Polska

10 Najlepszych Atrakcji na Żywiecczyźnie

fot. Dawid Zawiła / Wikipedia

Opisanie wszystkich możliwych do zobaczenia atrakcji w Żywiecczyźnie nie jest możliwe w krótkim artykule, dlatego też wskażemy dziesięć najciekawszych atrakcji.

1. Muzeum Browaru

Będąc w Żywcu nie można pominąć wizyty w Muzeum Browaru w Żywcu . Obecny kształt browar ten zawdzięcza działaniom z 1856 roku arcyksięcia austro – węgierskiego – Albrechta Fryderyka Habsburga.

Zwiedzający w trakcie wizyty może robić zdjęcia, zapoznaje się historią browaru i browarnictwa oraz poznaje maszyny i metody produkcji piwa. Zwiedzanie nie obejmuje bieżącej produkcji piwa, ale możliwa jest degustacja tamtejszych piw.

2. Stary Zamek

Kolejną istotną atrakcją jest Stary Zamek w Żywcu, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie w Żywcu. Zamek został wybudowany w 1477 roku. Można w nim zorganizować prywatne imprezy jak np. wesela.

3. Rynek w Żywcu

Następnym ważnym miejsce do obejrzenia jest Rynek w Żywcu wraz z pobliskimi budynkami (ratusz i dzwonnica). W tym miejscu, w sezonie letnim mają miejsce najważniejsze wydarzenia jak np. koncerty. Rynek jest otoczony odnowionymi kamienicami z kolorową elewacją.

Ratusz miejski został wybudowany w XIX wieku i do dziś jest siedzibą władz miejskich. Każdego dnia w południe słychać hejnał żywiecki. Natomiast dzwonnica została wzniesiona w latach 1723 – 1724.

4. Pałac Habsburgów

Kolejnym, pięknym zabytkiem jest Pałac Habsburgów w Żywcu nazywany przez mieszkańców Nowym Zamkiem. Projekt zamku przygotował Karol Pietschke. Zamek został otoczony ogromnym ogrodem, a powierzchnia parku wynosi ponad 26 hektarów. W parku do atrakcji zalicza się mini zoo.

5. Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie, czyli sztuczny zbiornik zlokalizowany niedaleko Żywca pomiędzy niewysokimi szczytami. W sezonie letnim jest wykorzystywany do uprawiania sportów wodnych jak żeglarstwo czy windsurfing. W okolicy znajdują się także piesze oraz rowerowe szlaki turystyczne.

6. Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Park Krajobrazowy Beskidu Małego, który jest położony na granicy śląska i małopolski. Jego powierzchnia to niemal 260 kilometrów kwadratowych. W parku tym znajdują się takie szczyty jak Łamana Skała (929 m n.. p. m.) czy Magurka Wilkowicka (933 m n. p. m.). W miejscu tym zaprojektowano wiele pieszych ścieżek turystycznych.

7. Żywiecki Park Etnograficzny

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu, który powstał w dużej mierze z pozyskanych funduszy europejskich. Do zwiedzania został otwarty w sierpniu 2012 roku. Turyści mogą zobaczyć jak wygląda typowa wieś beskidzka.

Na terenie tego Parku znajduje się także 17 zabytkowych budynków z terenu Beskidu Żywieckiego jak np. budynek szkolny z Rychwałdu.

8. Golgota Beskidów

Golgota Beskidów, czyli droga krzyżowa zaczynająca się we wsi Radziechowy położonej pod Żywcem a kończy się na Matysce (609 metrów n. p. m.), gdzie znajduje się Krzyż Milenijny.

9. Park Miniatur

Park Miniatur w Żywcu, który znajduje się na terenie pałacu Habsburgów. W Parku tym zebrano 23 miniatury budowli, które zostały wybudowane przez właścicieli Żywca.

10. Kościół Świętego Krzyża

Kościół Świętego Krzyża w Żywcu, który powstał końcem XIV wieku w stylu gotyckim. Wcześniejsza nawa została zastąpiona nową, a w 1690 roku powiększono prezbiterium.