Polska

10 Intrygujących Ciekawostek o Zwierzyńcu

źródło: Zygmunt Put / Wikipedia

Zwierzyniec to miasto, które znajduje się w południowo- wschodniej Polsce, a dokładnie w województwie lubelskim. Należy do powiatu zamojskiego.

Warto wspomnieć, iż miasto położone jest nad Wieprzem, tuż niedaleko  Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jest niewielkim miastem, które leży 30 km od Zamościa. Bardzo duża powierzchnia miasta to zieleń, szczególnie lasy.

W ich pobliżu, tuż za południową granicą miasta, znajdują się stawy pogłosowe. Zwierzyniec położony jest na dawnej ziemi chełmskiej na historycznej Rusi Czerwonej, gdzie jest częścią dworu szczebrzeszyńskiego.

Zwierzyniec jest członkiem Unii Miasteczek Polskich.

Zabytkami jakie warto zobaczyć są: kościół na wyspie; Budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej; Zespół pałacu Plenipotenta (Plenipotentówka) – zabytkowa willa; Dzwonnica drewniana przy kościele na wodzie; Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN; Roztoczański Park Narodowy; Rezerwat i wzniesienie Bukowa Góra; Cmentarz żydowski w Zwierzyńcu z XIX wieku – znajduje się przy ulicy Monopolowej.

Na terenie cmentarza przetrwało dwadzieścia macew; Miejsce straceń w Zwierzyńcu z 1944 roku

Najbardziej znane ciekawostki o mieście Zwierzyniec

1. Turystyka i rolnictwo

Głównym źródłem utrzymania jest turystyka oraz rolnictwo.

2. Prawa miejskie

Zwierzyniec uzyskał prawa miejskie w 1990 roku.

3. Lasy

66% gminy zajmują lasy.

4. Klimat umiarkowany

Miasto znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Jak do wszystkich wsi na Roztoczu dociera tu powietrze kontynentalne, lato jest ciepłe bez obfitych opadów, a sierpień jest najgorętszym miesiącem.

5. Rodzina Zamoyskich

Zwierzyniec został założony w 1593 r., cztery lata po założeniu dworu zamojskiego. Rodzina Zamoyskich wybudowała w mieście letnią rezydencję, w której bywała Marysieńka, żona dziedzica w trzecim pokoleniu Jana „Sobiepana” Zamoyskiego.

6. Obozy

W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli w Świszniecu obóz dla ludności cywilnej oraz obóz przejściowy dla przesiedleńców z Zamojszczyzny. Po wojnie na terenie obozu wybudowano kościół parafialny. Matko Boża Królowa Polski.

7. Cmentarz żydowski

W miejscowości może znaleźć XIX- wieczny Cmentarz żydowski.

8. Słynny browar

Słynny browar został założony przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego na początku XIX wieku;

9. Letnia Akademia Filmowa

W sierpniu przez dwa tygodnie odbywa się Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu.

10. Osoby powiązane

Osobami powiązanymi ze Zwierzyńcem są: Jan III Sobieski, Jerzy Wasowski, Stanisław Tatar, Aleksandra Wachniewska.