Europa

20 Najlepszych Restauracji w Amsterdamie

Amsterdam warto odwiedzić ze względu na tętniące życiem kluby nocne, malownicze kanały, jak również słynne kawiarnie i restauracje. Chociaż kuchnia holenderska nie jest zbyt popularna i nie odpowiada każdemu, ma swój niepowtarzalny urok. Restauracje w Amsterdamie to tak naprawdę smaki z całego świata. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Poniżej 20 najlepszych restauracji w Amsterdamie.

1. Senses Restaurant

fot. fb.com/RestaurantSenses

To znakomita restauracja, która gwarantuje wyjątkowe doznania i niezwykłą podróż kulinarną. Menu lokalu składa się z 4–6 dań inspirowanych kuchnią japońską, holenderskimi produktami sezonowymi i francuskim stylem. Zespół służy pomocą przy wyborze wina odpowiedniego do danego posiłku.

Adres: Vijzelstraat 45

2. De Kas, popularna restauracja w stylu śródziemnomorskim

fot. fb.com/restaurantdekas

To elegancka oranżeria serwująca dania kuchni śródziemnomorskiej przyrządzane z organicznych składników uprawianych na miejscu. Głównym elementem menu są warzywa, co wyróżnia ten lokal na tle innych. Posiada czerwono-zieloną gwiazdkę Michelin. W De Kas można napić się cydru z jabłek z Beemster, skosztować organiczne piwo warzone w lokalnych browarach oraz kombuchę na bazie werbeny cytrynowej z własnego ogródka.

Adres: Kamerlingh Onneslaan 3

3. Box Sociaal, czyli kuchnia australijska

fot. fb.com/boxsociaal

To bardzo przyjemne, przepełnione energią i tętniące życiem miejsce. W lokalu serwowane są m.in. burgery inspirowane Australią, a także wino i lokalna kawa. Znajduje się tuż obok zoo ARTIS.

Adres: Plantage Middenlaan 30A

4. Moeders, dziwaczna restauracja holenderska

To specyficzne miejsce na mapie lokali gastronomicznych Amsterdamu. Lokal jest ozdobiony zdjęciami prawdziwych matek klientów. W restauracji serwowane jest danie, które najbardziej przypomina danie narodowe, czyli połączenie puree ziemniaczanego, kapusty, boczku i kiełbasy. Porcje są tu okazałe, więc warto wybrać się tu po całodniowym zwiedzaniu miasta.

Adres: Rozengracht 251

5. Restaurant De Utrechtsedwarstafel

fot. fb.com/utrechtsedwarstafel

Sezonowe menu degustacyjne obejmuje dania współczesne. Lokal jest przytulny, zaś sala jadalniana oświetlona jest świecami. Panuje tu nieformalna atmosfera. Koncepcja restauracji to własne spojrzenie na łączenie wina i jedzenia,

Adres: Utrechtsedwarsstraat 107-109

6. Restaurant Adam

fot. fb.com/restaurantadam

Znajduje się w dzielnicy Old West. To restauracja kameralna i elegancka. Oferuje dania rybne i mięsne. Menu zmienia się co o dwa miesiące i zaskakuje gości nowym zestawami składającym się z 4, 5 lub 6 dań.

Adres: Overtoom 515a

7. Pannenkoekenhuis Upstairs – naleśnikarnia

fot. fb.com/upstairspannenkoeken

Restauracja mieści się w XVI-wiecznym domu. Pod sufitem wiszą czajniki, zaś w lokalu serwowane są tradycyjne naleśniki.

Adres: Grimburgwal 2

8. Restaurant The White Room by Jacob Jan Boerma

fot. fb.com/TheWhiteRoomAmsterdam

Nazwa lokalu wywodzi się od historycznej nazwy sali „De Witte Zaal”, która została nadana restauracji podczas jej pierwszego otwarcia w 1885 roku. Jest to najstarszą i najbardziej elegancka restauracja w Amsterdamie. Jej szef kuchni, Jacob Jan Boerma, został nagrodzony trzema gwiazdkami Michelin.

Adres: Dam 9

9. Yerba – nowoczesna restauracja europejska

fot. fb.com/yerbarestaurant

Serwowane są tu m.in. pikantne pączki z cukinii z jogurtem zhoug i koperkiem lub zimowe ciasto grzybowe z soczewicą bieługi. Dostępne są także wina naturalne. Jest to ciekawe miejsce na spędzenie wieczoru we dwoje, zwłaszcza jeżeli ktoś jest weganem lub wegetarianinem.

Adres: Ruysdaelstraat 48

10. Restaurant Blauw – restauracja indonezyjska w centrum Amsterdamu

fot. fb.com/RestaurantBlauw

Lokal wyróżniają jasnoczerwone ściany i powiększone zdjęcia rodzinne, które zdobią tę nowoczesną przestrzeń. Lokal wręcz kusi smakami autentycznej kuchni indonezyjskiej. Można tu spróbować indonezyjskiego jedzenia ulicznego, jak i potraw tradycyjnych. Daniem popisowym jest Tahu Peteh.

Adres: Amstelveenseweg 158-160

11. Wilde Zwijnen – holenderska restauracja

To nowoczesny lokal w modnym, rustykalnym wnętrzu z drewnianymi stołami i otwartą kuchnią.

Adres: Javaplein 23

12. Cafe 't Papeneiland

To tu można skosztować appeltaartje (holenderską tartę jabłkową) z bitą śmietaną. Tego miejsca po prostu nie można przeoczyć podczas wizyty w Amsterdamie.

Adres: Prinsengracht 2

13. Rudi’s Original Stroopwafels Albert Cuyp Markt Amsterdam

Stroopwafel to holenderskie danie, którego każdy powinien spróbować. Nie jest to typowa restauracja, ale staromodny stragan na targu Albert Cuyp Market. To tu można kupić robione na zamówienie gofry z syropem karmelowym.

Adres: Albert Cuyp Straat t/o 182 Stand 134

14. d’Vijff Vlieghen

Restauracja samą siebie nazywa muzeum kulinarnym. To labirynt bogato urządzonych jadalni w pięciu XVII-wiecznych domach nad kanałem serwujących klasyczne dania kuchni holenderskiej. Można tu znaleźć oryginalne ryciny Rembrandta, krzesła z wytłoczonymi nazwiskami znanych osobistości, które w nich zasiadały czy też antyczne zbroje.

Adres: Spuistraat 294-302

15. Pesca Vis Seafood Restaurant Amsterdam

To innowacyjna restauracja z otwartym targiem rybnym serwująca codziennie zmieniane menu świeżych owoców morza.

Adres: Rozengracht 133

16. The Night Kitchen

Miejsce jest szczególnie popularne wśród ludzi lubiących spotykać się z przyjaciółmi. Znajduje się w jednej z najbardziej tętniących życiem dzielnic.

Adres: Jan Pieter Heijestraat 172H

17. Eetcafé Wijmpje Beukers

Spokojna restauracja ze stolikami na świeżym powietrzu serwująca kreatywne sezonowe dania i koktajle. Znajduje się przy cichej, wysadzanej drzewami ulicy i zwykle są tu wolne miejsca.

Adres: Karel du Jardinstraat 47

18. Restaurant Zaza’s

To kameralna restauracja, w której podawane są wyrafinowane dania z przegrzebkami i krewetkami. W lokalu znajduje się tylko 12 stolików.

Adres: Daniël Stalpertstraat 103

19. Restaurant Floreyn

To wykwintna restauracja specjalizująca się w klasycznych holenderskich specjałach.

Adres: Albert Cuypstraat 3

20. Restaurant Olijfje

Oferowane są tu dania kuchni śródziemnomorskiej. To uroczy lokal w stylu bistro z drewnianymi stołami i staromodnymi żyrandolami.

Adres: Valkenburgerstraat 223D