Polska

Najlepsze atrakcje w Morągu – zobacz jak spędzić tu wolny czas

fot. Mclion / Wikipedia

Morąg czyli jak to włodarze miasta określili w spocie reklamowym „Kraina nieodkrytych tajemnic”.

Lokalne atrakcje to:

  • Pałac Dohnów – To dwu a miejscami trzy kondygnacyjna budowla otoczona niewielkim parkiem. Wybudowany w latach 1562-71 była miejską rezydencją pruskiego rodu szlacheckiego. Obecnie jest siedzibą muzeum.
  • Muzeum im. J.G. Herdera – Barokowa budowla z XVI w. Muzeum znajdujące się w nim jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur a jego główną częścią ekspozycyjną jest poświęcona najwybitniejszemu mieszkańcowi Morąga, niemieckiemu filozofowi Johhanowi Gottfriedowi Herdowi. Bilet ulgowy kosztuje 5 zł. a normalny 7 zł.
  • Ratusz – Wybudowany w 1444 r. znajduje się na placu im. Jana Pawła II, strzeżony jest przez zabytkowe armaty
  • Zamek w Morągu. Budowany przez Krzyżaków w XIV w. obecnie jest w prywatnych rękach i dzięki ich pracy jest on odbudowywany oraz powstało w nim małe muzeum.
  • Kretowiny – wieś pod Morągiem dzięki swojemu pięknemu położeniu będąca siedzibą licznych hoteli, domków i campingów.
  • Plaża miejska nad jeziorem Skiertąg. Znajduje się tutaj molo.
  • Pływalnia Morąska Perła – ośrodek sportowy z basenem, siłownią.
  • Kozia Farma Złotna – ciekawa propozycja zwłaszcza dla najmłodszych. Gospodarstwo ekologiczne na którym pasą się kozy dające pyszne mleko oraz sery. Dla chętnych jest możliwość spędzenia czasu z kozami a od jakiegoś czasu w gospodarstwie można spędzić nocleg.

Gdzie dobrze zjeść w Morągu? Polecamy:

  • Restauracja Park – Ta założona w 1999 roku restauracja słynie z wyrobów własnej produkcji. Nazwa wzięła się od parku który znajduje się tuż obok. Adres to ulica 11 Listopada 12.
  • Restauracja Stara Piekarnia – oferuje tradycyjne dania kuchni polskiej i regionalnej przełamane odrobiną nowoczesności. Znajduje się przy ulicy Mickiewicza 28b.

Chcesz zostać w Morągu na noc? Zobacz oferty w tych miejscach:

  • Hotel E-Lektor – Hotel zlokalizowany zaledwie 140 metrów od ratusza.
  • Hotel Irena – Hotel w którym można skorzystać z restauracji lub baru. Znajduje się on 350 m. od jeziora rozlewisko Morąskie.
  • Narie Resort & Spa – to położony w miejscowości Wilnowo (ok. 10 km od Morąga) ośrodek posiadający własną plażę, basen, strefę fitness oraz kort tenisowy. Cieszy się popularnością wśród amatorów jeździectwa oraz pieszych wycieczek. Co ciekawe jest to hotel tylko dla dorosłych więc świetnie się sprawdzi jako hotel w którym chcemy odpocząć od dzieci.

Oprócz tych lokalnych atrakcji zachęcamy wybrać się również do pobliskich miejscowości:

Ostróda

Ostróda to urokliwe miasto położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto leży nad rzeką Drwęcą oraz jeziorem Drwęckim, co czyni je idealnym miejscem dla miłośników natury i wodnych atrakcji.

Ostróda posiada bogatą historię, sięgającą średniowiecza, co widać w zachowanych zabytkach i ciekawych budowlach. Jednym z najważniejszych punktów w mieście jest średniowieczny zamek, który pierwotnie służył jako warownia, a obecnie pełni funkcję atrakcyjnego muzeum. Spacerując po malowniczych uliczkach, można natrafić na wiele uroczych kamienic i kościołów, które wciąż emanują duchem przeszłości.

Miłośnicy sportów wodnych znajdą tu wiele możliwości do aktywnego wypoczynku – żeglugę, kajakarstwo czy wędkarstwo. Na jeziorze Drwęckim organizowane są również rejsy statkami pasażerskimi, które pozwalają podziwiać piękne widoki i zrelaksować się na wodzie.

Ostróda to również miasto, w którym odbywają się różnorodne imprezy kulturalne i artystyczne, przyciągając turystów z całego regionu. Ciekawostką jest coroczny festiwal muzyki country, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i gości.

Orneta

Orneta to miasteczko z gotyckim ratuszem i kościołem Jana Chrzciciela

Orneta to niewielkie miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, w północno-wschodniej Polsce. Znajduje się ono na obszarze historycznej Warmii, która słynie z malowniczych krajobrazów, jezior i lasów.

Miejscowość ma bogatą historię, która sięga średniowiecza. W Ornecie zachowały się liczne zabytki i obiekty historyczne, które przyciągają turystów zainteresowanych historią i architekturą. Warto odwiedzić tu między innymi neogotycki kościół św. Andrzeja Boboli, który jest jednym z charakterystycznych punktów miasta.

Orneta jest również miejscem, w którym można poczuć autentyczną atmosferę regionu Warmii. Okolica zachęca do pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych oraz wypoczynku nad pobliskimi jeziorami. Miłośnicy przyrody znajdą tu spokój i ciszę, oddając się bliskości natury.

Podobnie jak wiele miejscowości w Warmii, Orneta jest znana ze swojej tradycji kulinarnych, które są związane z lokalnymi produktami, takimi jak miodem, dzikimi owocami czy potrawami z ryb. Turystom zaleca się spróbowanie regionalnych specjałów, aby poznać smaki tego obszaru.