Ciekawostki

Albatrosy – Interesujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

albatros na plaży

Albatrosy to rodzina ptaków, które dzielą się na 4 główne rodziny oraz 21 gatunków. Te duże, morskie ptaki spotkać można w obrębie południowej półkuli ziemskiej: głównie nad Oceanem Południowym okalającym Antarktydę oraz w niektórych częściach Oceanu Spokojnego. Albatrosy rozpoznawalne są po dużym, charakterystycznym dziobie i jasnym (często całym białym) upierzeniu. Przedstawiamy 10 ciekawostek o tych niesamowitych ptakach!

1. Albatrosy to ptaki, które mogą pochwalić się największą rozpiętością skrzydeł. Albatros wędrowny z pewnością jest rekordzistą w tej dziedzinie – długość jego skrzydeł może osiągać nawet 370cm!

2. Dieta albatrosów opiera się głównie na rybach, kałamarnicach i skorupiakach, jednak żywić się mogą również innymi, mniejszymi gatunkami ptaków.

3. Choć większość gatunków albatrosa cechuje się wagą w granicach 3kg, albatros królewski średnio osiąga 8, 5kg, a waga największych osobników może dochodzić nawet do 10kg.

głowa albatrosa

4. Albatrosy to ptaki długowieczne: średnia długość życia to ponad 40 lat, jednak niektóre dożywają nawet sędziwego wieku 60 lat.

5. Większość albatrosów nie nurkuje zbyt głęboko w celu zdobywania pożywienia, jednak w skrajnych warunkach ptaki te mogą schodzić nawet na 12 metrów poniżej tafli wody.

6. Albatrosy to ptaki długodystansowe – dziennie pokonać mogą nawet 1000km!

7. Ptaki te doskonale radzą sobie z wykorzystywaniem prądów powietrza. Przez większość czasu utrzymują się w górze dzięki szybowaniu, dzięki czemu ograniczają zużycie energii. Prądy powietrza służą im również do wznoszenia i opadania.

latający albatros

8. Choć albatrosy nie są najszybszymi ptakami na świecie, mogą osiągać prędkość nawet 80km/h.

9. Okres lęgowy, w którym dochodzi do złożenia zaledwie jednego dużego jaja, trwa 280 dni – to o dwa tygodnie dłużej niż w przypadku ciąży u naszego gatunku!

10. Albatrosy posiadają bogate tradycje godowe. Podczas zalotów wzajemnie układają sobie pióra, chwytają za dzioby oraz wydają głośne, gardłowe dźwięki. Ptaki te chętnie pokazują swoim partnerom skrzydła oraz wykonują godowe tańce.

Albatrosy to ptaki, które z pewnością warto choć raz w życiu zobaczyć. Ich wielkość, przepiękne, jasne upierzenie oraz charakterystyczne, wielkie dzioby sprawiają ogromne wrażenie.