Europa

10 najlepszych ciekawostek o mieście Bordeaux

Bordeaux

Bordeaux to zachwycające miasto leżące w południowo-zachodniej Francji nad rzeką Garonną. Znajduję się ono w odległości 600 km od Paryża, jednak cieszy się nie mniejszą popularnością niż stolica Francji. Niekiedy jest wręcz nazywane,,małym Paryżem”. Wizyta w tej miejscowości będzie atrakcją dla miłośników historii, sztuki i… wina. Oto 10 ciekawostek o stolicy Akwitanii!

1. Starówka Bordeaux jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można na niej znaleźć wiele interesujących, wiekowych budynków – antyczny amfiteatr, gotyckie kościoły i ruiny murów obronnych. Wszystko to tworzy interesującą i klimatyczną mieszankę atrakcyjną dla każdego turysty. Na uwagę zasługuje kolumna Girondins, która jest jedną z głównych atrakcji w Bordeaux i przypomina fontannę w Rzymie. Nie można też przeoczyć katedry Saint Andre pochodzącej z roku 1096. Grosse Cloche to z kolei jedna z najstarszych dzwonnic w Europie.

2. Miasto istnieje od około 300 lat p. n.e. W roku 60 n. e. zostało podbite przez Rzymian, a ślady ich obecności możemy zobaczyć do tej pory. W czasach antyku Bordeaux nosiło nazwę ,,Burdigala”.

3. W Bordeaux mieści się aż 20 szkół wyższych! Główną uczelnią jest Université de Bordeaux, założony w XV wieku. Znajduje się tu także Akademia Sztuk Pięknych i Szkoła Morska.

4. W mieście panuje niezwykle łagodny i ciepły klimat. Pogoda jest bardzo słoneczna, a średnia temperatura wysoka. W zimie raczej nie spada poniżej 5 stopni, temperatura w lecie natomiast wynosi około 20 stopni. W oceanie można się tu kąpać już od maja do października. Okres ten jest też najbardziej suchym i ciepłym w roku, dlatego warto właśnie wtedy wybrać się do stolicy Akwitanii.

5. Bordeaux jest inaczej zwane stolicą europejskiego winiarstwa. Prężnie rozwija się tu enoturystyka. Warto odwiedzić pobliskie winiarnie i skosztować tradycyjnego francuskiego trunku. Wina z tego regionu od lat zdobywają czołowe miejsca w rankingach najlepszych trunków. Winnice w tym regionie zajmują aż 113000 hektarów powierzchni. Pierwszym właścicielem ziemskim uprawiającym winorośl był poeta i konsul rzymski Decimus Magnus Ausonius w IV wieku n. e.! Najważniejszym szczepem winorośli jest merlot, popularne są też cabernet sauvignon i cabernet franc. W mieście znajduje się też profesjonalna szkoła dla somelierów wina, jednak odbycie w niej kursu kosztuje aż około 1500 euro.

6. Będąc w Bordeaux nie można zapomnieć o wizycie w Cité du Vin, czyli Muzeum Wina, które zostało otwarte w 2016 roku. Budynek, w którym się mieści, ma fascynującą modernistyczną bryłę i leży nad rzeką Garonną. Jego budowa kosztowała aż 80 milionów euro! Ekspozycja jest multimedialna i będzie atrakcyjna nawet dla najmłodszych turystów. Na

8 piętrze budynku znajduje się elegancji taras, gdzie z kieliszkiem francuskiego wina w ręku można zachwycić się panoramą Bordeaux.

7. Niedaleko, bo tylko godzinę drogi od Bordeaux, znajdują się La Dune du Pila (czyli Wielka wydma Piłata), która jest największą wydmą w Europie. Rozciąga się na długość prawie 3 kilometrów i stale rośnie! Co roku wydmę odwiedza ponad milion turystów i nic dziwnego – zapierające dech w piersiach widoki pozostają w pamięci na długo.

8. W Bordeaux spoczywa Francisco Goya, znany hiszpański malarz okresu romantyzmu, który spędził tu ostatnie lata swojego życia. Został pochowany na cmentarzu kartuzów La Chartreuse.

9. Jeśli chodzi o kulinaria, w Bordeaux należy spróbować Cannelés. To słynne ciasteczka, pochodzące z tego regionu. Podobno są tu wypiekane od XVI wieku. Swój niezwykły smak zawdzięczają karmelizowanej skórce.

10. Do Bordeaux przeprowadziło się wielu Paryżan. Wszystko dzięki korzystniejszemu klimatowi, tańszym cenom i dobrym połączeniom komunikacyjnym do stolicy.