Polska

12 Ciekawostek Geograficznych o Polsce

tatry

Polska jest państwem unitarnym w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim a Sudetami oraz Karpatami. Na jego terenie i w przeważającej części Polska leży w dorzeczu Wisły i Odry. Prezydentem naszego kraju jest obecnie Andrzej Duda, a stolicą jest Warszawa. Powierzchnia kraju wynosi 322 575 kilometrów kwadratowych, liczba ludności to 37,75 miliona. Poznajmy najlepsze ciekawostki geograficzne na temat naszego kraju!

1. Jaskinia Wielka Śnieżna

Położona jest ona w Tatrach Wielkich i jest najdłuższym i najgłębszym obiektem tego typu w naszym kraju. Wszystkie odkryte do tej pory korytarze mierzą łącznie 23 kilometry.

2. Mazury

Nazywane są one Krainą Tysiąca Jezior, jednak w rzeczywistości w Mazurach tych jezior jest ponad 2300.

3. Najpłytsze jezioro Polski

Jest to Jezioro Dołgie Małe, które usytuowane jest na terenie Sowińskiego Parku Narodowego. Średnia głębokość tego zbiornika to 0,7 metrów.

4. Największa wyspa w Polsce

Jest to Wyspa Wolin, liczy sobie ona aż 265 kilometrów kwadratowych powierzchni. Ciekawostką o tej wyspie jest to, iż zamieszkiwały ją różne plemiona słowiańskie, a także wikingowie oraz Goci. Wyspa Wolin wykorzystywana była także do celów handlowych, przybywali na nią nawet kupcy z Imperium Rzymskiego.

5. Najniższe góry w Polsce

Są go Góry Świętokrzyskie, których najniższym szczytem jest Łysica, licząca sobie 615 m n. p. m.

6. Najdłuższa rzeka Polski

To chyba wie już każdy, ale z chęcią przypominamy. Najdłuższą rzeką w Polsce jest oczywiście Wisła, liczy ona 1047 kilometrów. Przepływa ona przez niemal cały obszar kraju, jej źródło położone jest na Baraniej Górze, natomiast ujście znajduje się w Zatoce Gdańskiej. Na powierzchni rzeki znajdują się także trzy zbiorniki: Jezioro Goczałkowickie, Jezioro Czerniańskie oraz Jezioro Włocławskie.

7. Rok Rzeki Wisły

Oficjalnie tym rokiem ogłoszony został rok 2017. Wtedy na terenie całej Polski organizowane było wiele festiwali oraz wydarzeń, których motywem przewodnim był oczywiście temat Królowej Polskich Rzek. Pod koniec tego roku uruchomiono możliwość wirtualnego rejsu rzeką.

8. Najkrótsza rzeka w Polsce

Jest to Klonownica, znana również jako Cicha Rzeczka. Znajduje się ona na terenie Augustowa i łączy Jezioro Necko oraz Jezioro Białe Augustowskie. Najkrótsza rzeka w kraju ma od 550 metrów do 800 metrów, zgodnie z różnymi rozmiarami.

9. Wodospad pod ziemią w Polsce

Znajduje się on w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, w Złotym Stoku. Jest to jedyny w Polsce podziemny wodospad, ma on wysokość aż 10 metrów! Jest on naprawdę imponujący i warty odwiedzenia, a na terenie muzeum znajduje się oczywiście o wiele więcej atrakcji dla całej rodziny.

10. Najgłębsze jezioro w Polsce

Jest to Jezioro Hańcza. Swoje miejsce znalazło na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest to również jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie. Jego największa głębokość wynosi aż 108,5 metra!

11. Najwyższy wodospad Polski

Jest to Wielka Siklawa, którą znajdziemy na terenie Zakopanego.

12. Wyspy w Polsce

Na terenie naszego kraju można znaleźć aż 200 wysp!