Polska

10 Najciekawszych Atrakcji dla Dzieci w Polskich Górach

Tatry

Górskie szlaki to miejsce niezwykłe, do którego wciąż z chęcią się powraca. Można tam zachwycać się pięknem przyrody, aktywnie spędzać czas, ale też relaksować się. W polskich górach znajduje się też wiele ciekawych miejscowości, zdecydowanie wartych odwiedzenia, również jeśli wybieramy się na wczasy z dziećmi. Dokąd zabrać najmłodszych, żeby ciekawie spędzili czas? Poniżej przedstawiamy 10 najciekawszych atrakcji dla dzieci – polskie góry.

1. Papugarnia w sercu Tatr

Choć może się to wydać nieoczywiste, to jednak Papugarnia bez wątpienia stanowi miejsce godne odwiedzenia. Znajduje się w Zakopanem, w spokojnej części, nieco oddalonej od zgiełku Krupówek. Wchodząc do środka, odwiedzamy zupełnie inny świat, w którym to my jesteśmy wyłącznie gośćmi, a królują tu niepodzielnie papugi, żyjące poza klatkami – wolne i pełne życia. Dzięki temu dzieci mogą zobaczyć na żywo te piękne ptaki i poznać ich zwyczajne zachowania.

2. Dom do góry nogami

Jeśli lubicie doświadczać wrażeń niezwykłych, warto odwiedzić w Zakopanem Dom do Góry Nogami. Znajduje się on nieopodal Krupówek i stanowi nie lada atrakcję. Wejście do domu zlokalizowane jest na dachu, wewnątrz poruszamy się po suficie. Naprawdę nie trudno stracić równowagę!

3. Kolej Linowa na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch działa już od roku 1934 i wwozi turystów na jeden z popularniejszych szczytów w naszych Tatrach. Całość trasy składa się z dwóch odcinków, z przesiadką do drugiego wagonika na Myślenickich Turniach. Przejażdżka to niesamowite doznanie. Można podczas niej podziwiać rozległą panoramę i rozkoszować się pięknem okolicznej przyrody.

4. Spływ Dunajcem – aktywne spędzanie czasu

Spływ Dunajcem stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Pienin. Malownicze przełomy rzeki, są idealną scenerią do wyprawy flisacką tratwą. Można zdecydować się na dwie trasy – od Sromowców do Szczawnicy lub Krościenka. Wyprawa ta pozostaje w pamięci na długo i może stanowić nie lada atrakcję dla młodszych wczasowiczów.

5. Park bajek w Międzygórzu

Istnieje w Polsce kraina zapomniana w czasie. Do miejsc poza cywilizacją należy niewielka miejscowość Międzygórze, usytuowana w Masywie Śnieżnika w Kotlinie Kłodzkiej. Na jednej z okolicznych gór stworzono Ogród Baśni. Wśród leśnych ścieżek można spotkać różne postaci znane z opowieści i bajek. Wśród paproci wyrastają domki w kształcie grzybków, w trawie zamieszkują wróżki. To miejsce idealne na rodzinny spacer i odpoczynek w pięknym terenie.

6. Wodospad Wilczki

W tymże Międzygórzu znajduje się również inna atrakcja, tym razem typowo przyrodnicza. Nieopodal górski potok spada pięknymi kaskadami, tworząc wodospad Wilczki, jeden z większych w tym rejonie. Miejsce to jest niezmiernie chętnie odwiedzane i stanowi świetny punkt wyjścia do dalszych wypraw w góry.

7. Muzeum Zabawek w Karpaczu

Bajki bywają różne – każde pokolenie ma swoje własne historie. W Karpaczu powstało niesamowite Muzeum Zabawek. Można tu zobaczyć historyczny rozwój przedmiotów uprzyjemniających czas najmłodszym – od zamierzchłej przeszłości, do kultowych zabawek pokoleń lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Dla najmłodszych stanowi to świetną opcję poznania czegoś nowego, dla ich rodziców może to być nostalgiczna podróż do czasów własnego dzieciństwa.

8. Sabat Krajno – park rozrywki

Góry Świętokrzystkie to najstarsze pasmo górskie w naszym kraju. Oprócz bogatej historii występują tu również ciekawe atrakcje dla najmłodszych. Jedną z nich jest Sabat Krajno. W ramach kompleksu rozrywkowego powstała między innymi aleja miniatur. Można tu podziwiać w jednym miejscu najciekawsze zabytki świata, w nieco mniejszej formie. To genialna lekcja historii i kultury dla najmłodszych, podana w przystępnej formie.

9. Poznaj dinozaury – Bałtowski Kompleks Turystyczny

Jedne z najstarszych śladów dinozaurów w Polsce znaleziono w Górach Świętokrzyskich. Nic w tym dziwnego zatem, że powstał tu park rozrywki, który ma za zadanie przybliżyć dużym i małym odwiedzającym, jak wyglądały te monumentalne gady, które zamieszkiwały ziemie polskie, jeszcze przed pojawieniem się na nich człowieka.

10. Ocean w zasięgu gór – Oceanika

Kompleks Oceanika pozwala na poznanie różnych gatunków roślin i zwierząt, które na co dzień nie są dla nas dostępne. Dzięki ciekawej ekspozycji młodzi odkrywcy mogą poznać życie pod wodą w rzekach, jeziorach i oceanach. W ramach ekspozycji jest nawet szansa zobaczyć, jak wyglądała ryba, która miliony lat temu zapoczątkowała wyjście stworzeń na suchy ląd.