Podróże

10 Ciekawostek dla Dzieci o 11 listopada

wojskowy

11 listopada to niesamowicie ważny dzień dla nas, jako narodu polskiego. To właśnie tego dnia, w 1918 roku, Polska odzyskała swoją niepodległość, po 123 latach zaborów. Aby uczcić tą datę Polacy wieszają na swoich domach, za oknami, na balkonach, biało-czerwone flagi, często wybierają się także na obchody, które związane są właśnie z tym świętem. Poznajcie ciekawostki związane właśnie z dniem Odzyskania Przez Polskę Niepodległości 11 listopada.

1. Tego samego dnia zakończyła się I wojna światowa

I dlatego właśnie 11 listopada 1918 roku uważa się za odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz ustanowiono je dniem obchodzenia tej rocznicy. Te ponad sto lat temu Państwa Ententy oraz Cesarstwa Niemieckiego podpisały rozejm w wagonie stojącym w lesie we Francji, pod Compiegne. Właśnie ten jeden rozejm był skutkiem zakończenia I wojny światowej.

2. Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość w inny dzień

Niepodległość Polski całemu kraju Rada Regencyjna ogłosiła bowiem 7 października 1918 roku.

3. Przez pewien czas święto nie było obchodzone

A działo się to w latach 1945. Wówczas obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski w rocznicę Manifestu PKWN, czyli 22 lipca. Obchody 11 listopada w tym wypadku zniesiono, stało się to również przez wybuch II wojny światowej, gdzie Polska znowu trafiła w ręce władz niemieckich, którzy chcieli ją całkowicie zgermanizować i o polskich świętach nie warto było nawet wspominać.

4. PRL a Święto Niepodległości

W czasach PRL-owskich znowu przestało obchodzić się święto 11 listopada, wyjątkiem były jednak czasy Solidarności – 1980-1981. Wtedy świadomość patriotyczna zaczęła się ponownie w całej Polsce odradzać.

5. 11 listopada w Wielkopolsce

Wielkopolanie nie świętują w ten dzień tylko i wyłącznie Święta Niepodległości. Dla nich 11 listopada to również dzień Świętego Marcina, a z tej okazji zjadają oni ogromne ilości przepysznych rogali świętomarcińskich. Będąc w Wielkopolsce warto je kiedyś spróbować, można je zakupić nie tylko w ten dzień!

6. Święto Niepodległości ustanowione zostało…

…wraz z ustawą, której podpisanie miało miejsce 23 kwietnia 1937 roku. 11 listopada jako święto ustanowił Przedwojenny Rząd. Władze II Rzeczpospolitej Polskiej w ten sposób chciały upamiętnić oraz uchwalić Józefa Piłsudskiego, który objął władzę nad Warszawą.

7. Lata 1919-1936 dla Święta Niepodległości

W tych latach święto to miało charakter jedynie wojskowy i świętowane było tylko i wyłącznie na terenie Warszawy. Organizowana była huczna uroczystość, której miejsce zazwyczaj miało w pierwszą niedzielę po 11 listopada.

8. 1932 rok

W tym roku Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustanowił dzień 11 listopada dniem wolnym od nauki. W tym samym roku, dokładnie 11 listopada, odsłonięty został również Pomnik Lotnika w Warszawie.

9. Państwowe odznaczenia – Krzyż i Medal Niepodległości

Zostały one ustanowione państwowymi odznaczeniami w 1930 roku, za sprawą prezydenta RP. Odznaczenia te dostawały osoby, które szczególnie zasłużyły się dla niepodległości państwa.

10. Sejm PRL przywrócił Święto Niepodległości

Zostało ono przywrócone przez Sejm w roku 1989, ponieważ w PRL-u obchodzenie tego święta było wręcz nielegalne!