Polska

20 Najlepszych Atrakcji w Lesznie i Okolicy

Kamieniczka Wieniawa
fot. Bartek Wawraszko / Wikipedia

Leszno to jedno z tych miast, które posiadają za sobą naprawdę ciekawą, zawiłą i nietypową historię. Powstawało jako… prywatne miasto, a jeden z jego właścicieli w przyszłości został królem Polski. Dziś stanowi ono jedną z perełek turystycznych naszego kraju – nieoczywistą, niemniej jednak obfitującą w ciekawe atrakcje. W naszym dzisiejszym zestawieniu przedstawimy wszystkie te, którym warto poświęcić swój czas w trakcie zwiedzania.

1. Plac Jana Metziga

Plac, który został stworzony na cześć Jana Metziga – niemieckiego lekarza i filantropa, który był przyjacielem Polaków (za co był prześladowany przez Niemców). Na środku placu znajduje się majestatyczny, 350-letni dąb Bolek, który jest upamiętnieniem Bolesława Bugzela – znakomitego obywatela Leszna. Jego obwód wynosi imponujące 4,7 metra. Sam w sobie plac powstawał na przełomie XVI i XVII wieku, a najstarszym budynkiem tutaj jest barokowa pastorówka (obecnie muzeum okręgowe).

2. Lapidarium rzeźby nagrobnej

W Lesznie znaleźć można imponujące lapidarium, a zatem fantastyczną  wystawę rzeźby nagrobnej, którą utworzono w latach 50-tych ubiegłego wieku, a która składa się z przeszło stu płyt nagrobnych i nagrobków.

Adres atrakcji: plac Jana Metziga 19.

3. Kościół św. Krzyża

W tym samym miejscu, w którym znajduje się wspomniana wystawa, zlokalizowany jest kościół św. Krzyża. Pierwszą jego „wersję” zbudowano w 1635 roku. Była drewniana – później jednak spłonęła. Sam budynek był odbudowywany kilka razy i na pewno jest obecnie fenomenalną atrakcją.

Adres atrakcji: plac Jana Metziga 19.

4. Park Jonstona

Park o podłużnej budowie, bardzo malowniczy i z całą pewnością zasługujący na uwagę. Zajmuje obszar 4,85 ha i jest świetnym miejscem na nieco dłuższy spacer

Adres atrakcji: ul. Bohaterów Westerplatte.

5. Park Tysiąclecia

Park Tysiąclecia jest jednym z najatrakcyjniejszych – nie tylko z uwagi na swoją architekturę. Na jego terenie znajduje się też mini zoo, do którego wstęp jest wolny. Czynne jest przez cały rok.

Adres atrakcji: ul. 17 Stycznia.

6. Muzeum Okręgowe w Lesznie

Zlokalizowane w Dawnej Synagodze muzeum jest miejscem tak ciekawym, jak i owianym bardzo interesującą historią. Nie brakuje tu eksponatów, które z całą pewnością przykują uwagę każdego turysty. To inaczej Nowa Synagoga.

Adres atrakcji: ul. Narutowicza.

7. Pałac Sułkowskich

Przepiękny pałac, którego historia sięga rodu Leszczyńskich – fundatorów Leszna. W latach 1750-60 został odbudowany (po kompletnym spłonięciu). Aktualnie jest siedzibą władz miasta.

Adres atrakcji::plac Tadeusza Kościuszki 4.

8. Dworzec Mały

Mały dworzec kolejowy łączył Leszno przez Górę z Krzelowem. Początkowo obsługiwał tylko pociągi towarowe – dziś jest zabytkiem, który na pewno zainteresuje wielbicieli kolei.

Adres atrakcji: Jana Kasprowicza.

9. Bazylika Świętogórska

Zlokalizowana w położonym nieopodal Głogówku bazylika nie bez powodu może przypominać Santa Maria della Salute z Wenecji – to właśnie na jego projekcie powstawała (w latach 1675-1698). Nakryta jedną z największych kopuł w Polsce, jest z pewnością miejscem, którego nie można przegapić.

Adres atrakcji: Głogówko 1, Głogówko.

10. Kościół św. Mikołaja

Leszczyńscy w 1680 roku zbudowali w Lesznie nowy kościół, który do dziś zachwyca swoją budową, zdobieniami oraz przepychem. Jest też jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w całym Lesznie.

Adres atrakcji: Kościelna 18.

11. Rynek

Znajdujący się w centrum miasta rynek tętni życiem i atrakcjami. Na jego środku stoi ratusz, który nie jest pierwszym, jaki powstał. Poprzednie strawił ogień. Na rynku znaleźć można wiele zabytkowych kamienic oraz kilka deptaków (zamkniętych od ruchu samochodowego).

12. Kościół św. Jana Chrzciciela

Dawny zbór braci czeskich, który powstał w latach 1652-1654. Nie miał łatwo – dwukrotnie spłonął, by po 1972 roku stanąć w formie znanej aktualnie. Jego 60-metrowa wieża na pewno przykuwa wzrok. Podobnie, jak znajdujący się tutaj zegar słoneczny.

Adres atrakcji: Bolesława Chrobrego 28.

13. Wiatrak „Antoni”

Zabytkowy wiatrak to jedna z atrakcji, które wprost trzeba odwiedzić będąc w Lesznie. Powstawał w 1705 roku, a do dziś funkcjonuje poprawnie i wygląda fenomenalnie.

Adres atrakcji: Strumykowa Podwale.

14. Aerotunel FreeFlyCenter

Leszno to również bardziej nowoczesne atrakcje, z których tutejszy aerotunel jest najciekawszą. Pozwala poczuć się tak, jak podczas skoku z samolotu. Mogą z niego korzystać również dzieci (od 5 roku życia).

Adres atrakcji: Szybowników 28.

15. Leszczyńskie murale

Leszno słynie również ze swoich murali, których jest tutaj kilkanaście. Ulotkę przedstawiająca każdy z nich można pobrać z oficjalnej strony miasta. Najsłynniejszy, przedstawiający Romana Maciejewskiego, znaleźć można nad przejściem pomiędzy deptakiem w kierunku ul. Słowiańskiej.

Adres atrakcji: ul. Tylna.

16. Kościół pw. Bożego Ciała w Górze

Bardzo malowniczy kościół, zlokalizowany w znajdującej się nieopodal Leszna Górze. Jest to miejsce, które wygląda fenomenalnie – tak z zewnątrz, jak i wewnątrz. Znajduje się na cmentarzu parafialnym.

Adres atrakcji: Zielona 17, Góra.

17. Organy w Rawiczu

Organy w kościele świętego Andrzeja Boboli zdecydowanie są atrakcją, dla której warto udać się do zlokalizowanego nieopodal Rawicza. Organy uświetniają każdą z tutejszych ceremonii.

Adres atrakcji: Ignacego Buszy 3, Rawicz.

18. Jezioro Sławskie

Największy akwen województwa lubuskiego – olbrzymi, zwany również „śląskim morzem”. Miejsce malownicze, idealne do spędzania czasu całą rodziną. Znajduje się nieopodal miasta Sława, choć ciągnie się aż do Lubiatowa.

Adres atrakcji: Sława.

19. Zamek Rydzyna

Przepełniony atrakcjami przepiękny zamek, w którym organizowane są najróżniejsze uroczystości. Nie przeszkadza to jednak mu w byciu atrakcją turystyczną – możliwą do zwiedzania na porządku dziennym.

Adres atrakcji: plac Zamkowy 1, Rydzyna.

20. Jezioro Łoniewskie

Malownicze jezioro Łoniewskie to świetna opcja dla osób lubiących spędzać czas na łonie natury. Zdecydowanie wata wizyty w niedalekiej Osiecznej.

Adres atrakcji: Osieczna