Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Bolesławie Prusie

portret Bolesława Prusa
źródło: Stanisław Witkiewicz, Aleksander Głowacki / Wikipedia

Bolesław Prus przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych pisarzy pozytywistycznych w Polsce i autor książek, które trafiły do kanonu lektur obowiązkowych. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Bolesław Prus to pseudonim artystyczny Aleksandra Głowackiego. Jak sam mówił, podpisywał się pseudonimem ze wstydu, że takie głupstwa pisze.

2. Bolesław Prus miał trzy lata, kiedy zmarła jego matka i sześć lat, kiedy zmarł jego ojciec. Opiekę nad nim przejęła babcia, a kiedy i ona zmarła, chłopca wychowywała ciotka.

3. Jego brat, Leon Głowacki, należał do frakcji „Czerwonych”, czyli radykalnych działaczy w Królestwie Polskim. Pod jego wpływem nastoletni Aleksander przerwał naukę i jako szesnastolatek wziął udział w krwawym powstaniu styczniowym.

4. Bolesław Prus został ranny podczas powstania styczniowego. Wskutek tego wydarzenia dostał się do rosyjskiej niewoli. Na szczęście młody wiek oraz interwencja rodziny wystarczyły, aby po wyjściu ze szpitala mógł wrócić do domu.

5. Doświadczenia powstania styczniowego sprawiły, że Bolesław Prus na zawsze się zmienił. Wskutek stresu pourazowego do końca życia cierpiał na agorafobię i bał się jeździć przez mosty. Przez ten lęk starał się podróżować koleją wyłącznie w nocy.

6. Bolesław Prus był zakochany w Oktawii z Radziwiłłów. O względy tej samej kobiety zabiegał wówczas Stefan Żeromski. Ostatecznie to właśnie on został mężem kobiety, a Bolesław Prus był świadkiem na ich ślubie.

7. Jego twórczość jest naszpikowana autobiograficznymi wątkami. Dziś uważa się, że pisarz starał się pisaniem zapewniać sobie jakąś formę terapii i przepracować własne problemy, co jest szczególnie zauważalne, kiedy zna się wydarzenia z jego życia.

8. Wspomnienia kolegów szkolnych młodego Aleksandra Głowackiego dowodzą, że nie był zbyt dobrym uczniem, a jego naczelnym celem było rozśmieszanie innych uczniów i zabieganie o ich sympatię. Było to najpewniej pokłosie dość smutnego i samotnego dzieciństwa. Wkrótce jednak okazało się, że ma prawdziwy talent do pisania.

9. Jego największym rywalem w świecie polskiej literatury epoki pozytywizmu był Henryk Sienkiewicz. Prus otwarcie go krytykował i uważał, że ma mniej talentu, ale w przebiegły sposób potrafi przypodobać się odbiorcom.

10. Bolesław Prus był bardzo dobrym kronikarzem, który regularnie opisywał ważne wydarzenia w „Kurierze warszawskim”. To jemu zawdzięczamy relację z uruchomienia elektrycznego oświetlenia w Warszawie, co spotkało się z wielkim sceptycyzmem mieszkańców miasta. Uważano wówczas, że kablami płynie nafta i dlatego żarówki świecą.

11. Przez całe życie miał słabość do pięknych kobiet, a swoją żonę zdradzał wielokrotnie nawet w podeszłym wieku. Historycy przypuszczają, że miał nieślubne dzieci ze swoimi kochankami.

12. Po przeprowadzce do Warszawy Bolesław Prus wykonywał różne zajęcia, aby się utrzymać. Wiadomo na pewno, że był fotografem, a także ulicznym mówcą. Fotografowaniem zajmował się zresztą do końca życia.

13. W czasie, kiedy Prus pisał swoje popularne felietony, było to tylko jego zajęcie dorywcze. Na stałe pracował wówczas jako kasjer w banku.

14. Bolesław Prus i jego żona nigdy nie mieli swoich dzieci. Wychowywali za to przybraną córkę, Emilię.

15. Nałęczów był ukochanym miejscem Prusa na ziemi. Odwiedzał miejscowość regularnie przez dwadzieścia osiem lat.