AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Bhutan

Bhutan

Do niedawna maleńkie azjatyckie królestwo Bhutanu pozostawało w całkowitej izolacji od reszty świata. Ta segregacja pomogła zachować głębokie buddyjskie tradycje, znaczenie rodziny i dziewicze krajobrazy. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Bhutan.

Ciekawostki o Bhutan

1. Bhutan jest jednym z 43 krajów śródlądowych na świecie.

2. Słowo „Bhutan” przekłada się na „Kraj Smoka Grzmiącego”. Kraj zdobył przydomek z powodu gwałtownych burz, które często nachodzą się od Himalajów.

3. Bhutan ma siedemnastego co do wielkości Buddę na świecie.

4. Na wysokości 7 570 metrów, Gangkhar Puensum jest najwyższym punktem w Bhutanie i najwyższą nie wspinaczkową górą na świecie.

5. Bhutan jest jedynym na świecie pochłaniaczem dwutlenku węgla, czyli pochłania więcej CO2 niż wydaje. Sprzedaje energię hydroelektryczną, dzięki czemu jest jedynym krajem, którego największym eksporterem jest energia odnawialna.

6. Bhutańczycy zazwyczaj jeżdżą powoli i ostrożnie, w przeciwieństwie do kierowców w sąsiednich Indiach, ale podróż przez kraj to wyścig z przeszkodami. Chodnik ma być wspólny dla wszystkich, a samochody nie mają wyłącznego użytku.

7. Bhutan jest pierwszym krajem na świecie, w którym na jego ludziach spoczywa szczególny konstytucyjny obowiązek ochrony środowiska. Wśród wymagań: Co najmniej 60% narodu musi przez cały czas pozostawać pod zalesieniem.

8. Jedna trzecia ludności Bhutanu nie ukończyła 14 roku życia, a jej średni wiek wynosi 22,3 roku.

9. Thimpu jest jedną z zaledwie dwóch stolic Azji, która nie ma ani jednej sygnalizacji świetlnej. Drugim jest Pjongjang, Korea Północna.

10. Bhutan jest jedynym krajem na świecie, w którym sprzedaż tytoniu jest zakazana.

11. 72% kraju jest zalesione.

12. Bhutańczycy otrzymują od rządu bezpłatną edukację. Duży nacisk kładzie się na nauki buddyjskie.

Informacje o Bhutan

13. Większość szkół posiada program nauczania języka angielskiego.

14. Tylko kilkunastu pilotów posiada certyfikat uprawniający do lądowania na lotnisku, z których wszyscy pracują dla narodowych linii lotniczych DrukAir, jedynej latającej. Lądowanie na lotnisku Paro International lub start z lotniska Paro International jest bardzo trudny.

15. Pas startowy jest nieco dłuższy niż 1000 metrów, a góry wokół lotniska oznaczają, że start wymaga trzech lub czterech ostrych zakrętów.

16. Bhutan jest jedynym krajem na świecie, który mierzy szczęście narodowe za pomocą wskaźnika znanego jako szczęście narodowe brutto. Organizacja Narodów Zjednoczonych wykupiła tę ideę w 2011 roku i pracuje nad opracowaniem wskaźnika, który obejmowałby zdrowie społeczne, zdrowotne i środowiskowe w indeks, a nie tylko ekonomiczne problemy.

17. Plastikowe torby nie są dostępne w kraju od 1999 roku, na długo przed tym, jak inne kraje zaczęły rozważać wprowadzenie zakazu.

18. Miejscowi myją i wieszają, aby wysuszyć kilka plastikowych toreb, które mają, i używają ich ponownie do końca życia.

19. Bhutańczycy są najbardziej pokojowymi i duchowymi rodakami na świecie i jest to prawdopodobnie jedyny kraj, w którym król zdecydował się wprowadzić demokrację, a następnie abdykował, bez zamachu stanu czy wojny, na rzecz swojego syna.

20. Król Jigme Singye Wangchuc zdał sobie sprawę, że Bhutan nie zawsze może mieć dobrego króla, więc demokracja powinna być wprowadzona. Wezwał do wyborów i ustanowił konstytucję w 2005 roku.

21. Wszyscy obywatele oficjalnie stają się o rok starsi w Nowy Rok. W ten sposób nikt nie zapomina o urodzinach.

22. Bhutan jest jednym z najbardziej odizolowanych i najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie.

To właśnie ta samowystarczalność i fizyczna izolacja przyniosły najbardziej fascynujące elementy, które sprawiają, że kraj jest tak wyjątkowy i urzekający dla odwiedzających.

Jest to jedno z najbardziej znanych twierdzeń Bhutanu – mierzenie „sukcesu” szczęścia ludzi, a nie produktu krajowego brutto. Co oznacza w rzeczywistości szczęście narodowe brutto? Zachowanie kultury, ochrona środowiska, promowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i „dobrych rządów”.

Galeria zdjęć