9 interesujących ciekawostek o Mirosławie Hermaszewskim
Bycie w czymś pierwszy to wyróżnienie, które nie jest udziałem każdego człowieka – sprawa nie wygląda inaczej w przypadku kosmosu, w którym do tej pory znalazł się jeden Polak. Mirosław Hermaszewski, bo to o nim mowa, jest człowiekiem, który zapisywał się na kartach rodzimej historii w przełomowy sposób.
1. Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na okupowanym przez Niemców Wołyniu.
2. Jest pierwszym i jak dotychczas jedynym Polakiem, który odbył lot w kosmos. Jego podróż na statku Sojuz 30 trwała od 27 czerwca do 5 lipca 1978 roku. Towarzyszył mu białoruski pilot Piotr Klimuk. Okazanego mi zaufania nie zawiodę! – mówił kilka minut przed startem w kosmos, Mirosław Hermaszewski. 5 lipca 1978 zakończyła się misja statku kosmicznego Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim na pokładzie. Lot rozpoczął się 27 czerwca 1978 o godzinie 17:27 czasu warszawskiego
2. W młodości uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Zrezygnował jednak po dwóch semestrach, otrzymując propozycję pracy w branży wydobywczej.
3. W 2015 roku użyczył swojego głosu w kampanii reklamowej internetu satelitarnego Tooway oferowanego przez firmę Eutelsat Broadband.
4. W latach 1981-1983 był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W 1986 został Kawalerem Orderu Uśmiechu.
5. Otrzymał następujące nagrody i odznaczenia państwowe:
– 1978 r. – Order Krzyża Grunwaldu I klasy, Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego (ZSRR), Order Lenina (ZSRR);
– 2003 r. – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski;
– 2011 r. – Medal „Za zasługi w podboju kosmosu” (Rosja);
– Złoty Krzyż Zasługi;
– Medal 40-lecia Polski Ludowej;
– Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”;
– Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”;
– Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”;
– Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”;
– Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”;
– Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.
6. We wspomnieniach generała Mirosława Hermaszewskiego przewija się informacja, że nie miał specjalnie czasu na obserwowanie piękna Ziemi z kosmosu, bo program lotu był wypełniony eksperymentami naukowymi.
7. Podczas rzezi wołyńskiej Hermaszewski stracił wielu krewnych. Sam cudem uniknął śmierci, gdy oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii i ukraińscy chłopi zaatakowali jego rodzinne Lipniki w nocy z 26 na 27 marca 1943 roku.
8. Karierę pilota Mirosław rozpoczął w 1960 roku w Aeroklubie Wrocławskim, zaliczając kurs szybowcowy (LPW-1). Rok później w Aeroklubie w Lisich Kątach koło Grudziądza zdał kurs pilotażu na samolocie tłokowym (LPW-2). Podobnie jak przed laty jego brat Władysław, wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej Wojska Polskiego w Dęblinie zwanej Szkołą Orląt (obecnie Lotnicza Akademia Wojskowa). Przyszły astronauta ukończył ją po trzech latach jako podporucznik z kwalifikacją pilota myśliwskiego trzeciej klasy na samolocie odrzutowym MiG-15.
9. Kosmiczny lot Klimuka i Hermaszewskiego, podczas którego 126 razy okrążyli Ziemię, trwał łącznie 7 dni i 22 godziny. Według polskiego astronauty, w tym czasie udało się ustanowić kilka rekordów Polski, które zatwierdziła Międzynarodowa Federacja Lotnicza, w tym: wysokości (363 km), prędkości lotu (28 tys. km/h) i zasięgu lotu orbitalnego (5,27 mln km).