CiekawostkiEuropa

Interesujące i zaskakujące ciekawostki o Rumunii

Ciekawostki o Rumunii

Przedstawiamy kilka ciekawych i niektóre dziwne informacje, ciekawostki i fakty na temat tego Rumunii. Jest to fascynujący kraj, o którym wiele osób nie wie zbyt wiele.

1. Nazwa „Rumunia” pochodzi od łacińskiego słowa „Romanus” które oznacza „obywatel Cesarstwa Rzymskiego”.

2. Ogromny pałac parlamentu Bukaresztu ukończony w 1997 r. ma 240 metrów długości, 270 metrów szerokości, 86 metrów wysokości (12 pięter), a jego budowa kosztowała aż 3 miliardy euro (2,5 miliarda funtów szterlingów).

3. Na budowie pałacu pracowało aż 100 000 osób, z których setki prawdopodobnie zginęły. Posiada 1100 pokoi (z których większość jest pusta) oraz roczny rachunek za ogrzewanie w wysokości 6 mln dolarów, co jest równoznaczne z opłatą za ogrzewanie w małym mieście. Istnieje osiem podziemnych poziomów, jak również bunkier jądrowy połączony z innymi budynkami rządowymi za pomocą 20 km tuneli.

4. Wewnątrz pałacu znajduje się 3500 ton kryształów, 480 żyrandoli i 1409 lamp sufitowych, a 700 000 ton stali i brązu wykorzystano do produkcji monumentalnych drzwi i okien. Guinness World Records uznaje go za najcięższy budynek na naszej planecie.

5. Najwcześniejsze skamieniałości Homo sapiens, jak dotąd, odkryto w 2002 roku w południowo-zachodniej Rumunii, w Jaskini Kości. Wiek kopaliny szacuje się na 37 800-42 000 lat.

6. W poszukiwaniu „najlepszej drogi świata” Jeremy Clarkson oświadczył, że znalazł ją w środku Rumunii – w formie drogi Transfagarasan. Bez względu na to, jak na to spojrzeć, jest to niezwykły wyczyn inżynierii.

7. Timisoara stała się pierwszym miastem Europy, które w 1889 roku wyposażyło się w elektryczne oświetlenie ulic.

8. W mieście Brasov znajduje się największy gotycki kościół pomiędzy Wiedniem, Austrią i Stambułem, Turcja.

9. Zamek Peles był pierwszym europejskim zamkiem całkowicie oświetlonym prądem elektrycznym. Elektryczność była wytwarzana przez własną elektorownię. Zbudowany w 1888 roku zamkowy system centralnego ogrzewania do dziś funkcjonalny i działa.

10. Według OpenSignal Rumunia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie pod względem prędkości 4G, zajmując imponujące czwarte miejsce wśród 78 krajów. Użytkownicy w tym kraju mogą oczekiwać prędkości 35,61 Mb/s, w porównaniu do zaledwie 21,16 Mb/s w Wielkiej Brytanii.

11. Inspiracją dla dwóch bardzo znanych powieści była Rumunia: „Zamek w Karpatach” Julesa Verne’a i „Dracula” Brama Stokera.

12. Osoby, które lubią dobrą kawę, będą zaskoczone, że Francesco Illy, założyciel Illycaffè urodził się w Timisoarze w Rumunii w 1892 roku. Wynalazł również pierwszy automatyczny ekspres do kawy z parą wodną.

13. Pióro wieczne zostało wynalezione przez Petrache Poenaru, urodzoną w Craiova.

14. Język rumuński ma ponad 1700 lat.

15. Kanał Dunaj – Morze Czarne w południowo-wschodniej Rumunii jest trzecią co do długości na świecie sztuczną trasą żeglugową, po Kanale Sueskim i Panamskim.

16. Rumuński wynalazca Traian Vuia był pierwszym Europejczykiem, który 18 marca 1906 r. zbudował i pilotował w pełni samobieżny, stacjonarny „samolot samochodowy”.

17. Drugi co do wielkości w Europie podziemny lodowiec, Scarisoara, znajduje się pod Górami Bihor w Rumunii. Jego objętość wynosi 75 000 metrów sześciennych i istnieje od ponad 3500 lat.

18. Rumuński banknot 10-bani wyemitowany w 1917 r. jest najmniejszym pieniądzem papierowym, jaki kiedykolwiek wydrukowano (wymiary: 2,7 cm x 3,7 cm).

19. Nowoczesny silnik odrzutowy został wynaleziony przez Bukareszteńczyków. Wynalazł go Henri Coanda w 1910 roku.

20. Rumuńska sieć kolejowa o długości 22 298 km jest 15. pod względem wielkości siecią na Ziemi, mimo że jest ona tylko 81. największym krajem na świecie pod względem całkowitej powierzchni.

21. Trzy tabliczki gliny, datowane na około 5300 r. p.n.e., odkryte we wsi Tartaria w środkowej Rumunii, były przedmiotem poważnych kontrowersji wśród archeologów, z których niektórzy twierdzą, że symbole reprezentują najwcześniejszą znaną formę pisania na świecie.

22. Kraj zajmuje 16. miejsce pod względem spożycia wina (nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że jest jednym z największych producentów wina na świecie).

23. Bukareszt znany jest z tego, że jest domem dla tysięcy bezdomnych psów. Rocznie szacuje się, że 9000 osób jest ugryzionych przez te psy.

24. Aktor, który po raz pierwszy wcielił się w rolę Tarzana, urodził się w Rumunii. Był nim Johnny Weissmuller.

25. Klasztor Woronetów w Mołdawii nazywany jest rumuńskim odpowiednikiem Kaplicy Sykstyńskiej.

26. Rumunia jest znana z jednej z największych populacji cygańskich w Europie.

27. Naukowcem, który odkrył insulinę, był rumuński Nicolae Paulescu. Mimo że w 1923 roku za badania nad insuliną dwóch kanadyjskich naukowców otrzymało Nagrodę Nobla, pionierskie prace Paulescu w dziedzinie medycyny cukrzycowej uzyskały należytą akredytację.

28. Najwyższy drewniany kościół na świecie i druga co do wysokości drewniana budowla w Europie, znajduje się w Sapanta Peri, Maramures w północno-zachodniej Rumunii. Ma 23-metrowy krzyż, który waży 500 kilogramów.

29. Rumuńskie Muzeum Astry w Sibiu jest drugim co do wielkości muzeum plenerowym na świecie. Znajduje się tu ponad 300 budynków, a także młyny wodne i wiatraki, gigantyczne prasy do wina, owoców i oleju, kuźnie hydrauliczne i wiele innych.

30. W Karpatach znajdują się jedne z największych dziewiczych lasów w Europie. Domem Karpat jest 400 unikalnych gatunków ssaków, w tym kozice karpackie. 60% populacji niedźwiedzi brunatnych w Europie żyje w Karpatach.

31. Soprano Alma Gluck – pierwszy artysta liryczny, który sprzedał milion płyt – urodził się w Bukareszcie dnia 11 maja 1884 roku.

32. Język rumuński jest jedynym językiem romańskim w Europie Wschodniej.

33. Rumunia posiada 7 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.

34. Timisoara była również pierwszym miastem europejskim, które wprowadziło tramwaje konne, również w 1869 roku.

35. Amerykańska mini-seria „Hatfields & McCoys” z udziałem Kevina Costnera i Billa Paxtona została sfilmowana w Rumunii.

36. Rumunia szczyci się największym na świecie budynkiem administracyjnym. Zbudowany przez byłego rumuńskiego dyktatora Nicolasa Ceaușescu, Bukaresztański Pałac Parlamentu – znany również jako Dom Ludowy – jest największym, najcięższym i najdroższym budynkiem administracji cywilnej na świecie.

37. Największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Europie żyje w Rumunii.

38. Statua Decebala w Orszowie jest największą rzeźbą skalną w Europie.
W pobliżu małego miasta Orszowa, w południowo-zachodniej Rumunii, leży 55-metrowa skalna rzeźba przedstawiająca Decebalusa, ostatniego króla Dacia. Pomnik jest największą rzeźbą skalną w Europie, do której można dotrzeć jedynie łodzią.

39. Złote Muzeum w małym rumuńskim mieście Brad, znane również jako Kolekcja Mineralogiczna Brada, jest jedynym tego typu muzeum w Europie. Założona około 100 lat temu, galeria zawiera niesamowitą kolekcję ponad 2000 sztuk złota zgromadzonych z całego świata.

40. Rumunia jest najbogatszym krajem Europy pod względem zasobów złota.

41. W Bukareszcie znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie. Zawiera ponad 10 000 książek, 5000 albumów i płyt DVD oraz najwyższej klasy bistro.

42. Bukareszt nazywany jest także „Małym Paryżem”. Łuk Triumfalny został zbudowany w 1935 roku i wzorowany na Łuku Triumfalnym w Paryżu.
Według legendy Bukareszt otrzymał imię pasterza o imieniu Bucur, który zakochał się w młodej Damie o imieniu Dambovita, podobnie jak rzeka przepływająca przez miasto.

43. Calea Victoriei była pierwszą drogą wybudowaną w Bukareszcie i początkowo nazywaną Drewnianą Drogą. Dlaczego? Bo była wybrukowana kłodami drzew i deskami.

44. Rumunia jest siedzibą czterech laureatów Nagrody Nobla: George Emil Palade (medycyna), Elie Wiesel (pokój), Herta Müller (literatura) i Stefan Hell (chemia).

45. Scena, która miała pokazać kazachstańskie rodzinne miasto Borata, została nakręcona we wsi Glod w Rumuni.

46. Cmentarz Weselny (Cimitirul Vesel) znajduje się w maleńkiej wiosce w powiecie Maramures, niedaleko granicy z Ukrainą i jest nie tylko unikalnym miejscem pochówku, ale także muzeum na wolnym powietrzu i samą atrakcją turystyczną. Zaprojektowany w 1940 roku przez miejscowego rzeźbiarza Stan Ioana Pătrașa, wyróżnia się kolorowymi, wysokimi drewnianymi krzyżykami wyrzeźbionymi w dębie i malowanymi scenami z życia zmarłych. Na każdym nagrobku znajduje się dowcipny wiersz przedstawiający życie i sposób, w jaki zmarł.