Ciekawostki

Ciekawostki, fakty oraz informacje o małpach dla dzieci

zaskoczenie

Istnieją dwie grupy małp, które żyją w różnych miejscach: Małpy Nowego Świata w Ameryce Południowej i Małpy Starego Świata z Afryki i Azji. Poznajcie ciekawostki i ważne informacje o małpach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci.

1. Małpy Nowego Świata są często mniejsze niż Małpy Starego Świata.

2. Wiele gatunków małp ma różne relacje z ludźmi. Niektóre z nich są trzymane jako zwierzęta domowe, inne jako organizmy modelowe w laboratoriach lub na misjach kosmicznych.

3. Małpy mają długie ręce i nogi, aby pomóc im huśtać na drzewach.

4. Na niektórych obszarach, niektóre gatunki małp są uważane za szkodniki rolnicze i mogą powodować rozległe szkody w uprawach.

głowa nosacza

5. Samce nosaczy sundajskich mają oczywiście duże nosy. Ma wydłużony nos, aby przyciągać samice

6. Są obecnie 264 znane gatunki małp.

7. Małpy, które przyzwyczaiły się do obecności człowieka w miejscach turystycznych, mogą być również uważane za szkodniki, atakujące turystów.

8. Małpa czepiak o brązowej głowie ma rozciągliwy ogon, co oznacza, że może chwytać i może używać ogona jako piąta kończyna do chwytania drzew. W ciągu dnia małpa ta szuka owoców, które stanowią główną część jej diety.

9. Najmniejszą znaną małpką jest Pigmejka karłowata. Ma ona rozmiar około 14-16cm nie licząc ogona. Waży ona około 120 gramów. Żyje w lasach deszczowych Brazylii, Kolumbii i Ekwadoru.

małpka

10. Małpy są inteligentnymi zwierzętami, które są dobre w rozwiązywaniu problemów. Prawie wszystkie typy żyją razem w grupach. W skład grupy małp wchodzi zazwyczaj kilka spokrewnionych samic, ich młodych oraz jeden lub więcej samców.

11. Makak krabożerny jest uważany za Małpę „Starego Świata”.

12. Największą znaną małpą „Starego Świata” jest mandryl barwnolicy. Może urosnąć do około 1 m. Dorosłe ważą do 35 kg. Małpy często wspinają się przy pomocy ogonów.

13. Większość małp ma ogony.

małe małpki

14. Wszystkie gatunki małp mają przeciwstawne kciuki, tak jak ludzie.

15. Małpa czepiak o brązowej głowie żyje w dużej społeczności liczącej około 20-100 samców i samic. Dzielą się one na mniejsze grupy do karmienia. Samice zazwyczaj rodzą tylko jedno młode co roku lub dwa lata.

16. Różne gatunki małp żywią się różnymi pokarmami, takimi jak owoce, owady, kwiaty, liście i małe gady.

17. Większość gatunków małp jest aktywna głównie w ciągu dnia. Z kolei małpy ponocnicowate są aktywne w nocy.

szympans

18. Niektóre organizacje szkolą małpy kapucynki jako zwierzęta użytkowe, aby pomagały osobom z ciężkimi urazami rdzenia kręgowego lub niepełnosprawnością ruchową. Po socjalizacji w warunkach domowych jako niemowlęta, małpy przechodzą intensywny trening przed umieszczeniem ich u osoby niepełnosprawnej. W całym domu małpy asystują przy karmieniu, podnoszeniu przedmiotów i opiece.

19. Małpy używają wyrazu twarzy, ruchów ciała i różnych odgłosów do komunikowania się ze sobą. Na przykład, sajmiri wiewiórcza mają ponad 25 różnych wezwań. Wołania te mogą brzmieć jak szczekanie, mruczenie, krzyk, piskanie.

20. Małpy wyjce może wyć tak głośno, że słychać ją w odległości ponad kilometrów.

21. W religii i popkulturze małpy są symbolem zabawy, złośliwości i zabawy.

22. Większość małp jest żyje na drzewach, ale niektóre żyją na ziemi.