Podróże

10 najlepszych atrakcji dla 4 latka

Tatry

Jest wiele pięknych miejsc na świecie gdzie można udać się całą rodziną wraz z dziećmi aby pokazać im różne zakamarki świata. Jeśli jednak dziecko jest jeszcze dość małe i chcemy najpierw zwiedzić bliżej położone zakątki, w Polsce znajdziemy ich wystarczająco dużo. Oto lista 10 najlepszych atrakcji podróżniczych dla rodzin z dziećmi.

1. Kopalnie złota w Złotym Stoku

Na południe od Wrocławia, na granicy z Czechami, możesz kopać złoto w Złotym Stoku, w 1000-letniej kopalni złota i arsenu, która oferuje wspaniałe wycieczki idealne dla całej rodziny! Kopalnia ma kilka tuneli – lub sztolni – które oferują różne atrakcje.

Najważniejsze to skarbiec, w którym można zobaczyć 1066 sztabek złota reprezentujących 16 ton złota wykopanych w długiej historii kopalni; gnomy chroniące górników; podziemna przejażdżka łodzią na 15-osobowej łodzi o nazwie Titanic; i jedyny w Polsce podziemny wodospad. Po trasie możesz wrócić na powierzchnię popularnym podziemnym tramwajem.

2. Rozerwij się w Centrum Kopernika w Warszawie

Jeśli ty i twoje dzieci uwielbiacie naukę, Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Powiślu to świetne miejsce na zabawę i naukę dla całej rodziny. Przy 400 eksponatach, dwóch teatrach i planetarium pełna wizyta może potrwać do 5 godzin, ale jeśli to za dużo, możesz skoncentrować się na najbardziej odpowiednich dla wieku i zainteresowań eksponatach i zajęciach.

Galeria, na przykład, jest dedykowana dzieciom w wieku 5 lat lub młodszym i daje Twojemu dziecku szansę na eksperymentowanie wszystkimi zmysłami. Nastolatki w wieku 14 lat i starsze mogą polubić galerię Re: Generation, która bada świat emocji. Nie przegap różnych pokazów w High Voltage Theatre i Robotic Theatre. Wreszcie, jeśli ty i twoja rodzina jesteście w kosmosie, planetarium oferuje różne programy dla dzieci w różnym wieku.

3. Wędruj po Tatrach

Jeśli byłeś zapalonym wycieczkowiczem, zanim dzieci pojawiły się w twoim życiu, nie oznacza to, że musisz porzucić hobby, gdy zostaniesz rodzicem. Tatry oferują kilka małych dolin, które są idealne dla całej rodziny. Magda Piasecka, która bloguje o działaniach przyjaznych dzieciom w Warszawie i poza nią w Kids in the City, zaproponowała zwiedzanie Doliny Kościeliskiej, Doliny Strążyskiej, Ku Działu i jeziora Morskie Oko. Ona i jej mąż wędrowali po Tatrach z 11-miesięcznym synem i małą córeczką. Powiedziała: „Tatry są idealnym miejscem dla rodziców, którzy kochają przyrodę i chcą kontynuować swoją pasję do wędrówek z dziećmi”.

4. Rozejrzyj się

W upalne letnie dni nic nie przebije wody. Ale jeśli wybrzeże Bałtyku jest dla ciebie za zimne, sprawdź dwa największe polskie parki wodne. W poznańskim Termy Maltańskie znajduje się 16 basenów o różnej wielkości i głębokości, basen ze sztuczną falą i 11 zjeżdżalni. Dla najmłodszych jest też ściana wspinaczkowa i statek piracki. Najlepsze jest to, że aquapark nie jest przeznaczony tylko dla dzieci. Jeśli chcesz się zrelaksować i zrehabilitować, możesz odkryć jacuzzi, baseny ze słoną wodą z wodą geotermalną oraz część sauny, która oferuje 14 pokoi.

Na północnym krańcu kraju, niedaleko Gdyni, kryty Aquapark Reda oferuje różne baseny i zjeżdżalnie, z których jedna przechodzi przez akwarium rekina. Otwarte przez cały rok, możesz tu nawet spędzić noc. Jedyna w Polsce kryta plaża oferuje tipi ustawione na drobnym piasku i otoczone zielonym ogrodem. Na pewno będziesz pierwszym w basenie następnego dnia rano.

5. Poluj na krasnale we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z najbardziej malowniczych miast w Polsce, ale to, co najbardziej intryguje wasze dzieci, to nie katedra lub wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia. Zamiast tego będą to krasnale miasta rozsypujące się po ulicach.

Uzbrój swoje dzieci w mapę i dołącz do nich na polowanie na gnomy przez miasto. Gnomy stały się symbolem miasta od lat 80., kiedy po raz pierwszy pojawiły się jako symbol ruchu Pomarańczowej Alternatywy, który opierał się komunizmowi poprzez pokojowe, absurdalne protesty. Wrocławskie gnomy w pomarańczowych kapeluszach zaczynały jako graffiti, ale pod koniec lat 80. stały się wybranym kostiumem protestujących przeciwko komunizmowi.

6. Zejdź pod ziemię w Kopalni Soli w Wieliczce

Jako jedna z największych atrakcji Polski, słynna kopalnia soli Wieliczka pod Krakowem to nie tylko cud dla dorosłych. Oferują również specjalną wycieczkę z przewodnikiem dla dzieci w wieku około 5 lat o nazwie Discover Solilandia, podczas której dzieci będą eksplorować kopalnię, rozwiązywać zagadki i poznawać ciekawe postacie. Na koniec otrzymają nawet specjalny dyplom.

7. Zamek wokół Szlaku Orlich Gniazd

Między Krakowem a Częstochową znajduje się Szlak Orlich Gniazd, który obejmuje 16 średniowiecznych zamków wzniesionych wśród wapiennych skał. Zamki powstały za panowania króla Kazimierza Wielkiego jako ochrona granic przed Czechami i obecnie znajdują się w ruinie. Dobrze oznakowany szlak pieszy i rowerowy obejmuje ponad 160 km i obejmuje nie tylko zamki, ale także parki linowe, jaskinie, miejsca kultu religijnego i oczywiście piękną przyrodę. Szczególnie polecane są Zamki Ogrodzienec, Mirów i Bobolice. Szlak Orlich Gniazd można zwiedzać z dowolnego powodu. Niektóre zamki oferują pokazy rycerskie wiosną i latem, a zimą tereny narciarskie.

8. Zyskaj energię w Energylandia

Energylandię określa się jako „największy park rozrywki w Polsce”, więc oczywiście musieliśmy umieścić go na naszej liście. Położony w Zatorze, pół godziny jazdy samochodem od Krakowa i Katowic, jest to ogromny kompleks oferujący trzydzieści atrakcji dla różnych grup wiekowych. Są przejażdżki tematyczne dla małych dzieci, rodzin, a także tak zwana „strefa ekstremalna”, gdzie znajdziesz hardcorową kolejkę górską odpowiednią dla poszukujących emocji nastolatków i dorosłych. Park jest otwarty od kwietnia do października i obejmuje przejażdżki wodne oraz park wodny. Istnieją również dwa pawilony z programami rozrywkowymi, a także kino 7D.

9. Cofnąć się w czasie w Parku Etnograficznym w Tokarni

Jeśli chcesz poznać dawne czasy Polski, spędź popołudnie wędrując przez skansen Muzeum Etnograficzne w Tokarni, na południowy zachód od Kielc. Tutaj zobaczysz domy prezentujące tradycyjną polską kulturę ludową w typowych domach z różnych części Kielc. Najlepsze w tym muzeum jest to, że nie jesteś pozostawiony samemu sobie. Podczas eksploracji różnych struktur spotkasz postacie – w pełnym stroju historycznym – które pomogą wyjaśnić różne aspekty pracy na wsi i życia w minionych stuleciach. Tokarnia Park Etnograficzny organizuje imprezy przez cały rok, więc koniecznie sprawdź ich harmonogram.

10. Zobacz dinozaury w parkach jurajskich

Polska ma do wyboru 3 duże Parki dinozaurów – jeden między Wrocławiem a Katowicami, drugi między Bydgoszczą a Toruniem oraz trzeci i najstarszy pod Ostrowcem. Pierwszy z tych parków, Bałtowski Park Jurajski, został otwarty zarówno jako atrakcja turystyczna, jak i ośrodek badań naukowych, aby pokazać prawdziwe ślady dinozaurów odkryte w pobliskich Górach Świętokrzyskich, bardzo starym paśmie górskim, które wydobywało się z morza które obejmowały prawie całą dzisiejszą Polskę w okresie jurajskim.