10 zaskakujących ciekawostek o Olsztynie
Walory turystyczne Olsztyna położonego w sercu Warmii przyciągają tutaj co roku turystów. Warto poznać ciekawostki o tym mieście, pozwalające na jego bliższe odkrycie.
Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Olsztynie
1. W obrębie Olsztyna znajduje się aż 16 jezior, nic więc dziwnego, że miejsce to jest wyjątkowo popularne wśród turystów w okresie letnim. Do najpopularniejszych zbiorników wodnych w Olsztynie należą Jezioro Ukiel – największe i najgłębsze, Jezioro Długie, Jezioro Kortowskie, nad którym mieści się kampus uniwersytecki, a także jezioro Skanda.
2. Olsztyn to miasto Mikołaja Kopernika, który pełnił tutaj funkcję administratora kapituły warmińskiej. W hołdzie wybitnemu astronomowi powstało tutaj planetarium, drugie największe w Polsce po planetarium śląskim w Chorzowie. Codziennie można tutaj obejrzeć seanse przybliżające tajemnice Wszechświata, a w hallu kopię Sputnika 1 – pierwszego sztucznego satelity Ziemi.
3. Wędrując śladami Mikołaja Kopernika po Olsztynie warto zobaczyć ławeczkę astronoma ustawioną na olsztyńskiej starówce ustawioną z okazji 530-lecia jego urodzin.
4. Miejscem istotnym dla Kopernika jest także gotycki zamek kapituły warmińskiej, z XIV wieku, gdzie mieszkał on i pracował. Do dzisiaj znajduje się tutaj jedna z najcenniejszych pamiątek po genialnym astronomie: własnoręcznie wykonana przez niego doświadczalna tablica astronomiczna oraz inkunabuł medyczny, którego używał w pracy.
5. Olsztyńska starówka jest nieduża, ale przyciąga turystów klimatem, urokliwymi knajpkami i restauracjami oferującymi lokalne specjały, a także budynkiem bazyliki konkatedralnej św. Jakuba i ratuszem w środku rynku.
6. Lokalny bazar olsztyński mieszczący się na ulicy Grunwaldzkiej to miejsce, które warto odwiedzić w trakcie wizyty w tym mieście. Można tu bowiem kupić nie tylko warzywa i owoce, ale także wyszperać coś oryginalnego wśród sprzedawanych antyków.
7. Ciekawostką dla wielbicieli modernizmu może być fakt, że to właśnie w Olsztynie urodził się jeden z czołowych architektów tego nurtu – Erich Mendelsohn. Na skraju cmentarza żydowskiego znajduje się jeden z pierwszych zaprojektowanych przez niego budynków – Dom Pogrzebowy, którego pomieszczenia ilustrują pośmiertną wędrówkę człowieka.
8. W Olsztynie znajduje się także jedna z najstarszych i wciąż używanych wind osobowych w Polsce. Mieści się w budynku Książnicy Polskiej, liczy sobie ponad sto lat i ma wyjątkowo elegancki, secesyjny fronton.
9. W Olsztynie znajduje się także konstrukcja uznawana za najwyższą w Polsce – maszt w dzielnicy tego miasta Pieczewie, na którym znajdują się nadajniki telewizyjne i radiowe.
10. Wyjątkowo urokliwym miejscem Olsztyna jest kampus uniwersytecki w Kortowie. Mieści się wśród wieloletniego drzewostanu, nad Jeziorem Kortowskim, łącząc zrewitalizowaną architekturę dawną z charakterystycznej dla tego terenu czerwonej cegły oraz nowoczesne budynki uczelniane.