Zorze polarne – Interesujące Ciekawostki, Informacje, Fakty
Zorza polarna to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety mających silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym. Wyglądają pięknie, a ich obserwacja zdaje się być jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń, jakie może przeżyć człowiek. Niektórzy specjalnie podróżują pod koła podbiegunowe, by zobaczyć je na własne oczy. Co jeszcze może być w nich takiego fascynującego? Kilka rzeczy z pewnością.
1. Istnieją dwa rodzaje zórz polarnych: występujące na północy to Aurora borealis, te na południu to Aurora australis. Australijczycy nazywają Aurora australis prościej – „southern lights”.
2. Za powstanie zórz polarnych odpowiadają burze magnetyczne na Słońcu. Podczas nich z powierzchni gwiazdy wyrzucane są ogromne ilości naładowanych cząstek o wysokiej energii, które tworzą tak zwany wiatr słoneczny. Zostają one przechwycone przez pole magnetyczne i oddziałują ze zjonizowaną atmosferą na wysokości około 100 kilometrów.
3. Kolor zorzy uzależniony jest od tego, na jakiej wysokości następuje wzbudzenie atomów i ich rodzaju. W zależności od tego, z jakim gazem zachodzi zderzenie, widziane kolory to purpurowy, bordo, zielony, czerwony, w tonacji niebieskiej i fioletowej.
4. Za pomocą oczu człowiek jest w stanie dostrzec jedynie biały i zielony kolor zorzy polarnej, pozostałe barwy widoczne są dopiero na zdjęciu fotograficznym.
5. Kształty, jakie mogą przyjmować zorze, to: kolorowe promienie, smugi, wstęgi, kurtyny, łuki, korony i inne.
6. Finowi na zorzę polarną mówią „revolntulet”, co z języka fińskiego oznacza „lisi ogon”.
7. Zorze polarne występują nie tylko na Ziemi. Zostały zaobserwowane również na planetach-olbrzymach w naszym Układzie Słonecznym, to jest na Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie.
8. Przypuszcza się, że zorze mogą pojawiać się na wszystkich planetach, które posiadają pole magnetyczne i magnetosferę, która poddana jest oddziaływaniu wiatru gwiazdowego.
9. Zorze polarne posiadają zdolność poruszania się.
10. Wikingowie uważali, że zorza polarna to światło odbijane od zbroi bogini Walkirii, córki Odyna, miały więc one boskie znaczenie.