Ameryka PółnocnaCiekawostki

64 ciekawostki, Informacje i Fakty o Chicago

Chicago jest trzecim co do wielkości miastem w USA po Nowym Jorku i Los Angeles. Liczy 2,7 miliona mieszkańców, a jego metropolia liczy 9,5 miliona mieszkańców. Przez lata przyczynił się w ogromnym stopniu do rozwoju sztuk wizualnych, powieści, filmu, teatru, a także muzyki, zwłaszcza jazzu, bluesa i muzyki house.

1. Miasto ma największą na świecie populację Polaków po Warszawie.

2. Chicago stało się pierwszym miastem na świecie, które w 1939 roku zbudowało bank krwi.

3. Miasto zostało założone jako miasto w 1837 roku.

4. W 1900 roku Chicago z powodzeniem zakończyło masywny i wysoce innowacyjny projekt inżynieryjny – odwrócenie przepływu rzeki Chicago, tak aby zamiast jeziora Michigan opróżnić ją do rzeki Mississippi. Rzeka ta jest jedyną rzeką na świecie, która płynie wstecz.

5. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności Capone, miasto cieszyło się opinią miasta przestępczego.

6. W 1973 r. Chicago wprowadziło zakaz korzystania z płatnych toalet.

7. Wysokie budynki zostały wynalezione w Chicago i miasto jest znane jako „Dom Wieżowców”. Obecnie posiada cztery z dziesięciu najwyższych budynków w kraju.

8. Pierwszy na świecie wieżowiec, Home Insurance Company, został zbudowany w 1885 roku.

9. Kolumbijskie tereny wystawiennicze w 1893 r. były tak atrakcyjne i popularne, że zapoczątkowały tak zwany ruch „City Beautiful”, który w amerykańskim urbanistyce kładzie nacisk na parki, bulwary i inne zielone przestrzenie.

10. W 1908 roku firma Chicago Sears zaproponowała swoim klientom katalogowym zestawy domowe zwane „Sears Modern Houses”. Zestawy sprzedawano do 1940 roku, w którym to momencie sprzedano ponad 100.000 zestawów.

11. Muzeum Polowe w Chicago jest właścicielem najbardziej kompletnego na świecie dinozaura T-Rex, który został nazwany Sue.

12. W 1966 r. poczta w Chicago musiała zostać zamknięta z powodu ogromnej ilości przesyłek pocztowych, co spowodowało opóźnienie w dostarczeniu ponad 10 milionów listów i innych przesyłek. Zamknięcie to było głównym czynnikiem, który przyczynił się do ewentualnego utworzenia Poczty Amerykańskiej w 1971 r.

13. Gwendolyn Brooks jako pierwsza kobieta afroamerykańska zdobyła nagrodę Pulitzera w 1949 roku.

14. W mieście Chicago znajduje się ponad 2.000 stanowisk dla hot dogów, więcej niż liczba Burger Kings, McDonald’s i restauracji Wendy’s w mieście łącznie.

15. Pierwsza gejowska organizacja praw człowieka, Towarzystwo Praw Człowieka, została założona w Chicago w 1924 r.

16. Pierwsza transmitowana przez telewizję debata na temat kandydatów na prezydenta USA została wyemitowana 26 września 1960 r. w studiu CBS w Chicago, pomiędzy Johnem Fitzgeraldem Kennedym i Richardem Milhousem Nixonem.

17. Sen. Carol Moseley Braun została pierwszą kobietą afroamerykańsko-amerykańską senatorką USA w 1992 roku.

18. Atom został po raz pierwszy podzielony (co doprowadziło do wybuchu bomby i energii jądrowej) pod trybunami boiska Stagg na Uniwersytecie w Chicago.

19. Chicago PD jest drugim co do wielkości lokalnym organem ścigania w Stanach Zjednoczonych, zatrudniającym ponad 12 000 funkcjonariuszy i 2 000 pracowników administracyjnych i wykonawczych. Na pierwszym miejscu znajduje się NYPD w Nowym Jorku z 40.000 funkcjonariuszami.

20. W Chicago odbywa się największy na świecie festiwal bezpłatnego jedzenia na świeżym powietrzu – Taste of Chicago.

21. Każdego roku do Chicago przybywa średnio 35 milionów turystów.

22. W 2013 r. ogólnokrajowa firma zajmująca się zwalczaniem szkodników Orkin ogłosiła, że Chicago jest najbardziej zarażonym miastem w USA, a następnie Los Angeles, Waszyngton D.C., Nowy Jork i San Francisco. Chicago wygrało również miasto z największą liczbą zachorowań na pluskwy w latach 2012 i 2013.

23. W 2012 r. Chicago miało miejsce ponad 500 zabójstw, więcej niż Nowy Jork (419) i Los Angeles (299). Jednak liczba zabójstw spadła do 407 w 2014 roku.

24. Biblioteka Publiczna w Chicago powstała bezpośrednio z popiołów wielkiego pożaru w Chicago w 1871 roku.

25. Chicago było technicznie miejscem narodzin oper mydlanych.

26. Pierwszy Playboy Mansion był w Chicago.

27. Hugh Hefner rozpoczął publikację Playboya w Chicago w 1953 roku.

28. Film Ja-Robot został nakręcony w Chicago.

29. Gotham City z Batmana bazowało na mieście a Chicago.

30. W rzeczywistości tablice rejestracyjne Gotham City zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały jak tablice Illinois, tak aby były spójne z innymi tablicami podczas filmowania scen samochodowych w mieście.

31. Jane Addams z Chicago, założycielka Hull House, była pierwszą Amerykanką, która zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla w 1931 roku. Hull House został otwarty w 1889 roku, aby pomóc imigrantom z Chicago.

32. Termin „Jazz” powstał w Chicago w 1914 roku. Wśród rodzimych muzyków miasta znaleźli się m.in. lider zespołu Benny Goodman i perkusista Gene Krupa.

33. Historyczna trasa 66″ rozpoczyna się w Chicago w Grant Park na Adams Street przed Instytutem Sztuki w Chicago.

34. Nazwa Chicago pochodzi od słowa Algonquin „Chicagou” lub „Shikaakwa”, co tłumaczy się na „pole cebuli” lub „dziki czosnek”.

35. W 1927 roku, Chicago Al Capone zarobił prawie 60 milionów dolarów ze sprzedaży nielegalnego towaru.

36. McCormick Place, główne centrum kongresowe Chicago, oferuje największą powierzchnię wystawienniczą w Ameryce Północnej.

37. Lincoln Park Zoo, jeden z zaledwie trzech głównych wolnych ogrodów zoologicznych w kraju, jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w kraju, z szacowaną roczną frekwencją na poziomie 3,5 miliona osób.

38. Willis Tower (dawniej Sears Tower) jest najwyższym budynkiem na półkuli zachodniej z 110 piętrami.

39. W Chicago znajdują się 552 parki.

40. Chicago ma 15 mil plaż.

41. Pierwsza franczyzowa restauracja McDonald’s, należąca do Raya Kroca, została otwarta na przedmieściach Chicago w Des Plaines w 1955 roku.

42. Wynalazca z Chicago Martin Cooper wynalazł pierwszy telefon komórkowy.

43. W 1893 r. w Chicago przeprowadzono pierwszą w Stanach Zjednoczonych operację na otwartym sercu.

44. Chicago jest domem dla 11 firm z listy Fortune 500.

45. Walt Disney urodził się w Chicago.

46. Pierwszym zwierzęciem zakupionym dla Lincoln Park Zoo było młode niedźwiedzie, zakupione za 10 dolarów w 1874 roku.

47. Duży system tranzytowy autobusów i kolei w Chicago przewozi 1,7 mln pasażerów w każdy dzień roboczy.

48. Wśród wielu wynalazków, które pochodzą z miasta Chicago, znajdują się między innymi rolki, drapacze chmur, krakersy, zamki błyskawiczne, pinball, farba w sprayu, softball i pilot zdalnego sterowania.

49. Biblioteka Harold Washington Library w Chicago, licząca 2 miliony książek, jest największą biblioteką publiczną na świecie.

50. Nabisco (fabryka ciasteczek i krakersów), największa na świecie fabryka ciasteczek i Keebler (fabryka lodów ), największa na świecie wytwórnia lodów, znajdują się w Chicago.

51. W 1895 roku Chicago stało się pierwszym miejscem pierwszego w historii wyścigu samochodowego w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Tor rozpoczął się w Chicago i prowadził aż do pobliskiego przedmieścia Evanston.

52. W Chicago znajduje się Lincoln Park Zoo, jeden z ostatnich na świecie darmowych ogrodów zoologicznych.

53. Western Avenue w Chicago jest najdłuższą ciągłą ulicą świata o długości 23,5 mili.

54. Wrigley Building był pierwszym klimatyzowanym budynkiem biurowym.

55. Pierwsza w pełni kolorowa stacja telewizyjna zadebiutowała w Chicago w 1956 roku.

56. Odkurzacz został wynaleziony w Chicago w 1868 roku.

57. W Chicago mieszka pierwszy czarny prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama.

58. Chicago zajmuje powierzchnię 606 km2.

59. Pierwszym znanym nierodzimym stałym osadnikiem w Chicago był Jean Baptiste Point du Sable. Du Sable był pochodzenia afrykańskiego i francuskiego i przybył w latach 80. Jest powszechnie znany jako „Założyciel Chicago”.

60. Pomimo pożaru w 1871 roku, który zniszczył centralną dzielnicę biznesową, miasto rozrosło się gwałtownie, stając się krajowym centrum kolejowym i dominującym centrum środkowo-zachodnim.

61. Boom budowlany przyspieszył wzrost liczby ludności w kolejnych dekadach, a do 1900 roku Chicago było jednym z pięciu największych miast na świecie.

62. Dziś miasto jest międzynarodowym centrum finansowym, handlowym, przemysłowym, technologicznym, telekomunikacyjnym i transportowym.

63. Cztery stany są widoczne z wierzchołka Wieży Willisa (Indiana, Illinois, Michigan i Wisconsin).

64. Pierwszym wieżowcem, jaki kiedykolwiek powstał, był 13-piętrowy budynek Tacoma w Chicago, zbudowany w 1889 roku. Był to pierwszy budynek wsparty nitowaną stalową ramą zamiast ścianami konstrukcji. Inni twierdzą, że dziesięciopiętrowy budynek Chicago Home Insurance Company, wybudowany w 1885 roku i wyposażony w ognioodporny metalowy szkielet, był pierwszym wieżowcem.