Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o życiu

skóra człowieka

1. Najdłużej żyjącymi zwierzętami są gąbki Scolymastra joubini. Długość ich życia dochodzi do 15 tysięcy lat. Zamieszkują wody arktyczne. Osiągają wysokość do 2 m.

2. Do najdłużej żyjących kręgowców należy rekin grenlandzki. Długość jego życia wynosi nawet ponad 300 lat. Najdłużej żyjący znany osobnik miał 392 lata.

3. Sosny długowieczne są uważane za najdłużej żyjące drzewa na Ziemi. Najstarszy okaz rośnie w Górach Białych w Ameryce Północnej. Nosi imię Metuzalem, a jego wiek szacowany jest na ponad 4800 lat.

4. Za najstarszego kota w historii uważa się kotkę Creme Puff z Teksasu. Żyła ponoć 38 lat i 3 dni. W Polsce najdłużej żyjącym kotem był Mruczek z Rudy Śląskiej. Odszedł w wieku 24 lat i 6 miesięcy.

5. Oficjalnie za najstarszego psa w historii uważa się osobnika rasy Australian Cattle Dog o imieniu Bluey. Żył w Australii przez 29 lat i 5 miesięcy. Zdarzały się psy, które żyły prawdopodobnie ponad 30 lat, jednak nie zostały uznane za rekordzistów ze względu na brak dokumentów.

6. Najkrócej żyjącym kręgowcem jest ryba zagrzebka. Żyje w czasie pory deszczowej w tworzących się na sawannie kałużach. W ciągu trwania tej pory, czyli ok. 12 tygodni, wykluwa się, osiąga postać dojrzałą i składa w mule jaja. Wraz z nastaniem pory suchej umiera.

7. 24 marca jest w Polsce obchodzony jako Narodowy Dzień Życia. Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 r.

8. Życie ryjówek uzależnione jest od jedzenia. Muszą jeść co 2-3 godziny. Dziennie potrafią zjeść więcej pokarmu niż wynosi ich waga. Nawet 10 godzin bez jedzenia wystarczy, aby ryjówka umarła.

9. Koala śpi od 20 do nawet 22 godzin dziennie. Wyprzedza w tym nawet leniwca. Oznacza to, że to sympatyczne zwierzątko, żyjące nawet 20 lat, większość swojego życia po prostu przesypia.

10. Słowo 'żyto’ pochodzi od prasłowiańskiego czasownika *žiti czyli 'żyć’. Pierwotnie oznaczało więc 'to, co daje życie’. Dopiero z czasem uległo zawężeniu do pożywienia, a następnie do zboża.