10 Ciekawostek na temat firmy Dacia

Dacia Duster

Jakoś tak na przestrzeni wielu lat rumuńskie samochody nie cieszyły się zbyt dużym uznaniem. Pomimo tego, że Dacia od wielu lat współpracowała z francuskim koncernem samochodowym Renault, nie do końca wierzono w rumuńską solidność.

W czasach istnienia państw w ramach RWPG odczuwano bardzo duży niedobór samochodów. Dzięki dość specyficznym zasadom sprzedaży samochodów, każdy przydział był satysfakcjonujący z wyjątkiem rumuńskiej Dacii, uważanej za wyjątkowo awaryjną.

Wszystko się zmieniło w momencie całkowitego przejęcia rumuńskiego producenta przez francuski przemysł samochodowy. Przeczytaj ciekawostki i zaskakujące informacje o marce Dacia.

1. W 1966 roku w mieście Mioveni w Rumuni powstaje fabryka samochodów osobowych i dostawczych Uzina de Autoturisme Pitești.

2. Po próbie stworzenia własnego modelu auta Rumuni w 1968 roku podpisali umowę licencyjną z francuskim Renault. Owocem tej umowy było wyprodukowanie samochodu Dacia 1100 na bazie Renault 8.

3. W roku 1969 pojawia się model Dacia 1300 na bazie francuskiego Renault 12.

4. W 1976 roku Dacia podjęła decyzję o zerwaniu współpracy z Francuzami. Zadecydowano o pójściu w przyszłość z własnymi koncepcjami.

5. W latach 1975-1978 produkowano wersję dostawczą Dacii z oznakowaniem D6

6. W 1995 wprowadzono do produkcji pierwszy samodzielnie skonstruowany przez rumuńskich inżynierów model po nazwą Dacia-Nova. W opracowywaniu tej konstrukcji opierano się na francuskim modelu Peugeota 309.

7. W 1999 roku francuski Renault wykupił rumuńskiego producenta samochodów. Renault zaangażował poważne środki finansowe wynoszące ponad miliard euro, dokonując kompletnej przebudowy zakładu i dostosowując go do najwyższych standardów obowiązujących we wszystkich fabrykach tej grupy.

8. Nowe modele zjeżdżające z taśm produkcyjnych to już całkowicie francuska myśl techniczna. Samochody opatrzono nowym nazewnictwem i są to: Dacia Logan, Dacia Sandero, Dacia Lodgy, Dacia Dokker, Dacia Duster.

9. Z chwilą przejęcia zakładów przez Francuzów samochody ze znaczkiem Dacia dostępne są w 44 krajach na świecie, sprzedając łącznie ponad 6, 3 miliona samochodów.

10 W Polsce samochody Dacia cieszą się coraz większą popularnością i wynoszący 180 tysięcy poziom sprzedaży ciągle rośnie. Prym na rynku polskim wiedzie Dacia Duster znajdując coraz większą rzeszę zagorzałych zwolenników.

3.7/5 - (liczba ocen: 7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *