nazwa Wyspy Kanaryjskie pochodzi od łacińskiej nazwy Canariae Insulae, co oznacza „Wyspy Psów”. Te tak zwane „psy” być może były gatunkiem fok, jako że „pies morski” był łacińskim określeniem „foki”, albo związek psa kanaryjskiego może pochodzić z praktyki pierwotnych mieszkańców wysp polegającej na kultywaniu psów.

Na wszystkich Wyspach Kanaryjskich jest tylko jeden Starbucks. Znajduje się on na lotnisku Gran Canaria. Ponieważ Starbucks znajduje się w obszarze zamkniętym lotniska, do Starbucks na Wyspach Kanaryjskich mogą przyjeżdżać jedynie pasażerowie przylatujący lub odlatujący. Na miejscu znajdują się jedynie hiszpańskie kubki Starbucks.

Przed przybyciem ludzi, Wyspy Kanaryjskie były domem dla już nieistniejących gatunków olbrzymich jaszczurów i gigantycznych szczurów. Uważa się, że gatunek Gallotia olbrzymiej jaszczurki osiągnął długość metra.

W związku z walką gospodarczą na wyspach na początku XVIII wieku Kanaryjczycy zaczynają emigrować do terytoriów hiszpańsko-amerykańskich, takich jak Hawana (Kuba), Hatillo (Puerto Rice), Veracruz i Santo Domingo (Meksyk) oraz San Antonio, Teksas. Dzisiaj niektóre z najstarszych rodzin San Antonio wywodzących się od kolonistów Wysp Kanaryjskich.

W czasach Imperium Hiszpańskiego Wyspy Kanaryjskie były głównym przystankiem dla hiszpańskich galeonów w drodze do Ameryki. Te duże statki, zasilane jedynie wiatrem, płynęły na południe, aby złapać północno-wschodnie wiatry, aby przetransportować się do Ameryki Północnej i Południowej z Europy.

Cztery z trzynastu parków narodowych w Hiszpanii znajdują się na Wyspach Kanaryjskich. Teide National Park na Teneryfie jest siedzibą najwyższej góry Hiszpanii i trzeciego co do wielkości wulkanu na świecie. Teide jest najchętniej odwiedzanym parkiem narodowym Hiszpanii.

Wiele krajów europejskich próbowało ubiegać się o Wyspy Kanaryjskie. 25 lipca 1797 roku brytyjska flota pod dowództwem Horatio Nelsona zaatakowała Santa Cruz de Tenerife. Brytyjczycy stracili blisko 400 osób, a Nelson stracił prawą rękę w przegranej bitwie.

Kanaryjskie dania kuchni kanaryjskiej to mojo, sos z oleju, czosnek, ocet, sól, czerwony pieprz, tymianek, oregano i kolendra. Rojo to czerwony sos często podawany z mięsem. Przepis ten jest podstawą mojo, który znajduje się na Kubie, w Puerto Rico i Wenezueli z powodu napływów imigrantów z Wysp Kanaryjskich.

Podczas gdy Wyspy Kanaryjskie zamieszkuje około 2,1 miliona mieszkańców, to każdego roku przyjeżdża tutaj 10 milionów turystów, których przyciąga ciepły klimat, plaże i przyroda. Turystyka jest liderem gospodarki, stanowiąc 32 procent PKB Wysp Kanaryjskich.