Azja

26 ciekawostek i informacje o Siem Reap

1. Angkor Wat jest największym na świecie zabytkiem religijnym i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

2. Angkor Wat tłumaczy na „Miasto Świątyń” i odpowiada za ponad 50% międzynarodowych turystów w Kambodży.

3. W Siem Reap, mimo że miasto jest odwiedzane przez wielu turystów, około 45% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa.

4. Największy basen w Kambodży, o długości 35 metrów, znajduje się w jednej z pięciogwiazdkowych oaz Siem Reap – Raffles Grand Hotel d’Angkor.

5. Siem Reap znajduje się na czele historycznego dziedzictwa Kambodży. W rzeczywistości, dziś rozpadające się szczątki imperium khmerskiego są najlepszym wyborem w całej Kambodży. Po zbudowaniu królestwa, które rozciągnęło się na sąsiednią Tajlandię i Chiny, Khmerzy upadli, pozostawiając po sobie kolekcję kompleksów świątynnych, w szczególności Angkor Wat, która znajduje się w Siem Reap.

6. Bliskość Angkor Wat sprawiła, że Siem Reap stał się jednym z najważniejszych celów podróży na świecie. Ponad milion podróżnych co roku dociera do Siem Reap.

7. Angkor Wat jest największym religijnym zabytkiem na świecie. Angkor Wat i region świątyni Angkor jest bez wątpienia główną atrakcją dla odwiedzających Siem Reap, gdzie te miejsca i atrakcje obejmują ponad 300 km północno-zachodniej Kambodży. Kompleks Świątyni Angkor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i składa się z setek budowli od IX do XIV wieku.

8. Jeśli świątynie Ciebie nie interesują, to udaj się na Stary Rynek lub Phsar Chas. Tutaj możesz poczuć się jak na prawdziwym kambodżańskim rynku.

9. Pub Street jest centrum imprez Siem Reap. Są tutaj nawet koktajle nazwane na cześć filmów „Tomb Raider”.

10. Siem Reap to bezpieczne miasto, nawet w nocy.

11. W mieście jest wielu żebraków i niektórzy goście szybko zmęczą się widząc ich na ulicach. Pamiętajmy, że życie najbiedniejszych w Kambodży jest trudne i nie otrzymują oni żadnego wsparcia od rządu. Kiedy wybierasz się do odległych świątyń, zawsze trzymaj się oznakowanych szlaków.

12. Prowincja Siem Reap liczy około 1 mln mieszkańców i rośnie w tempie około 2,5% rocznie.

13. Zajmująca powierzchnię 10.299 km2 , prowincja ma gęstość zaludnienia wynoszącą około 100 osób na kilometr kwadratowy.

14. Spośród 12 powiatów w prowincji, najbardziej zaludniony jest środkowy Siem Reap – stanowiący 20% ludności prowincji.

15. Bankomaty — Podobnie jak w przypadku Phnom Penh, bankomaty rozwijają się w szybkim tempie w Siem Reap. Wokół Psar Chas jest wiele takich bankomatów, które akceptują wszystkie główne karty.

16. Lekarze i szpitale – Royal Angkor International Hospital (nr 6 Airport Rd.; tel. 063/761-888; www.royalangkorhospital.com) zapewnia 24-godzinną opiekę w nagłych wypadkach, pogotowie ratunkowe. Sprawdź na ich stronie internetowej przed wyjazdem, aby upewnić się, że Twoje ubezpieczenie obejmuje to.

17. Poczta – poczta znajduje się na Pokambor Avenue w pobliżu centrum miasta. Jest otwarta codziennie od 7 rano do 17:30 i może obsługiwać zagraniczne i krajowe paczki pocztowe.

18. Telefon — Kod miasta dla Siem Reap to 63. Większość hoteli posiada międzynarodowe bezpośrednie wybieranie numerów, ale wiele kawiarenek internetowych na Starym Rynku ma lepsze ceny i oferuje usługi połączeń lub usługi telefonii internetowej.

19. Kambodża ma szczególnie homogeniczną populację, z 95% ludnością etnicznie khmerską, a pozostałe 5% składa się z etnicznych Wietnamczyków, Chińczyków.

20. Siem Reap jest typowy w ten sposób w przeciwieństwie do wschodnich prowincji Ratankiri i Mondulkiriwh ere rdzenne grupy plemienne stanowią większy odsetek ludności.

21. Jednak Siem Reap nadal czuje się stosunkowo zróżnicowany, ponieważ kwitnące miasto gości emigrantów z całego świata pracujących w przemyśle turystycznym.

22. Początkowo dominującą narodowością tej grupy byli Francuzi, ze względu na silny związek pomiędzy tymi dwoma krajami od czasów francuskiego protektoratu.

23. W Kambodży ludność turystyczna jest zdominowana przez turystów z krajów ASEAN, a także Korei Południowej, Chin i Japonii. Poza Azją najbardziej popularni są turyści amerykańscy, francuscy i australijscy.

24. Na przełomie lat 90. i 2000. w Siem Riep nastąpił duży rozwój i trwa do dziś. Lotnisko jest stosunkowo nowe i nowoczesne.

25. Rozwój nieco zwolnił po azjatyckim kryzysie finansowym pod koniec lat 90-tych, a na początku XXI wieku znów nabrał tempa.

26. W roku 2004 w Siem Reap znajdowało się 71 hoteli i pensjonatów z 5000 pokojami hotelowymi, czyli dwukrotnie więcej niż w roku 2000. W 1998 r. miasto liczyło 83.000 osób, a w 2002 r. – 108.000.

Co myślisz? Jakich ciekawych rzeczy można doświadczyć w Siem Reap? Napisz ciekawostki, informacje i fakty o Siem Reap w komentarzu na dole.