Porady

10 błędów popełnionych podczas pierwszej podróży

podroż

Oczywiście jesteś podekscytowany. Wkrótce wyruszysz w pierwszą zagraniczną podróż i jest to niesamowite uczucie.

To również zniechęcające uczucie. Co znajdziesz poza granicami Polski? Jak sobie poradzisz? Ile pieniędzy wydasz próbując sobie z tym poradzić?

To nieuniknione, że popełniasz błędy przy pierwszej podróży, tak samo jak popełniasz błędy w każdym innym aspekcie życia.

Zabierają całą swoją garderobę.

Zgodnie ze starą regułą, musisz rozłożyć wszystko, co chcesz spakować, a następnie podzielić na pół. Nieuchronnie rozpoczniesz negocjacje z sobą i w końcu zracjonalizujesz potrzebę przyniesienia całej swojej szafy. Ważne jest, abyś nie doszedł do punktu, w którym Twoja walizka jest pełna ubrań i dodatków.

Przed rozpoczęciem pakowania należy przygotować plan i stworzyć listę kontrolną pakowania. Jeśli są ubrania wymagające prasowania, nie należy ich brać. Do tego potrzebne będą tylko trzy pary butów – kapcie lub sandały, para butów formalnych i wygodne buty. Nie obawiaj się, że to może spowodować nudną szafę podróżną. Zawsze lepiej czuć się komfortowo podczas podróży.

Nie mają wystarczających ilości pieniędzy

Wiele osób nie docenia tego, ile podróżowanie może kosztować – zwłaszcza gdy planujesz budżet lotów i ubezpieczenia podróżnego. Dowiedz się, jak wiele możesz przeznaczyć na budżet przez miesiąc w Tajlandii, a ile w Australii.

Najgorsze, co możesz zrobić, to wydać pieniądze szybko i nagle zdać sobie sprawę, że nie masz za sobą wystarczającej ilości pieniędzy – martwienie się o pieniądze zniszczy Twoją podróż.

Więc nawet jeśli oznacza to opóźnienie planowanej daty wyjazdu, będzie to tego warte!

Robią za dużo rezerwacji

To kusząca okazja, aby w tej pierwszej trudnej podróży zabookować wszystko – każdy hostel, każdy przejazd, każde śniadanie, lunch i kolację. Wkrótce jednak zrozumiesz, że opłaca się mieć pewną elastyczność. Zostaw sobie także miejsce na zmianę planu podróży i skorzystaj z okazji, gdy tylko się pojawią.

Nie sprawdzają poszczególnych kosztów podróży

Miej wyobrażenie, jak wiele rzeczy, takich jak taksówki, hostele i jedzenie powinny Cię kosztować.

Nie zapłacić 100zł za lotniskową taksówkę, gdy można było mieć za 50zł lub nawet wspólny transport za 25zł.

To samo dotyczy również hosteli. Czy naprawdę chcesz zarezerwować ten hotel za 400zł, gdy jest tam epicki hostel za 40zł?

Są oszukiwani

Mimo to jednak są tam oszuści i naiwni debiutanci są najłatwiejszym celem. Byłem oszukany przy pierwszej podróży. I drugi raz. I po raz trzeci. Nie ma tu prostej drogi – często mamy doczynienia z profesjonalistami, którzy robią to przez całe życie.

Korzystają z usług biura podróży do wszystkiego

Chociaż teraz łatwo jest zarezerwować całą podróż przez internet, rozumiem pragnienie posiadania siatki bezpieczeństwa biura podróży. Nie oznacza to jednak, że trzeba ich używać do wszystkiego. Zarezerwują lot i nocleg. Ale na ogół oszczędzisz pieniądze, jeśli sam będziesz dbał o wszystko inne.

Boją się poznawać nowych ludzi

Zdecydowana większość mieszkańców nie chce cię oszukać. Może opłacić się ufać im od czasu do czasu – zawiążesz więcej przyjaźni.

Próbują zobaczyć wszystko

Dlatego też wycieczki grupowe są popularne, dlaczego ludzie kupują rzeczy takie jak „siedem krajów w ciągu 12 dni” i myślą, że to dobrze. Jest to Twoja wielka podróż za granicą i chcesz zobaczyć jak najwięcej – chcesz zaznaczyć jak najwięcej pól, jak tylko możesz. Ale to błąd. Musisz ufać, że znów będziesz podróżować. Zwolnij, poznaj jeden lub dwa kraje, a Twój apetyt będzie rósł w miarę jedzenia.

Robią za dużo zakupów

To kusząca okazja, aby wejść do jednego z sklepów turystycznych i po prostu wpaść w szał zakupów. Tysiące można tam wydać, zabierając ze sobą takie rzeczy jak specjalne kubki próżniowe, siatki druciane do owijania plecaka, buty turystyczne. Ale tak naprawdę tego nie potrzebujesz. Weź ze sobą wygodne ubranie i buty. Noszenie paska na pieniądze krzyczy „okradnij mnie”.

Pakują zbyt wiele książek

Nie ulega wątpliwości, że przewodniki są jednym z najlepszych źródeł informacji o podróżach. Mogą być jednak ciężkie i dość nieporęczne. To samo dotyczy powieści i czasopism. No cóż, nadszedł czas, abyście przeszli e-czytnik. Takie urządzenia zapewniają rozrywkę w podróży i mogą sprawić, że podróż stanie się przyjemnością.

Całą serię książek Stevena Kinga można przenosić w czytniku elektronicznym ważącym mniej niż dwieście gram. Co więcej, będziesz wyglądać mniej na turystę i nikt nie będzie wiedział, że nie wiesz, gdzie jesteś i co robisz. Książki audio też zajmują mało miejsca.