Polska

17 Fascynujących Ciekawostek o Bieszczadach

natura

Kraina w południowo-wschodniej części Polski obejmująca dwa pasma górskie w łańcuchu Karpat. Bieszczady Zachodnie częściowo znajdują się w granicach Polski, częściowo w granicach Ukrainy ,a Bieszczady Wschodnie w całości po stronie Ukraińskiej. Wcześniej pisaliśmy na temat atrakcji w Bieszczadach oraz o najlepszych restauracjach w Bieszczadach.

Bardzo atrakcyjny teren górski, stosunkowo mało popularny ze względu na swoją jeszcze w dużej mierze dzikość. Z roku na rok przybywa zwolenników półdzikich górskich wypraw.

Rozwój turystki wiąże się z potrzebą coraz większych atrakcji, do których dostępność staje się wymogiem chwili.

Ciekawostki o Bieszczadach

1. Bieszczadzki Park Narodowy powstał w 1973 roku.

2. W Bieszczadach żyje drugie największe stado żubrów na świecie. Jest ich około 280. Najwięcej Żubrów jest w Puszczy Białowieskiej.

3. Rzeka Strwiąż która ma swój początek w Ustrzykach Dolnych i potok Maszanka należą do zlewiska Morza Czarnego. Jest to jedno z dwóch takich miejsc w Polsce, gdzie woda płynie nie do Bałtyku.

4. Bieszczady do okresu II wojny światowej były gęsto zaludnione.

5. I wojna światowa na terenach Bieszczadów przyniosła śmierć 100-150 tys. ludzi.

6. Znajdziemy tutaj największy w Polsce park ciemnego nieba. To strefa chroniona, gdzie na niebie nocą widać do 7000 gwiazd w bezchmurną noc. Jest ot jedno z najciemniejszych miejsc w Europie.

7. W Bieszczadach mieszka największa w Polsce populacja niedźwiedzia brunatnego. Jak najlepiej uniknąć tego zwierzęcia? Nie wchodzić na szlaki po zmroku.

8. W herbie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się Ryś.

9. Bieszczady to jedyny obszar w Polsce, gdzie żyją 3 największe europejskie ssaki drapieżne: ryś, niedźwiedź brunatny oraz wilk.

10. W Bieszczadzkim Parku Narodowym jest zakaz wprowadzania psów. Jaki jest powód? Możliwe choroby przenoszone w odchodach psa.

11. W Bieszczadach znajdziemy 15 jaskiń.

12. Na szczycie o góry Krzemieniec znajduje się słupek graniczny nr 1 trzech państw: Polski, Ukrainy oraz Słowacji.

13. Czasami w całkowitej głuszy napotkać można na ślady dawnej działalności człowieka. Niekiedy znajdziemy kamienną kapliczkę lub krzyże z nagrobkami na zapomnianym cmentarzu.

14. Bogato zdobione nagrobki z żydowską ornamentyką funeralną stanowią dowód na to jak bogata i dobrze zorganizowana musiała być kiedyś tutejsza gmina.

15. We wsi Wołosate, Bieszczadzki Park Narodowy prowadzi Hodowlę Konia Huculskiego. Hucuły wypasają się bez większej kontroli człowieka, stąd możemy jest spotkać nawet na drodze.

16. Bieszczadzki Park Narodowy Główną ma swoją siedzibę w Ustrzykach Górnych.

17. W różnych częściach gór możemy trafić na wojenne okopy i pozostałości po ziemnych umocnieniach.

Atrakcje turystyczne w Bieszczadach

1. Ustrzyki Górne

Mała wieś położona w samym sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dobre miejsce na bazę wypadową na piesze górskie wędrówki, prowadzące w różne rejony. Można z tego miejsca powędrować na najwyższy szczyt bieszczadzki, Tarnicę. We wsi znajduje się dyrekcja Parku i duża placówka Straży Granicznej.

2. Ustrzyki Dolne

Nazywane są zimową stolicą Podkarpacia, znajdują się tu dwie stacje narciarskie : Gromadzyń i Laworta. Dużą atrakcją jest Muzeum Młynarstwa gdzie obok możliwości zapoznania się ze sztuką młynarską, można wziąć udział w warsztatach uczących wypieku różnych regionalnych przysmaków.

3. Cisna

Malowniczo położona wieś uzdrowiskowa z centralnie usytuowaną karczmą z wiele mówiącą nazwą „Siekierezada”. Kamień Aleksandra Fredry informuje o bytności w tej miejscowości pisarza. Upamiętnia on również fakt, że rodzina Fredrów była kiedyś właścicielem tej osady. W 1974 roku wieś uzyskała status uzdrowiska, wpłynęło to na szereg zmian, które tu zaszły.

4. Polańczyk

Kolejna wieś o statusie uzdrowiskowym uzyskanym w 1999 roku. Osoby z chorobami dróg oddechowych znajdą tu sporą bazę leczniczą. Sąsiedztwo jeziora solińskiego to dodatkowa atrakcja, rejsy statkami po jeziorze dostarczą wielu niezapomnianych przeżyć.

5. Solina

Wieś, która dzięki zbudowanej nieopodal zaporze i dużym zbiorniku wody, odzyskała świetność. Dziś pełni rolę głównego ośrodka sportów wodnych w tym rejonie. Letniskowy charakter ściąga tysiące turystów.

6. Zapora Solińska

Ciekawe miejsce dla ciekawskich, licząca prawie 700 metrów długości i 82 metry wysokości zapora może robić wrażenie. Do atrakcji zaliczyć należy możliwość zwiedzenia tego obiektu od środka, łącznie z funkcjonującą tu elektrownią wodną.

7. Szlak Cerkwi Drewnianych

Wielokulturowość Podkarpacia to również wiele nurtów religijnych. Znaczącą liczbę stanowią wyznawcy Prawosławia i to ich budowle sakralne wpisują się najbardziej w krajobraz. Godne uwagi są obiekty znajdujące się w Smolniku nad Sanem, Chmielu, Równi, Michniowcu, Bystrem i w wielu innych miejscach.

8. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Dla dorosłych i dla dzieci przejażdżka kolejką wąskotorową do fajne przeżycie. Pozostałość po nie tak dawnych czasach, kiedy wąskotorówka stanowiła główne źródło transportu drewna, zamieniono na atrakcyjne przejażdżki. Do dyspozycji są dwie trasy o różnej długości, początek w miejscowości Majdan.

9. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Kolejny dobry pomysł na wykorzystanie nieczynnej linii kolejowej. Twórcy tej atrakcji połączyli rower z drezyną kolejową i stworzyli pojazd, którym wykorzystując siłę mięśni pokonuje się ciekawy odcinek drogi szynowej. Wszystko to można znaleźć w Uhercach.

10. Bieszczadzkie Połoniny

Połoniny to nic innego jak górskie łąki porośnięte bujną roślinnością trawiastą. Najbardziej znanymi i najchętniej przemierzanymi są Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Bieszczadzkie Połoniny cieszą swoimi kolorami o każdej porze roku, choć według najzagorzalszych zwolenników jesień cieszy wzrok największą paletą barw.

11. Chatka Puchatka

Najwyżej położone i najbardziej rozpoznawalne schronisko bieszczadzkie, znajduje się na Połoninie Wetlińskiej. Uroku dodają mu spartańskie warunki jakie tam panują, brak elektryczności, brak bieżącej wody i kanalizacji. To wszystko sprawia, że służy ono jedynie jako miejsce spożywania własnych posiłków z ewentualnością zakupu wrzątku, herbaty lub kawy. Schronisko nie dysponuje noclegami.

12. Wielka Pętla Bieszczadzka

Miłośnicy samochodowych, motocyklowych i rowerowych wypraw pełnych niezapomnianych wrażeń, znajdą je na trasie ponad 144 kilometrowej drogi wijącej się i opadającej licznymi zakrętami, zaczynającej i kończącej się jak na pętlę przystało w tym samym miejscu, jest nim Lesko.

13. Park Gwiezdnego Nieba

Teren obejmujący obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Cisniańsko-Wetlińskiego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Łącznie jest to obszar o powierzchni 110 tysięcy kilometrów kwadratowych. Głównym celem powołania tego miejsca jest ochrona przed nadmiarem sztucznego oświetlenia i zachowania naturalnej przejrzystości. W miejscu tym można w porze nocnej podziwiać niezmącone piękno nieba.

14. Krzemieniec

Góra o wysokości 1221 m jest najwyższym punktem Gór Bukowskich. Jej niezwykłość polega na tym, że na szczycie występuje punkt zwany „trójstykiem”, w którym łączą się granice trzech państw Polski, Słowacji i Ukrainy. Miejsce tego „styku” zaznaczone zostało dużym granitowym obeliskiem.

15. Rezerwat Sine Wiry

Malowniczy fragment kilkukilometrowy rzeki Wetlina, położony na terenach dawnej wsi Łuh i Zawój. 450 hektarów obszaru przełomu rzeki z progami skalnymi stwarzającymi atrakcyjny przepływ wzburzonej wody.

16. Wetlina

Wieś w sercu Bieszczadów, stąd bierze początek wielu szlaków i tu skupia się główny ruch turystycznych wypraw poznawczych dla wielu początkujących bieszczadzkich wędrowników. Sławy temu miejscu przydaje Chata Wędrowca oferująca zgłodniałym naleśniki olbrzymy. Jak wieść niesie jest to jedyne i niepowtarzalne miejsce oferujące tak gigantyczne naleśniki.

17. Ursa Maior bieszczadzki browar

Popularność piw rzemieślniczych to ostatni krzyk mody, dotarł on i w górskie rejony Podkarpacia. Zwolennicy smakowania dobrych unikalnych piw i soków, znajda tu miejsce dla zaspokojenia kubków smakowych. Browar jedyny taki w Bieszczadach znajduje się w miejscowości Uherce Mineralne. Jeśli komuś będzie mało degustacji, może w sklepie Esencja Karpat, znajdującym się na terenie browaru, zaopatrzyć się w ulubione piwa.

18. Myczkowce

W tej niewielkiej wsi znajduje się ciekawy obiekt, znany jako Centrum Kultury Ekumenicznej, na terenie którego można podziwiać około 150 makiet, przedstawiających z dużą dokładnością kościoły, cerkwie i inne obiekty sakralne, typowe dla różnorodnych środowisk religijnych Podkarpacia.

19. Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Mucznem

Niewielka osada w której można zapoznać się ze sposobami wypału węgla drzewnego. Jeszcze do niedawna ten rodzaj pracy był obok ścinki drzew najpopularniejszym zajęcie mieszkańców tych terenów. Proces wypału odbywa się w specjalnych piecach zwanych retortami i od obsługi wymagał bardzo ciężkiej i niebezpiecznej pracy fizycznej. Dziś odchodzi w zapomnienie i dzięki takim miejscom jak to w Mucznem, ma szansę przetrwać.

20. Torfowiska w Tarnawie

Ciekawy rezerwat po terenie, którego porusza się po specjalnie do tego celu wybudowanych pomostach z których podziwiać można szatę roślinną charakterystyczna dla torfowisk.

Czytaj dalej: Co warto zobaczyć w Bieszczadach lub Najlepsze Atrakcje w Bieszczadach dla Dzieci