Ciekawostki

11 ciekawostek o Narni

Świat stworzony przez C. S. Lewisa, czyli Narnia, od wielu dekad fascynuje kolejne pokolenia czytelników. Choć może się wydawać, że przez ten czas seria została poznana z każdej strony, niekoniecznie tak jest.

Oto ciekawostki o Narnii nie tylko dla fanów tych opowieści.

 

1. Rodzeństwo Pevensie, jakie znamy, nosi imiona – zaczynając od najmłodszego – Łucja, Edmund, Zuzanna i Piotr. Pierwotnie bohaterowie mieli nazywać się inaczej: Ann, Martin, Rose i Peter. Jak widać, jedynie Piotr utrzymał się i dał poznać jako jeden z władców Narnii.

2. Pierwszy szkic “Opowieści z Narnii” nie miał w sobie żadnej wzmianki o Aslanie.

3. Cair Paravel” oznacza „mniejszy dwór” (staroangielski: „caer” oznacza „dwór”, a „paravail” oznacza „mniejszy” lub „pod”.) Innymi słowy, królowie Narnii są pod rządami Aslana.

4. Imię “Aslan” to właściwie “lew” – tak brzmi to słowo w języku tureckim.

5. Obecna kolejność, w jakiej znamy “Opowieści”, różni się i kolejności, w jakiej Lewis rozpoczął pisanie, jak i od kolejności, w której zakończył prace.

6. Chociaż podobno w Narnii nie było gadających myszy przed Zmartwychwstaniem Aslana, na ilustracji Pauline Baynes przedstawiającej koronację Franka i Heleny w „Siostrzeńcu czarodzieja” są dwa podejrzanie podobne do myszy stworzenia.

7. W 1998 roku Wielka Brytania wydała serię znaczków zatytułowanych „Magiczne światy”, która zawiera znaczek oparty na „Lwie, wiedźmie i szafie”.

8. Przyjaciel Lewisa, JRR Tolkien, tak skrytykował „Lew, czarownicę i stara szafę”, że Lewis prawie go nie skończył.

9. Jedyną postacią, która pojawia się we wszystkich siedmiu książkach ze świata Narnii, jest Aslan.

10. Pomysł Narnii pojawił się po raz pierwszy, gdy autor CS Lewis spędził część swojego dzieciństwa w Irlandii Północnej. Lewis i jego brat najwyraźniej mieli dużo czasu, więc znikąd stworzyli wyimaginowane światy, co później wpłynęło na jego charakterystykę Łucji Pevensie i jej własną twórczą wyobraźnię.

11. Kolejną inspiracją, jaką miał C.S. Lewis przed pracą nad “Lwem, czarownicą i starą szafą”, były dla niego trzy dziewczyny wysłane z Londynu w 1939 roku, by zamieszkały z Lewisem na wsi. Te dziewczyny – Margaret, Mary i Katherine – zainspirowały go do stworzenia postaci rodzeństwa przechodzącego do świata Narnii w momencie trwania II wojny światowej.