Ciekawostki

10 ciekawostek o żyrafach dla dzieci

głowa żyrafy

Żyrafy są najwyższymi ssakami na Ziemi. Same ich nogi są wyższe od wielu ludzi. Potrzebują pić tylko raz na kilka dni, a większość wody pochodzi z roślin, które jedzą. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o żyrafach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Żyrafy to jedne z najbardziej charakterystycznych zwierząt występujących na afrykańskiej sawannie. Taką ocenę zawdzięczają dość specyficznej budowie – mają bardzo długą szyję, małą głowę, krótkie i dość krępe ciało oraz długie, chude nogi.

2. Szyja żyrafy może osiągnąć długość 2 metrów. Ma jednak tyle samo kręgów szyjnych, czyli kości kręgosłupa, tyle samo co człowiek. U żyraf są one jednak stosunkowo dłuższe, bo mierzą one około 25 centymetrów.

3. Nogi żyrafy mają około 180 centymetrów długości. Oznacza to, że same jej nogi są wyższe niż większość ludzi.

4. Dorosły samiec żyrafy może mierzyć nawet 5 metrów wysokości. Samica 4,5 metra. Sprawia to, że żyrafy to najwyższe żyjące obecnie zwierzęta lądowe. Dlaczego jednak potrzebują takiego wzrostu? Znacznie ułatwia sięgania do wysokich gałęzi drzew, skąd zrywają liście, które jedzą.

5. Dieta żyrafy w całości składa się z liści. Zjada ich około 35 kilogramów dziennie. Przekłada się to na około 20 godzin jedzenia dziennie. Z tych liści pobierają także większość wody. Woda z liści wystarcza im na tyle, że nie muszą pić czystej wody przez kilka dni.

6. Żyrafy, kiedy muszą się napić pochylają się w specyficzny sposób rozstawiając nogi. Spowodowane jest to tym, że ich szyje są dłuższe niż ich nogi. Zwykłe pochylenie się nie pozwala im więc na sięgnięcie do ziemi.

7. Żyrafy to bardzo towarzyskie zwierzęta. Żyją w grupach liczących około 15 osobników. Głównie składają się one z samca, który przewodzi grupie oraz spokrewnionych ze sobą samic. W takich grupach łatwiej jest im też obronić się przed drapieżnikami i wychować młode.

8. Mała żyrafa już po kilku godzinach od porodu jest w stanie nie tylko chodzić, ale i biec za stadem.

9. Żyrafy przez 20 godzin na dobę jedzą. Przez pozostałe 4 godziny śpią, choć nie jest to dokładnie powiedziane. Żyrafa w razie konieczności może przespać jedynie 10 minut w ciągu doby. Na dodatek na stojąco – żyrafa bardzo rzadko się kładzie na ziemi.

10. Kopyto, którym zakończona jest noga żyrafy mierzy około 30 cm. I potrafi nim bardzo mocno kopnąć.