CiekawostkiEuropa

Andora Ciekawostki – 24 Mało Znane Fakty o Andorze

Andora

Andora to małe księstwo położone w wysokich górach Pirenejów w południowo-zachodniej Europie. Kraj jest atrakcyjnym miejscem turystycznym. Dowiedz się więcej o Andorze z fascynującymi ciekawostkami o tym kraju.

1. Andora, według niektórych szacunków, jest 14. najstarszym krajem na świecie.

2. Jest krajem śródlądowym w południowo-zachodniej Europie. Jest to oficjalnie Księstwo Andory.

3. Andora należy do najbezpieczniejszych krajów na świecie, gdzie prawie nie uświadczymy kieszonkowców, kradzieży samochodów itp.

4. Największy park przyrodniczy Andory, Dolina Madriu-Perafita-Claror, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku i zajmuje 9% powierzchni kraju. Składa się z lodowców, zalesionych dolin, szerokich zielonych pastwisk i skalistych gór.

5. Dwie trzecie ludności Andory w rzeczywistości nie posiada obywatelstwa Andory. Większość z nich to Hiszpanie, Francuzi i Portugalczycy. Jedną z największych grup są Hiszpanie, którzy stanowią około 43% populacji.

6. Oficjalne ustalenia w kraju są takie, że wszyscy zdolni do służby muszą służyć, jeśli zostaną powołani. Tacy ludzie są wzywani przez alarm w przypadku klęsk żywiołowych lub nagłych wypadków.

7. Jest to księstwo czyli terytorium rządzone przez księcia.

8. Jedną z ciekawostek o Andorze, którą najbardziej pokochają turyści, jest to, że dzięki ponad 60 górskim szlakom można podróżować po Andorze bez konieczności stopienia się po asfalcie, podążając szlakiem Gran Recorrido País. Znajduje się tu również 29 schronisk górskich, gdzie można spędzić noc w czasie podróży, otoczonych naturą.

9. Mieszkańcy Andory żyją do bardzo późnej starości. U mężczyzn długość życia wynosi około 80 lat, zaś u kobiet około 84 lat.

10. Dziś Andora zarabia większość pieniędzy na turystyce, szczególnie w przemyśle sportów zimowych, ale nie zawsze tak było. Zanim ośrodki narciarskie stały się popularne, to tytoń napędzał gospodarkę kraju. Więcej informacji można znaleźć w Muzeum Tytoniu w Pieśni Górnej Lazerii.

11. Jest to 16 najmniejszy kraj na świecie pod względem powierzchni ziemi i 11 pod względem liczby ludności. Jest to tylko około 468 km2 powierzchni. Dla porównania, tylko Londyn ma powierzchnię 1 572 km. Całkowita liczba ludności Andory wynosi około 78 tysięcy.

12. Biura rządu, sądu i więzienia znajdują się w „Domu Dolin”, który został zbudowany w 1580 roku w Andorze la Vella, stolicy Andory.

13. Budżet wojskowy kraju zależy od dobrowolnych darowizn.

14. Kiedyś w Andorze istniała fabryka papierosów, a z powodu statusu raju podatkowego można tu kupować papierosy o wiele taniej niż w Hiszpanii czy Francji.

15. Andora jest również jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie można jeszcze palić w miejscach publicznych.

16. Księstwo jest miejscem, w którym władzę sprawuje książę. Przykładem księstwa jest Monako. Andora jest jednak współczłonkostwem. Mają dwóch książąt, którzy wspólnie posiadają tytuł księcia. Żaden z nich nie pochodzi jednak z Andory.

17. Jednym z książąt jest prezydent Francji. Drugim księciem jest biskup Urgell, Stanowisko to jest konstytucyjne, podobne do stanowiska monarchii brytyjskiej i nie posiadają oni realnej władzy.

18. Andora nie jest członkiem Unii Europejskiej.

19. Andora nie była w stanie wojny od prawie 1000 lat. Ze względu na niestrategiczne położenie w Górach Pirenejskich i brak zasobów naturalnych, Andora jest bezkonfliktowa.

20. Stolica Andory, Andora La Vella, jest najwyższą stolicą w Europie, z wysokością 1.023 metrów.

21. Jest to jedyny kraj na świecie, w którym język kataloński jest językiem urzędowym.

22. Mimo że posługują się w kraju głównie Euro, to nie są technicznie częścią strefy euro.

23. Andora nie ma Państwowego banku i nigdy nie posiadała własnej waluty. Andora stosuje obecnie Euro, a wcześniej korzystała głównie z hiszpańskiej Peso, a czasami z francuskiego Franka

24. Według danych Banku Światowego do Andory przyjeżdża średnio ponad 10 milionów turystów rocznie.