Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki o Dominikanie dla dzieci

Ciekawostki o Dominikanie dla dzieci

Republika Dominikańska jest krajem położonym na karaibskiej wyspie Hispaniola. Jest drugim krajem na wyspie jest Haiti. Jego stolicą i największym miastem jest Santo Domingo. Językiem narodowym jest hiszpański. Przedstawiamy wartościowe informacje i ciekawostki o Dominikanie dla dzieci.

W latach 1916-1924 kraj był okupowany przez Stany Zjednoczone. Republika Dominikańska jest demokratyczną republiką prezydencką. Kraj ma klimat tropikalny.

Wyspa została pierwotnie zasiedlona przez naród Arawaków. Kiedy Kolumb przybył w 1492 roku podczas swojej pierwszej podróży do Nowego Świata, twierdził, że jest to wyspa dla Hiszpanii. W tym czasie wyspę zamieszkiwały setki tysięcy rdzennych Amerykanów. Liczba Taino gwałtownie spadła jednak z powodu chorób wywołanych przez Europejczyków, takich jak ospa.

Hispaniola stała się trampoliną do dalszych hiszpańskich eksploracji i podbojów w całym Nowym Świecie. Miasto Santo Domingo zostało założone w 1496 roku i było pierwszą stałą osadą w Nowym Świecie.

W 1967 roku Hiszpania przekazała Francji kontrolę nad zachodnią częścią wyspy. W 1804 roku część ta miałaby stać się krajem Haiti. Haitańczycy podbiliby resztę wyspy w 1821 roku, ale wschodnie dwie trzecie uzyskałoby niepodległość jako państwo Dominikany w 1844 roku.

Santo Domingo zostało założone w 1496 roku przez Bartłomieja Kolumba (brata Krzysztofa Kolumba) i jest najstarszą osadą europejską na półkuli zachodniej. Jest to miejsce pierwszego zamku, uniwersytetu, klasztoru i twierdzy w Nowym Świecie. Stał się on punktem postojowym większości hiszpańskich wypraw na inne wyspy. Dziś Santo Domingo jest kulturalnym i gospodarczym centrum Republiki Dominikańskiej.

Natomiast Santiago znajduje się w północnej Republice Dominikańskiej i jest drugim co do wielkości miastem w kraju. Miasto zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1562 roku zostało odbudowane. Gospodarka miasta uzależniona jest od produkcji papierosów, rumu, mebli, żywności przetworzonej oraz turystyki.

Kiedy ludzie myślą o Dominikanie, natychmiast wyobrażają sobie niekończące się białe piaszczyste plaże pod ciągłym słońcem i mają rację. Republika Dominikańska ma bez wątpienia wiele z najpiękniejszych plaż na świecie. Świadczy o tym ponad 1000 kilometrów plaż przybrzeżnych i około pięciu milionów turystów rocznie.

Republika Dominikańska jako miejscowość turystyczna oferuje również światowej klasy ośrodki wypoczynkowe i pola golfowe.

Odwiedzający mają również wiele możliwości nurkowania i korzystania z pięknych raf koralowych, jak również pieszych wędrówek, jazdy na rowerze, jazdy konnej i wiele innych doświadczeń.

Flaga Dominikany

Flaga Dominikany

W centrum flagi Dominikany znajduje się herb narodowy, na którym widnieje tarcza z motywem flagi, jedna gałąź wnęki laurowej po lewej stronie i palmowy front po prawej stronie. Na szczycie tarczy znajduje się narodowe motto Dios, Patria, Libertad (Bóg, Ojczyzna, Wolność). Pod tarczą widnieje nazwa República Dominicana. Na środku tarczy, otoczonej z każdej strony trzema włóczniami (dwiema z nich z banerami dominikańskimi), znajduje się Biblia z małym krzyżem.

Flaga dominikańska ma trzy kolory: czerwony, biały i niebieski. Flaga, obok hymnu narodowego i herbu, jest jednym z symboli narodowych Republiki Dominikańskiej. Każdy z kolorów flagi ma swoje znaczenie. Biel krzyża w centrum przedstawia zbawienie, czerwone prostokąty krew bohaterów, którzy walczyli o niepodległość, a niebieskie prostokąty oznaczają wolność.

Flagę zaprojektował ojciec założyciel Juan Pablo Duarte. Jest to jedyna na świecie, która ma w sobie obraz świętej Biblii. Biblia jest otwarta na Ewangelię Jana Pawła 8, werset 32, który czyta: „Prawda cię wyzwoli”.