Ciekawostki

10 Ciekawostek na temat firmy Dacia

Dacia Duster

Jakoś tak na przestrzeni wielu lat rumuńskie samochody nie cieszyły się zbyt dużym uznaniem. Pomimo tego, że Dacia od wielu lat współpracowała z francuskim koncernem samochodowym Renault, nie do końca wierzono w rumuńską solidność.

W czasach istnienia państw w ramach RWPG odczuwano bardzo duży niedobór samochodów. Dzięki dość specyficznym zasadom sprzedaży samochodów, każdy przydział był satysfakcjonujący z wyjątkiem rumuńskiej Dacii, uważanej za wyjątkowo awaryjną.

Wszystko się zmieniło w momencie całkowitego przejęcia rumuńskiego producenta przez francuski przemysł samochodowy. Przeczytaj ciekawostki i zaskakujące informacje o marce Dacia.

1. W 1966 roku w mieście Mioveni w Rumuni powstaje fabryka samochodów osobowych i dostawczych Uzina de Autoturisme Pitești.

2. Po próbie stworzenia własnego modelu auta Rumuni w 1968 roku podpisali umowę licencyjną z francuskim Renault. Owocem tej umowy było wyprodukowanie samochodu Dacia 1100 na bazie Renault 8.

3. W roku 1969 pojawia się model Dacia 1300 na bazie francuskiego Renault 12.

4. W 1976 roku Dacia podjęła decyzję o zerwaniu współpracy z Francuzami. Zadecydowano o pójściu w przyszłość z własnymi koncepcjami.

5. W latach 1975-1978 produkowano wersję dostawczą Dacii z oznakowaniem D6

6. W 1995 wprowadzono do produkcji pierwszy samodzielnie skonstruowany przez rumuńskich inżynierów model po nazwą Dacia-Nova. W opracowywaniu tej konstrukcji opierano się na francuskim modelu Peugeota 309.

7. W 1999 roku francuski Renault wykupił rumuńskiego producenta samochodów. Renault zaangażował poważne środki finansowe wynoszące ponad miliard euro, dokonując kompletnej przebudowy zakładu i dostosowując go do najwyższych standardów obowiązujących we wszystkich fabrykach tej grupy.

8. Nowe modele zjeżdżające z taśm produkcyjnych to już całkowicie francuska myśl techniczna. Samochody opatrzono nowym nazewnictwem i są to: Dacia Logan, Dacia Sandero, Dacia Lodgy, Dacia Dokker, Dacia Duster.

9. Z chwilą przejęcia zakładów przez Francuzów samochody ze znaczkiem Dacia dostępne są w 44 krajach na świecie, sprzedając łącznie ponad 6, 3 miliona samochodów.

10 W Polsce samochody Dacia cieszą się coraz większą popularnością i wynoszący 180 tysięcy poziom sprzedaży ciągle rośnie. Prym na rynku polskim wiedzie Dacia Duster znajdując coraz większą rzeszę zagorzałych zwolenników.