Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Juracie i okolicach

morze

Jurata leży na terenie półwyspu helskiego i jest częścią gminy Jastarnia. Aktualnie pełni funkcję miejscowości turystycznej cieszącej się popularnością wśród przyjezdnych. Jej historia sięga pierwszych lat od odzyskania niepodległości. Zaczęto wtedy budowę letniego kurortu, do którego mogliby przyjeżdżać wczasowicze i sławne osoby. Uruchomiono go w 1928 roku. Przebywały w tym miejscu takie osobistości jak malarz Wojciech Kossak oraz jego córki, dwie pisarki – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. Nazwa Jurata wzięła się od legendarnej bogini Jurate z mitologii litewskiej. Będąc na wakacjach można zobaczyć tu jej pomnik. Co jeszcze zwiedzimy i jakie atrakcję nas spotkają w okolicy? Przykładową listę prezentujemy poniżej.

1. REZYDENCJA PREZYDENTA RP

W pobliżu stoi rezydencja do dyspozycji prezydenta. Budowę skończono w 2003 roku i gościli w niej m. in. były prezydent USA George W. Bush czy kanclerz Niemiec Angela Merkel.

2. Park Linowy „Ju-huu”

Jeden z kilku parków „Ju-huu” w całej Polsce. Znajdują się w nim do pokonania ciekawe trasy – dla dzieci „Tarzanek”, a dla dorosłych „Skok Tarzana”.

3. PLAŻA

Głównie dla niej wybierają się turyści na półwysep. Poza zażyciem kąpieli wodnej i promieni słońca, można oglądać rozciągający się po horyzont Bałtyk.

4. WIEŻA WIDOKOWA

Wejście jest darmowe, minusem może być brak windy. Jednak warto się pomęczyć dla pięknego widoku przedstawiającego kawałek półwyspu.

5. FOKARIUM W HELU

Placówka przedstawia foki oraz całą tematykę związaną z środowiskiem wodnym. Edukuje najmłodszych dlaczego tak ważne jest dbanie o ekologię i jaki wpływ mają zanieczyszczenia na życie morskich stworzeń.

6. MUZEUM ILUZJI – MAGICZNY ZAWRÓT GŁOWY WE WŁADYSŁAWOWIE

Zaprezentowane są wystawy, które „wciągają” nas swoją tematyką. Na pewno jest to miejsce, które różni się od tradycyjnego muzeum.

7. TOR KARTINGOWY „PÓŁWYSEP” WE WŁADYSŁAWOWIE

We Władysławowie sezonowo działa tor, na którym można ścigać się ze znajomymi. Rywalizacja przy pokonywaniu kolejnych zakrętów zapewni dobre wspomnienia.

8. DOM MORŚWINA W HELU

Poznamy tu zachowanie i styl życia tych zwierząt. Wokół stoją także makiety morświnów.

9. KOPIEC KASZUBÓW W HELU

Są to kamienie symbolizujące początek Polski i kulturę kaszubską. Przedstawiają wizerunek gryfa.

10. LATARNIA MORSKA W HELU

Dawna latarnia ostrzegająca statki przed przeszkodami, obok stoją domy, które zamieszkiwali latarnicy. Aktualnie otwierana na sezon letni, można z niej podziwiać piękny krajobraz półwyspu helskiego.