Ciekawostki

10 niesamowitych ciekawostek w Mrzeżynie

Marina | Fot. JDavid / Wikipedia

Mrzeżyno to miejscowość w województwie zachodniopomorskim. Położona nad Morze Bałtyckim, na Pobrzeżu Szczecińskim przyciąga do siebie za sprawą kąpieliska miejskiego i bogatej bazy wypoczynkowo-noclegowej, ale to nie wszystko, co warto o niej wiedzieć.

1. Osiedle mieszkaniowe

W Mrzeżynie znajduje się osiedle mieszkaniowe dla znajdującej się w tym mieście jednostki wojskowej.

2. Port morski

W Mrzeżynie znajduje się port morski. Organizowane w nim są rejsy po morzu statkiem pasażerskim, jachtem lub specjalną łodzią typu RIB. Zaś na rzece z Trzebiatowa odbywają się spływy kajakowe.

3. Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego

Teren wokół Mrzeżyna należy do Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego.

4. Wycieczki

Obejmują dwie jednostki pomocnicze gminy: „Sołectwo Mrzeżyno” oraz osiedle „Za Regą”. Na rzece Redze odbywają się wycieczki.

5. Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

W miejscowości znajduje się pomnik Zaślubin Polski z Morzem, do atrakcji turystycznych zaliczane są również falochrony portowe, neoromański kościół z 1912 roku. Warto zajrzeć również do zabytkowej chałupy rybackiej – zlokalizowana przy ulicy Zabytkowej stanowi przykład budynków, jakie kiedyś występowały w całej miejscowości.

Obecnie mieście się w niej restauracja, w której skosztować można między innymi świeżą rybę.

6. Hala widowiskowo-sportowa

Aktywnie czas spędzić można, korzystając z hali widowiskowo-sportowej, która oferuje boisko sportowe, boisko do koszykówki i siatkówki, siłownię, salę fitness.

7. Szlaki turystyczne

Przez Mrzeżyno przechodzą dwa szlaki turystyczne: szlak rowerowy R10 Szlak Wokół Bałtyku oraz czerwony Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego,

8. Trzebiatów

Od czasów średniowiecza Mrzeżyno związane jest z miastem Trzebiatów – było dla niego portem rybackim i handlowym. Nazwa „Mrzeżyno” została przyjęta urzędowo w 1946 roku, a wzięła się od słowa mrzeżna – gwarowej nazwy rodzaju sieci rybackiej.

9. Plaże

Na turystów przyjeżdżających do tej miejscowości czekają plaże: wschodnia i zachodnia zwana wojskową, ponieważ niedaleko niej znajduje się jednostka wojskowa. Są one piaszczyste i szerokie. Wejścia na plażę wschodnią rozmieszczono bliżej siebie.

10. Punkt widokowy

Między Mrzeżynem a pobliską Pogorzelicą znajduje się punkt widokowy. Stanowi on miejsce postoju podczas spaceru z jednej miejscowości do drugiej – jest to dystans około 20 kilometrów w obie strony – a rozpościera się z niego widok na plażę i Morze Bałtyckie.