CiekawostkiPolska

Zawoja – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Zawoja
źródło: Artur Kozioł / Wikipedia

Zawoja to wieś położona w województwie śląskim, nad którą góruje Babia Góra. Malownicza, przyciąga do siebie miłośników górskich wędrówek – poza wejściem na Babią Górę można udać się z Zawoi na pasmo Policy i Jałowca.

Zawoja może poszczycić się bogatą bazą noclegową, mieszkańcy są przyzwyczajeni do turystów spragnionych gór i bardzo przyjaźnie do nich nastawieni. Co jeszcze warto wiedzieć o tej wsi?

1. Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce – mierzy sobie 18 kilometrów długości. Jest przy tym największa – jej powierzchni wynosi ponad 100 kilometrów kwadratowych.

2. Pierwsza wzmianka o nowozałożonej Zawoje pojawiła się w 1646 roku. Nazwa wywodzi się z wołoskiego słowa „zavoi” i oznacza „las nad rzeką”.

3. W obrębie Zawoi istnieje sześć sołectw: Zawoja Górna, Zawoja Centrum, Zawoja Przysłop, Zawoja Dolna, Zawoja Mosorne i Zawoja Wełcza.

4. Zawoję w 1847 roku nawiedził głód, który doprowadził do pojawienia się ognisk groźnych chorób: tyfusu i cholery.

5. We wsi znajduje się wiele stacji narciarskich, najpopularniejszą wśród nich jest ośrodek narciarski Mosorny Groń z kolejką linową.

6. Symbolem Zawoi są trzy kamienne piwniczki, które dawniej służyły jako magazyny do przechowywania warzyw. Kolejnym symbolem wsi jest dzwonnica loretańska, której dźwięk ostrzegał przed pożarami i chronił od skutków burz. Obecnie dzwon odzywa się każdego dnia o godzinie 12, zapraszając na Anioł Pański.

7. Wieś słynie z licznych zakładów stolarskich.

8. Zawoja położona jest na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. We wsi zlokalizowana jest Siedziba i Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego.

9. W Zawoi-Markowej zwiedzić można skansen, który prezentuje tradycyjne budownictwo Babiogórców. Skansen tworzą trzy zagrody jednobudynkowe z pierwszej połowy XX wieku, kuźnia, spichlerzyk i kapliczka. Czynny jest od wtorku do niedzieli od 9:30 do co najmniej 16:00, istnieje jednak możliwość zwiedzania w dowolnym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu tego z Opiekunem Skansenu.

10. Tradycje Babiogórców to piękne góralskie stroje i specyficzna gwara – mimo życia w XXI wieku mieszkańcy Zawoi wciąż przekazują je sobie z pokolenia na pokolenie i każdego roku organizują warsztaty, które przybliżają je najmłodszym.