10 Ciekawostek o Tatrach ⛰️

Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat i jedyne polskie góry o charakterze alpejskim.
Znajduje się tutaj mnóstwo atrakcji turystycznych, a infrastruktura jest na tyle zaawansowana, żeby przyjmować ogromne ilości turystów w sezonie letnim i zimowym. Co warto o nich wiedzieć?
Poniżej znajduje się lista wybranych ciekawostek.
1. Tatry
Choć Polakom Tatry kojarzą się przede wszystkim z ich krajem, tylko 23 procent gór znajduje się w granicach Polski.
2. Gerlach
Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach, który w całości znajduje się po stronie słowackiej. Jego wysokość to aż 2654 metry. Po stronie polskiej najwyższy szczyt stanowią Rysy, które mają 2499 metrów wysokości.
3. Morskie Oko
Morskie Oko to największe i najpopularniejsze jezioro w Tatrach. Jego powierzchnia wynosi ponad 34 hektary. Z kolei najgłębszym jeziorem jest Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów, który ma głębokość ponad 79 metrów.
4. 850 jaskiń
W polskich Tatrach odkryto do tej pory ponad 850 jaskiń, a ich łączna długość wynosi około 133 kilometry. Najdłuższą jaskinią tatrzańską jest tak zwany Cień Księżyca, a jej długość wynosi ponad 30 tysięcy kilometrów.
5. Lodowce
Jeszcze dziesięć tysięcy lat temu na terenie dzisiejszych Tatr znajdowały się lodowce. Niektóre z nich roztopiły się dopiero 5 tysięcy lat temu.
6. Alpy
Tatry nie tylko kształtem przypominają Alpy. Panuje tutaj również alpejski klimat, który charakteryzuje się niską średnią temperatur w skali roku, dużą zmiennością temperatur w ciągu doby i gwałtownymi zmianami pogody.
7. Zadni Mnichowy Stawek
Zadni Mnichowy Stawek jest najwyżej położonym stawem w Polsce. Znajduje się w Tatrach na wysokości 2070 metrów nad poziomem morza.
8. Schronisko w Tatrach
Niektóre schroniska w Tatrach słowackich są tak położone, że ich zaopatrzenie muszą wnosić tragarze. Na jednym stelażu tragarza może się znaleźć ładunek o wadze do 100 kilogramów.
9. Schronisko Nad Morskim Okiem
Schronisko Nad Morskim Okiem jest najstarszym schroniskiem w polskiej części Tatr. Zostało uruchomione w 1908 roku i było wyjątkowo modne w dwudziestoleciu międzywojennym.
10. Szlak Orlej Perci
Szlak Orlej Perci jest najtrudniejszym szlakiem turystycznym w całej Polsce. Projekt jego budowy powstał w 1901 roku. Cały szlak ma około 9 kilometrów, a żeby go pokonać potrzeba mniej więcej ośmiu godzin.