Polska

10 Fascynujących Ciekawostek o Gródku nad Dunajcem

fot. Krzysztof Lasoń / WikipediaGródek nad Dunajcem to wieś w województwie małopolskim położona na Pogórzu Rożnowskim nad sztucznie utworzonym Jeziorem Rożnowskim. Przyciąga do siebie możliwością spływu kajakowego w Dunajcu, ale warto zajrzeć do niej także z innych powodów.

1. Góra Grodzisko

Na szczycie góry Grodzisko w XIV wieku założony został zamek rycerski. Resztki jego obwarowań przetrwały do początku XX wieku.

2. Sześć części

Na integralną część wsi Gródek nad Dunajcem składa się sześć części: Dział, Kobyle, Koszarka, Paryja, Skała, Zbęk.

3. Kobyle-Gródku

W 1891 roku w Kobyle-Gródku urodził się Jan Witowski, major piechoty Wojska Polskiego.

4. Ochotnicza Straż Pożarna

Wieś od 1934 roku posiada Ochotniczą Straż Pożarną, która działa w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.

5. Jezioro Rożnowskie

Nad brzegiem Jeziora Rożnowskiego położony jest kompleks skał Rożnowskich zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego. Najwyższa z nich ma wysokość do 30 metrów. Dostać się do nich można, jadąc z kościoła w Rożnowie w stronie Gródka nad Dunajcem.

6. Pomniki przyrody

W gminie Gródek nad Dunajcem występują liczne pomniki przyrody. Do najciekawszych należą dąb świętego Świerada w Tropiu, liczące 500 lat dęby w Rożnowie (najgrubsze dęby ziemi sądeckiej., jesion na Gliniku.

7. GG Hank Frank

W okresie II wojny światowej Niemcy wybudowali luksusową willę dla generalnego gubernatora GG Hanka Franka, zwaną do dzisiaj „Frankówką”, gdzie mieścił się posterunek policji hitlerowskiej – został on podpalony w 1944 roku.

8. Gmina Gródek

Gródek nad Dunajcem jest siedzibą gminy, znajduje się tu Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, Urząd Pocztowy, Zespół Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych, Centrum Formacyjno-Rekolekcyjne i inne instytuty.

9. Miejsce wypoczynku

W okresie wakacji wieś staje się miejscem wypoczynku wielu ludzi, którzy mogą skorzystać wówczas z szerokiej bazy noclegowej. W tym czasie skorzystać można także z szerokiej oferty rekreacyjnej: uprawiania sportów wodnych jak kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing, wędkowania.

Do dyspozycji są lasy, plaża oraz liczne jeziora.

10. Barbara Gorgoń-Flont

W Gródku nad Dunajcem urodziła się Barbara Gorgoń-Flont, saneczkarka, olimpijka z Insbrucka w 1964 roku, medalistka Mistrzostw Świata (brązowy medal., uznana malarka sądecka.