Europa

20 interesujących ciekawostek o Balearach

Baleary

Baleary są archipelagiem w zachodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu wschodniego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego.

Tworzą one jedną z autonomicznych wspólnot Hiszpanii, Balearów. Stolicą Wspólnoty jest miasto „Palma de Mallorca”.

Główne wyspy Balearów to Majorka, Minorka, Eivissa lub Ibiza oraz Formentera. Oto wybrane ciekawostki o Balearach.

1. Baleary tworzą największy archipelag Europy.

2. Tylko pięć wysp, Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Cabrera, z łącznej liczby 151 wysp, jest zamieszkanych.

3. Ibiza, położona na południu, jest jedną z śródziemnomorskich stolic imprez, słynącą na całym świecie z tętniącego życiem nocnym i muzyki elektronicznej. Ibiza jest również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Bioróżnorodności UNESCO, ze względu na unikalne ekosystemy morskie i przybrzeżne, historię oraz renesansową architekturę wojskową Górnego Miasta Ibizy.

4. Oficjalnymi językami są kataloński i hiszpański.

5. Wraz z ogromnym napływem turystów odwiedzających wyspy Balearów, czyli ponad 13 milionów osób rocznie są przeludnienie w szczycie sezonu.

6. Kuchnia balearowa jest uważana za część szerszej kuchni katalońskiej, ponieważ dzieli wiele potraw i składników z Katalonią i krajem walenckim. Francuski majonez został wynaleziony na Minorce i nazwany salsa mahonesa, od nazwiska jej stolicy Mahon.

7. Majorka jest największą wyspą Balearów i znana jest z piaszczystych plaż, malowniczego wybrzeża i szerokiej gamy krajobrazów, od bujnych nizin po majestatyczne góry.

8. Pomimo faktu, że Balearyjska wyspa Minorka nie jest narodem, 17 stycznia obchodzony jest Dzień Narodowy.

9. Wyspa Majorka jest jednym z najlepszych miejsc w Europie dla rowerzystów dzięki gładkim drogom, uprzejmym kierowcom, hotelom przyjaznym dla i szerokiej gamie krajobrazów.

10. Najmniejsze z 17 hiszpańskich wspólnot autonomicznych, Balear, przyjmują więcej turystów na mieszkańca niż jakikolwiek inny region poza Wyspami Kanaryjskimi.

11. Najwyższym punktem Balearów jest Puig Major na Majorce, z wysokością 1432 metrów nad poziomem morza.

12. Każdy z wysp ma swój odrębny charakter, od imprezowej wyspy Ibizy po rustykalny spokój Minorki, od zróżnicowanej i kosmopolitycznej Majorki po spokojną Formenterae

13. Ibiza może być znana jako wyspa imprezowa, ale może się też pochwalić wieloma malowniczymi i spokojnymi miejscami, szczególnie na południowym wybrzeżu z uroczymi nadmorskimi wioskami.

14. Majorka to największa, była siedzibą tytułowego królestwa, założonego w 1231 roku po podboju archipelagu przez króla Aragonii. Pałac Królewski i katedra są głównymi atrakcjami Palma de Majorca.

15. Wielka Brytania rządziła Menorką przez większość XVIII wieku. Jednym z reliktów wpływów brytyjskich jest napój menorki – gin i lemoniada, czyli pomada.

16. Minorka jest najbardziej wysuniętą na wschód częścią Hiszpanii, jest więc pierwszym miejscem w Hiszpanii, gdzie można zobaczyć wschód słońca.

17. Ze szczytu góry Toro, najwyższego punktu Minorki, można zobaczyć morze wokół wyspy.

18. Podczas gdy wszyscy tubylcy zawsze mówią w języku hiszpańskim, dialekt kataloński różni się w zależności od wyspy.

19. Formentera jest najmniejszą z zamieszkałych wysp Balearów i jest uwielbiana za swoje czyste wody i długie odcinki plaży z wydmami i sosnami.

20. Formentera, mniejsza wyspa na południe od Ibizy, ma zaledwie 10 tysięcy mieszkańców i słynie z dziewiczych plaż o białym piasku.