Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci nad polskim morzem

Łabędź

Bez względu na to, czy dzieci lubią chlapać w miejscowym parku wodnym, czy też podziwiać niesamowite samoloty, nad polskim morzem nie brakuje wspaniałych atrakcji dla dzieci. Dorośli też mogą się nimi cieszyć.

1. Miasto Myszy w Kołobrzegu

To jedyne takie muzeum w Polsce. Zobaczyć tu można zwierzątka, które żyją w specjalnie stworzonej dla nich przestrzeni. Zobaczyć tutaj można blisko 500 myszek. Całe wnętrze jest odwzorowaniem mysiej nory. Dowiedzieć można się wielu interesujących faktów o tych małych zwierzątkach. Dobrze tutaj będą się bawić zarówno dorośli, jak i dzieci.

2. Molo w Kołobrzegu

Molo znajduje się w Dzielnicy Uzdrowiskowej, tuż obok sanatorium Bałtyk. Pierwszy pomost, który zapoczątkował istnienie dzisiejszego molo powstał w 1881 roku. To była drewniana konstrukcja, na której końcu obecna była przystań dla żaglowców. Niestety obiekt nie przetwał II wojny światowej. W 1971 roku, dzięki staraniom samorządu otwarte zostało nowe molo. Jego długość wynosi 220 metrów, a szerokość 9 metrów. Molo jest zwieńczone przystanią dla żaglowców. W 2014 roku zdecydowano się poddać molo renowacji. Stworzono m. in. kolorowe, imponujące iluminacje świetlne.

3. Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum działa od 1963 roku i znajduje się w zabytkowym pałacu Braunschweigów, a także w budynku usytuowanym przy ulicy Gierczak 5. Na ekspozycjach są między innymi kolekcje broni ze średniowiecza, lufy armatnie, broń obuchowa, miotająca, sieczna i palna. Zobaczyć można eksponaty nawiązujące do walki na morzu, które pochodzą z XVII wieku. Obecny jest tu kompas okrętowy, broń pochodzenia polskiego, szwedzkiego, wschodniego i zachodnioeuropejskiego oraz kotwice. W muzeum znajduje się największa w Polsce kolekcja mundurów. Na wystawie na powietrzu są także repliki wozów pancernych, czołgów oraz samolotów, do których można wchodzić i robić zdjęcia.

4. Plaża w Świnoujściu

Wybierając się nad polskie morze warto również odwiedzić Świnoujście. To położone na 44 wyspach malownicze miasteczko. Dostanie się do części turystycznej wymaga trochę trudu, ponieważ możliwe jest dostanie się tam tylko poprzez przeprawę promową lub od strony niemieckiej. Prom może być dodatkową atrakcją. Kursują one w regularnych odstępach czasu i są całkowicie bezpłatne. W Świnoujściu znajduje się najszersza nad polskim morzem plaża. Miejsce to jest rokrocznie nagradzane tytułem Błękitnej Flagi, która jest przyznawana najbezpieczniejszym i najczystszym kąpieliskom. Osoby, które nie są miłośnikami długiego opalania mogą udać się na spacer w stronę falochronów, z których jeden jest zwieńczony malowniczym znakiem nawigacyjnym w kształcie wiatraka to symbol Świnoujścia.

5. Latarnia morska w Świnoujściu

Będąc nad morzem z dziećmi warto także udać się na najwyższą na polskim wybrzeżu i jedną z najwyższych na świecie latarni morskich. Jej wieża ma wysokość około 68 m, a żeby dostać się na jej szczyt trzeba przemierzyć 308 schodów. Z jej szczytu roztacza się bajeczna panorama na port, morze oraz okoliczne forty.

6. Woliński Park Narodowy

Park powstał w 1960 roku i obejmuje swoim obszarem wyspę Wolin. Obecne są tutaj lasy bukowe, delta Świny oraz odcinek Polskich klifów, który jest uznawany za najpiękniejszy. Rośnie tu ponad 600 gatunków roślin naczyniowych. Zobaczyć można również wiele rzadkich roślin, takich jak: mlecznik nadmorski, długosz królewski, woskownica europejska. Fauna tego obszaru jest także bardzo zróżnicowana. Spotkać tutaj możemy ponad 230 gatunków ptaków m. in. Bielika, biegusa zmiennego, wodniczkę. Żyją tutaj także jelenie, borsuki, sarny. Możliwe jest także spotkanie szopa pracza.

7. Aquapark w Ustroniu Morskim

To ciekawa alternatywa dla rodzin z dziećmi. Możliwe jest tutaj skorzystanie z wielu rodzajów aktywności. Znajdują się tutaj liczne zjeżdżalnie oraz baseny. Co ciekawe w miejscu tym znajduje się także kręgielnia, boisko do piłki plażowej oraz kort tenisowy. W tym miejscu każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

8. Ogrody Tematyczny Hortulus w Dobrzycy

Dobrzyca jest niewielką miejscowością położoną w województwie zachodniopomorskim, na trasie z Koszalina do Kołobrzegu. To świetna alternatywa dla osób znudzonych plażowaniem. Ogrody są bardzo różnorodne. Znajduje się tutaj ich 28 i każdy reprezentuje odmienny styl. Można zobaczyć tysiące gatunków różnych roślin, które pochodzą ze wszystkich zakamarków świata. Zwiedzaniu towarzyszy nastrojowa muzyka. W ogrodach jest także tworzony labirynt, którego pokonanie może być prawdziwym wyzwaniem.

9. Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Trzęsacz leży w gminie Rewal. To jedna z ciekawszych atrakcji tego obszar. Może przez długie lata zabierało fragmenty plaży, sprawiając, że kościół, który niegdyś znajdował się w centrum miasta ulegał stopniowemu zniszczeniu. Obecnie została z niego tylko jedna ściana. Miejsce jest owiane wieloma interesującymi legendami. Będąc w Trzęsaczu warto przejść się do nowego kościoła, gdyż zostały zachowane tam interesujące eksponaty pochodzące z gotyckiej świątyni.

10. Port Rybacki Dźwirzyno

Przebywanie nad morzem warto uzupełnić o wizytę w porcie. Podziwiać tutaj można różnorodne statki oraz kutry podczas pracy. Istnieje również możliwość zaopatrzenia się w świeżą rybę, prosto od rybaka.