Zwiedzanie Krakowa – od czego zacząć, co warto zobaczyć jaką formę zwiedzania wybrać? Poradnik
Zwiedzanie tak historycznych miejsc o bogatej historii jak Kraków, to zdecydowanie nie lada atrakcja. Jednak niektóre osoby mogą wręcz poczuć się przytłoczone ilością miejsc do zobaczenia. Niełatwo jest także zdecydować się na konkretną formę zwiedzania Krakowa. Jest ich dosyć sporo i często podzielone są w zależności od formy zwiedzania (pieszo lub melexem) albo od tematyki (średniowieczny Kraków, komunistyczny, wojenny). Od czego zatem zacząć zwiedzanie i co tak naprawdę warto w Krakowie zobaczyć?
Od czego zacząć zwiedzanie Krakowa?
Przede wszystkim powinniśmy ocenić, ile czasu chcemy lub możemy poświęcić na zwiedzanie. Dzięki temu będziemy mogli dopasować rodzaj wycieczki do naszych potrzeb. Następnie oceńmy czy chcemy zwiedzić Kraków na własną rękę, czy wolimy zdecydować się na przewodnika. Jest to o tyle istotne, że jeśli stwierdzimy, że wolimy zorganizować wycieczkę bez niczyjej pomocy, to najprawdopodobniej będziemy musieli zrobić research i wybrać miejsca, które zdecydowanie warto zobaczyć. Niekiedy dzieli je duży dystans. Warto zatem rozważyć wtedy zwiedzanie Krakowa samochodem lub też rowerem.
Najpewniej wycieczkę po mieście królów zaczniemy od drogi królewskiej, która obejmuje jedne z najważniejszych zabytków miasta królów. Jeśli mamy więcej czasu niż jeden dzień, powinniśmy jednak rozejrzeć się za innymi miejscami wartymi zobaczenia, a należą do nich m.in. krakowski Kazimierz, Nowa Huta czy chociażby miasto Wieliczka, którego historia ściśle wiąże się z Krakowem.
Dlaczego warto zwiedzać Kraków z przewodnikiem?
Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem to świetna opcja dla każdego, kto nie ma czasu bądź możliwości zorganizowania sobie wycieczki samemu. Jeśli oprócz samego zobaczenia zabytków, chcemy także dowiedzieć się więcej o ich historii, to musimy sami się do tego odpowiednio przygotować. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym nakładem czasu. Pamiętajmy, że wybór przewodnika to nie tylko wygoda, ale i ogrom wiedzy, którą będziemy chłonąć podczas wycieczki. Nic nie zastąpi rzetelnej wiedzy, którą może się z nami podzielić doświadczony przewodnik… nawet internet. Ponadto z przewodnikiem możemy wybrać różne opcje zwiedzania, takie jak, chociażby zwiedzanie melexem czy po angielsku.
Zwiedzanie Krakowa w wielu różnych odsłonach
Miasto królów możemy poznawać od wielu różnych stron. Oczywiście klasycznie będzie to podróż po wszystkim najważniejszych zabytkach. Nie mniej pamiętajmy, że historia tego miasta jest bardziej rozbudowana i czasami warto zainteresować się poszczególnymi okresami i tematami, np. w ramach historii PRL-u warto wybrać się na Nową Hutę, gdzie zobaczymy takie miejsca jak plac centralny Ronalda Reagana czy miejsce, w którym stał kiedyś pomnik Włodzimierza Lenina. Ciekawym punktem programu jest również Muzeum PRL.
Zwiedzanie pieszo, czy melexem?
Poznawać miasto królów możemy o własnych nogach albo przy pomocy elektrycznego pojazdu. Ta pierwsza opcja w szczególności przypadnie do gustu osobom, które uwielbiają spacery. Jeśli jednak chcielibyśmy obrać kilka różnych tras i po zwiedzeniu drogi królów, udać się także do miejsc związanych blisko z historią żydowską np. na Kazimierz, to powinniśmy raczej postawić na środek transportu. Z drugiej jednak strony wybierając zwiedzanie Krakowa melexem nie może wejść do wielu ciekawych miejsc, których na Kazimierzu nie brakuje. Mówi się, że aby poczuć w pełni klimat tej dzielnicy, warto odwiedzić okoliczne restauracje i uliczki. Po niektórych miejscach lepiej poruszać się o własnych nogach, ponieważ więcej z takiej wycieczki wyniesiemy. Należą do nich z pewnością okolice Sukiennic czy Wawelu no i oczywiście sam Wawel!
Nie zapomnij o muzeach!
Zwiedzając Kraków, warto pamiętać o tym, że wiele bogactw ukaże się przed nami dopiero po wkroczeniu w niektóre miejsca. Chodzi m.in. o Wawel, ale i o Fabrykę Schindlera i liczne muzea takie jak Muzeum Sztuki Współczesnej czy Lotnictwa Polskiego. Nie zwiedzimy wszystkich tych miejsc w jeden dzień. Nie mniej warto zarezerwować sobie czas na chociaż jedno muzeum.
Artykuł powstał we współpracy z https://krakow-zwiedzanie.pl/