Europa

14 najlepszych ciekawostek i informacji o Bukareszcie

Bukareszt

Bukareszt, stolica Rumunii, staje się coraz częściej postrzegana jako cel podróży turystycznych w Europie Wschodniej.

1. Każdego roku w Bukareszcie ponad 10 tys. ludzi jest ugryzionych przez bezpańskie psy.

2. W okresie między I a II wojną światową Bukareszt zyskał przydomek „Mały Paryż”. Jego imponująca architektura, kolekcje sztuki i elegancja przyciągnęły uwagę. Niestety, znaczna część architektury miasta została zniszczona z powodu wojny czy polityki.

3. 64 tys. bezpańskich psów przemierza ulice Bukaresztu. Jest to jeden z największych problemów w Bukareszcie, a właściwie problem ogólnokrajowy.

4. Istnieje rumuńska wersja Łuku Triumfalnego w Herastrau Park.

5. Sieć transportowa Bukaresztu jest czwartą co do wielkości w Europie Poza tym, że transport publiczny w Bukareszcie jest naprawdę tani, obejmuje on również całe miasto, a nawet jego okolice. Miasto posiada setki linii autobusowych i tramwajowych. Autobusy i tramwaje kursują od 04:30 rano do 23:00 wieczorem.
Bukareszt po raz pierwszy został odnotowany w podręcznikach historii w 1459 roku i od tego czasu pozostaje centrum kultury i dobrobytu w Rumunii.

6. Calea Victoriei jest jedną z głównych alei w Bukareszcie. W 1692 roku ulica została wyłożona deskami i stała się znana jako Droga Drewniana. Drewno pomogło jezdni zachować ładny wygląd podczas wilgotnych, wiosennych miesięcy, ułatwiając podróżowanie. Wieki później droga została ostatecznie wyłożona kostką brukową, a następnie asfaltem.

7. W 1862 roku stał się stolicą Rumunii i jest centrum rumuńskich mediów, kultury i sztuki.

8. Dziś jego architektura jest mieszanką historii neoklasycystycznej, czasów komunizmu i nowoczesności.

9. Pałac Parlamentu jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bukaresztu.

10. Budynek Parlamentu jest ogromny. Jest to drugi największy budynek administracyjny na świecie (po Pentagonie), oprócz tego jest też najcięższy. Szacuje się, że budynek ten waży około 4.098.500.000.

11. Punktem orientacyjnym w Bukareszcie jest Arcul de Triumf (Łuk Triumfalny), zbudowany w obecnej formie w 1935 roku i wzorowany na Łuk Triumfalny w Paryżu. Został wykonany z drewna i poświęcony rumuńskim żołnierzom walczącym w I wojnie światowej. W 1936 roku został zrekonstruowany w granicie i zaprojektowany przez architekta Petre Antonescu. Ma wysokości 27 metrów.

12. Pałac Parlamentu szacowany jest na wartości 3 miliardów euro. Jest najdroższym budynkiem administracyjnym na świecie. Oprócz siedziby Senatu i innych organów rządowych, znajduje się w nim kilka muzeów, takich jak Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej.

13. Nazwa miasta pochodzi od nazwy pasterza, Bucura, który niegdyś osiedlił się na tym terenie i zakochał się w dziewczynie, Dambovicie. Ale co ciekawe, to fakt, że sama nazwa Bucuresti tłumaczy się jako „miasto radości”.

14. Bukareszt, to miasto kontrastów, tajemnic, ale i radości. Napisz w komentarzu na dole jak podoba się Tobie Bukareszt.