Polska

Balice się rozbudowują

parking lot

Krakowskie lotnisko Balice nie może narzekać na brak pasażerów.

Ma mocną pozycję wśród lotnisk w Polsce, a plany jego rozbudowy powodują, że nie zagrozi mu nawet Centralny Port Komunikacyjny, który zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Wraz z rozbudową lotniska rozrasta się również jego struktura towarzysząca, między innymi parking. Lotnisko Balice już wkrótce się powiększy.

12 mln pasażerów w Polsce

Jeśli wszystko pójdzie po myśli osób zarządzających lotniskiem Balice, to Kraków Airport będzie przyjmować 12 mln pasażerów rocznie. W najbliższych latach możliwość przyjmowania zarówno pasażerów, jak i ładunków ma wzrosnąć o 30 proc. względem obecnego obciążenia lotniska.

Obecnie Balice obsługują około 7 mln pasażerów rocznie. To niewiele, zwłaszcza w porównaniu z warszawskim lotniskiem Okęcie, które obsłużyło w 2018 roku 17,76 mln pasażerów. Krakowski port lotniczy jest mniejszy, ale ma doskonałe perspektywy rozwoju.

W końcówce 2018 roku przyjęto Plan Generalny Kraków Airport, który zakłada rozbudowę lotniska w dłuższym czasie. Ostatecznie rozbudowa ta ma się zakończyć dopiero w 2036 roku, ale jej efekty będą spektakularne.

Rozbudowa terminala pasażerskiego i pasa startowego

Największą uwagę w przytoczonym planie rozbudowy Kraków Airport przykuwa terminal pasażerski, który ma dawać możliwość jednoczesnego obsłużenia 55–80 tys. pasażerów. Kluczowym wyzwaniem ma być jednak rozbudowa pasa startowego. Nowa droga startowa dla pasażerów ma mieć długość niemal 3 km, jednocześnie zwiększy się liczba miejsc postojowych dla maszyn.

Rozbudowa parkingów

Skoro port lotniczy w Krakowie ma się powiększyć i obsługiwać więcej pasażerów rocznie, Balice parking również musi być większy. IPK Balice ma to już w swoich planach rozwojowych na kolejne lata. Parking Balice będzie w stanie przyjąć większą liczbę aut niż dotychczas. Obecnie, na stronie https://interparkingbalice.pl/ można znaleźć informację, że obiekt ten ma około 450 miejsc postojowych. Nie oznacza to jednak, że nie warto dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsca – w sezonie mogą one znikać dosyć szybko nawet teraz, przed powiększeniem lotniska.