Europa

10 najciekawszych atrakcji w Amsterdamie

Amsterdam jest konstytucyjną stolicą Holandii, choć większość instytucji rządowych znajduje się w Hadze. Amsterdam kojarzy się z wieloma symbolami Holandii i jest destynacją, do której co roku przyjeżdża bardzo wiele osób.

1. Dzielnica Czerwonych Latarni

dzielnica czerwonych latarnii

W każdej kamieniczce znajdują się zasłony i czerwone światła. Na każdym rogu dostrzec można skąpo ubrane kobiety w nieco wyzywających strojach. Dzielnica traktowana jest jako swego rodzaju kulturowa atrakcja, ponieważ w Amsterdamie prostytucja jest legalna.

2. Dzielnica Muzeów

dzielnica muzeów

W Amsterdamie znajduje się bardzo dużo ciekawych muzeów. Najciekawszymi są Rijksmuseum, muzeum van Gogha oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk. W mieście znajdują się także bardzo ciekawe muzea sera, tulipanów, a nawet haszyszu i marihuany.

3. Coffeshopy

palenie papierosów

Atrakcja przyciągająca naprawdę wiele przyjezdnych. W Coffeshopach można kupić zarówno marihuanę, jak i ciastka z jej dodatkiem. Legalny jest zakup do 5 g marihuany na osobę w ciągu doby, pod warunkiem okazania ważnego dowodu tożsamości i osiągnięcia pełnoletności. Co ciekawsze, choć marihuanę można kupić legalnie, już jej posiadanie jest zabronione. Także i reklamowanie usług sprzedaży marihuany jest nielegalne, dlatego sklepy nazywają się w ten, a nie inny sposób. Szacuje się, że aż 25% osób odwiedzających miasto, przyjeżdża do niego właśnie ze względu na wszechobecne coffeshopy.

4. Ser

sery

Holandia słynie z wytwarzania serów o przeróżnych smakach. Na każdej ulicy znajduje się wiele sklepów, które oferują degustacje i zakup najwymyślniejszych wyrobów. Można zjeść nawet ser o smaku piwa. W jednym z takich sklepów powstało muzeum, w którym poznać można historię produkcji oraz sprzedaży serów. Z Holandii pochodzą najsłynniejsze i jednocześnie najpowszechniejsze na półkach sklepowych na całym świecie sery gouda i edam. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie atrakcji jest degustacja z odgadywaniem składników z jakich wykonano dany produkt.

5. Rowery

rowery

Amsterdam jest zdecydowanie jednym z najbardziej przyjaznych miast dla rowerzystów. Ścieżek rowerowych jest całe mnóstwo i w każde miejsce można dotrzeć na rowerze bez konieczności wykorzystywania samochodu lub innego środka transportu. Rowery traktowane są jako zwyczajny środek transportu, a na ulicy są zazwyczaj przed samochodem, a nawet pieszym. Szacuje się, że rowerów w Amsterdamie jest większa liczba niż wszystkich mieszkańców. Zwiedzanie Amsterdamu z poziomu roweru jest najlepszym sposobem i pozwala na dotarcie w każde wybrane miejsce na planie miasta. Amsterdamczycy korzystają z rowerów przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych.

6. Tulipany

Cała Holandia słynie z tych kwiatów i w samym Amsterdamie również na każdym kroku można te kwiaty spotkać. W czasie kwitnienia tych kwiatów, można podziwiać je z samochodu, jadąc pośród rozległych pól, które tworzą niezwykłe, barwne dywany. Ciekawą atrakcją jest pływający targ kwiatowy, nazywany Bloemenmarkt. W mieście znajduje się także bardzo ciekawe Muzeum Tulipanów, gdzie poznać można historię tych pięknych kwiatów. Holandia jest obecnie jednym z największych producentów tych kwiatów, choć jeszcze w XVII wieku jedna cebulka kosztowała więcej niż roczne zarobki.

7. Kamienice

Amsterdam

Wiele osób w pierwszej chwili nie zwraca uwagi na kamienice, które są krzywe. Wynika to z ich budowy oraz terenu na jakim się znajdują. Tereny wokół kanałów są bardzo grząskie i błotniste, dlatego też każdy budynek postawiono na drewnianych palach. Wraz z upływem czasu drewno zapadało się lub butwiało i kamienice zaczynały się lekko przechylać. Ich wąska i jednocześnie wysoka forma również sprzyja przechylaniu się. Krzywe kamienice w pierwszym momencie mogą wydawać się jedynie złudzeniem optycznym, lecz okazuje się, że są przekrzywione naprawdę.

8. Kanały

kanał

Wizyta w Amsterdamie nie może obyć się bez przepłynięcia łódką po kanałach. Wszystkich kanałów w mieście jest około 160 i mierzą łącznie prawie 100 kilometrów. Kanały zajmują 25% powierzchni całego miasta. Wyróżnia się tak zwany Canal Ring, który został nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez Canal Ring przechodzi około 80 mostków. Bardzo pięknie kanały wyglądają nocą, gdy są oświetlone i mają bardzo wyjątkowy klimat.

9. Wiatraki

wiatrak

W Amsterdamie znajduje się 8 wiatraków. Dla odwiedzających udostępniony jest jednak tylko jeden z nich o nazwie Molen van Sloten. Wiatraki mają swoje święto, które odbywa się 11 maja i na ten dzień ozdabia się je kwiatami, wstążkami i różnymi girlandami. W całej Holandii obecnie jest około 1000 wiatraków, których liczba dawniej dochodziła do 10 tysięcy sztuk.

10. I love Amsterdam

Z pozoru zwykła instalacja w postaci napisu, lecz jest to jedno z najczęściej fotografowanych obiektów w całym mieście. Spacer wokół napisu pozwala w spokojny sposób zwiedzić miasto i zapoznać się z jego najpiękniejszymi i ciekawymi zakątkami.