Ciekawostki

10 Ciekawostek o Blobfish (Psychrolutes marcidus)

Psychrolutes marcidus
źródło: Alan Riverstone McCulloch / Wikipedia

Psychrolutes marcidus, znana również jako blobfish, to gatunek ryby zamieszkującej południowe wybrzeża Australii i Tasmanii. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd, nazywana jest najsmutniejszą albo najbrzydszą rybą na całym świecie. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Wygląd

Najbardziej charakterystyczną cechą tej ryby jest jej obwisły wygląd. To jemu zawdzięcza swoją popularną nazwę, ponieważ słowo „blob” w języku angielskim oznacza bezkształtną masę.

2. Ryba

Ryba ta rzadko widywana jest przez ludzi, ale wiadomo, że w środowisku naturalnym wygląda ona inaczej, niż jest przedstawiana na popularnych zdjęciach. Po wyciągnięciu z wody jej ciało ulega dekompresji.

3. Blobfish

Blobfish ma około trzydziestu centymetrów długości i szary kolor. Dopiero martwa ryba nabiera różowego koloru, kiedy w wyniku dekompresji pękają jej naczynia krwionośne. Żywi się wszystkim, co tylko znajdzie się w jej zasięgu i co jest w stanie połknąć.

4. Mięśnie

Mięśnie ryby są galaretowate, ale większość jej masy zajmuje tłuszcz. To dzięki jego gęstości blobfish jest w stanie utrzymywać się w pobliżu dna na głębokości około tysiąca metrów.

5. Łowiony

Blobfish nigdy nie był celowo łowiony ani wykorzystywany kulinarnie. Populacja tych ryb spada wyłącznie ze względu na przypadkowy połów wraz ze skorupiakami i innymi rybami głębinowymi.

6. Skóra

Skóra tego gatunku ryby jest luźna, a pomiędzy nią i mięśniami znajduje się galaretowata masa. Jej głowa jest duża i szeroka, a całe ciało zwęża się w kierunku ogona, przez co z góry przypomina ona nieco kijankę.

7. Życie

Blobfish większość swojego życia spędza nieruchomo, oszczędzając cenną energię. Jej polowanie to raczej łapanie pokarmu, który przepływa w pobliżu niż czynne działanie.

8. Badana

Blobfish jest rybą, która ciągle jest badana przez naukowców i która wciąż kryje wiele tajemnic. Wiadomo jednak, że gatunek ten żyje około kilkudziesięciu lat, a naukowcy przypuszczają, że niektóre osobniki żyją nawet ponad sto lat.

9. Rozmnażanie

Choć dane na temat rozmnażania gatunku blobfish nie są jeszcze szczegółowo opisane, naukowcy wyciągają wnioski na podstawie badań dotyczących ryb spokrewnionych z blobfish. Przypuszcza się, że czynności rozrodcze są skomplikowane, a ikra rozwija się pod opieką któregoś z rodziców.

10. Ranking

W 2013 roku ryba blofish wygrała ranking na najbrzydsze zwierzę na świecie i niemal natychmiast stała się bohaterką memów. Jej galaretowate oblicze jest dziś znane na całym świecie.