Ciekawostki

Jakie Zwierzęta Występują w Oceanie Atlantyckim

Ocean atlantycki

Ocean Atlantycki to drugi ocean świata. Zajmuje ⅕ powierzchni Ziemi, a powierzchnia jego wód stanowi około 29% wszystkich wód na świecie. To w nim żyje wiele zwierząt, w tym także i te, których nie sposób spotkać gdzie indziej. Jakie zwierzęta występują w Oceanie Atlantyckim? Oto dziesięć z nich:

1. Wieloryb olbrzymi

Wieloryb olbrzymi, czyli płetwal błękitny, to największe zwierzę na świecie osiągające do 30 metrów długości. Żywi się planktonem, zwłaszcza krylem, którego w ciągu dnia jest w stanie zjeść cztery tony. Jego naturalnym wrogiem jest orka.

2. Lew morski

Lew morski — uchatka kalifornijska — to przedstawiciel płetwonogich, który opanował zdolność chodzenia na czworaka. Charakterystyczne są dla niego zewnętrzne nauszniki.

3. Sum

Sum ma charakterystyczne dla siebie wąsy, jest przedstawicielem ryb z rodziny sumowatych. Aktywny po zmroku, w okresie od grudnia do lutego nie żeruje. Z natury swej jest samotnikiem.

4. Krab atlantycki

Krab atlantycki — kalinek błękitny — występuje w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego. Nazwę zawdzięcza swoim niebieskim odnóżom, jego skorupa jest natomiast oliwkowobiała.

5. Rozgwiazda

Rozgwiazda ma wyrazisty kształt gwiazdy, jest zwierzęciem wolno żyjącym, które można spotkać w różnych barwach i rozmiarach. Przedstawiciel szkarłupni, drapieżnik.

6. Żółw morski

Żółw morski to określenie rodziny żółwi z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, które osiągnąć mogą do 1,4 metra długości oraz masę ciała do 500 kilogramów. To jedyne żółwie, które nie są w stanie wciągnąć głowy, nóg oraz ogona do skorupy.

7. Pingwin skalny

Pingwin skalny to ptak, którego można przyuważyć w południowo-zachodniej części Oceanu Atlantyckiego. Jest to gatunek narażony na wyginięcie — jego populacja każdego roku maleje.

8. Foka szara

Foka szara, czyli szarytka morska, jest ssakiem drapieżnym. Jej dorosły samiec może osiągnąć do 2,3 metra długości i nawet 310 kilogramów masy. W większości na jej dietę składają się ryby takie jak dorsze, śledzie, halibuty.

9. Rekiny

Rekiny to zwierzęta drapieżne, które podczas pościgu za pożywieniem są w stanie osiągnąć prędkość do 50 kilometrów na godzinę. Mają 5-7 otworów skrzelowych, które zlokalizowane są tuż za głową.

10. Delfin

Delfin to określenie dla przedstawicieli rodziny waleni; zwierzę to wykorzystujące do komunikacji echolokację.