Azja

23 mało znanych ciekawostek oraz informacji o Laosie

Kobiety w Laos

Laos jest krajem w południowo-wschodniej Azji, przez który przepływa rzeka Mekong i który znany jest z górzystego terenu, francuskiej architektury kolonialnej, osad plemiennych i klasztorów buddyjskich.

Czerpiąc z wiedzy naszych specjalistów ds. podróży, stworzyliśmy listę ciekawostek o Laosie, które mogą Cię zaskoczyć. Od prehistorycznych miejsc Laosu po jego współczesną kulturę i kuchnię.

 1. Laos był najsilniej zbombardowanym miejscem w wyniku bombardowań USA podczas wojny w Wietnamie. Przez 9 lat (1964-1973) Stany Zjednoczone zrzuciły ponad 2 miliony ton bomb w Laosie, z czego około 30% nie eksplodowało. Dziś Laos opuściła duża liczba niewybuchów, co sprawiło, że większość ziemi nie nadaje się do uprawy.
 2. Vientiane, stolica i największe miasto Laosu, łączy francuską architekturę kolonialną z buddyjskimi świątyniami, takimi jak złoty, XVI-wieczny Pha That Luang, który jest symbolem narodowym.
 3. Kraj jest wylesiany i tylko 42% Laosu jest nadal zalesione. Kiedyś zalesienie wynosiło 70 % kraju.
 4. Laos posiada 21 Narodowych Obszarów Chronionych, które obejmują prawie 14% terytorium kraju.
 5. Górski, śródlądowy region dzisiejszego Laosu zamieszkiwany był pod koniec pierwszego tysiąclecia n.e. przez Laotańczyków, którzy należą do grupy językowej Tai. Uważa się, że wyemigrowali z południowych Chin. W rzeczywistości Laos tworzy etniczną mozaikę z licznymi grupami góralskimi. Każdy z nich ma swój własny system przekonań i ekspresji kulturowej, w tym ceremonii i tańców.
 6. Laos otaczają Chiny, Wietnam, Kambodża, Tajlandia i Birma. Laos jest krajem górzystym, szczególnie na północy, gdzie szczyty wznoszą się powyżej 2800 metrów. Gęste lasy pokrywają obszary północne i wschodnie.
 7. Nie ma oceanu, ale tysiące wysp. Laos może być śródlądowy – ale nie oznacza to, że wakacje na plaży są całkowicie niemożliwe. Jeśli wybierzesz się do Si Phan Don (dosłownie „4000 wysp”) w Laosie Południowym, znajdziesz spokojne piaszczyste brzegi .
 8. Udaj się na płaskowyż Xiangkhoang, a zobaczysz ciekawy widok: tysiące kamiennych słoików rozsianych po całym krajobrazie. Nikt nie jest pewien, czym są, ale pochodzą z epoki żelaza (500 lat p.n.e. – 500 lat p.n.e.) i były prawdopodobnie częścią lokalnych rytuałów pogrzebowych.
 9. Jeśli mówisz w języku tajskim, to mówisz również w języku laotańskim. Języki tajski i laotański są bardzo blisko spokrewnione. Jednak tylko nieco ponad 50% ludności Laosu może mówić po laotańsku – na obszarach wiejskich ludzie mówią głównie swoim językiem etnicznym.
 10. Jezioro Nong Fa – kraterowe jezioro położone wysoko w górach południowo-wschodniego Laosu – jest szanowane przez mieszkańców, którzy nie chcą w nim pływać. Legenda głosi, że na dnie żyje potwór.
 11. Rzeka Mekong ma kluczowe znaczenie jako szlak transportowy dla ładunków i pasażerów, źródło energii elektrycznej w zaporach wodnych, zaopatrzenie w wodę dla upraw oraz dom dla ryb, które są ważnym pożywieniem w diecie Laotańczyków.
 12. Laos posiada 2 obiekty światowego dziedzictwa UNESCO.
 13. Luang Prabang to miasto w północno-środkowym Laosie, składające się z 58 przyległych wiosek, z których 33 stanowią miasto Luang Prabang wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
 14. Jedno z najlepszych piw w Azji: Piwo Beerlao. Beerlao jest nagrodzonym piwem narodowym Laosu, wytwarzanym z ryżu jaśminowego i drożdży importowanych z Niemiec. Piwo Beerlao zdobyło nagrody jakości złota Monde Selection w 2006 i 2010 roku, a srebro w 2003 roku. Beerlao wygrało również Rosyjski Festiwal Piwa Osiris w czerwcu 2005 roku, pokonując 40 innych browarów.
 15. Posiłki mają tendencję do lepkości. Większość posiłków w Laosie oparta jest na ryżu kleistym. Mieszkańcy Laosu zwijali go w kulki w dłoni, a następnie zanurzali w pysznych sosach.
 16. Oficjalną nazwą stała się Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna, a czerwoną komunistyczną flagę z sierpem i młotem można zwykle zobaczyć na tle niebiesko-czerwonej flagi Laosu.
 17. W Laosie jest oficjalna ogólnokrajowa godzina policyjna. To kolejny znak, że rządzi nią „komunistyczny” rząd. W praktyce nie jest to wymuszane na ludziach, ale bardziej na przedsiębiorstwach.
 18. Laos jest jednym z pięciu pozostałych „komunistycznych” krajów świata (obok Korei Północnej, Chin, Kuby i Wietnamu). Po zakończeniu wojny domowej w 1975 r., komunistyczny rząd obalił monarchię i od tego czasu sprawuje władzę.
 19. Istnieją dowody na to, że ludzie zamieszkiwali Laos od bardzo dawna. Najstarsze współczesne skamieniałości ludzkie na świecie znaleziono w jaskini w północnym Laosie. Ma 46.000 lat.
 20. Laos tłumaczy na „Krainę miliona słoni”. Symbol słonia był używany przez królestwo Lan Xang, które rządziło w Laosie od XIV do początku XVIII wieku. Choć nie ma dziś tak wielu słoni, to jest to potężne przypomnienie potęgi starożytnej cywilizacji.
 21. Oficjalną nazwą kraju jest Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna.
 22. Na dzień 1 stycznia 2016 r. liczbę ludności Laosu oszacowano na 6 857 505 osób.
 23. Jest to 82. co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni z 236 800 km2.