Polska

10 Fascynujących Atrakcji w Złotym Stoku 2023

fot. Grzegorz Wysocki / Wikipedia

Złoty Stok to miasto w województwie dolnośląskim będące najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w kraju – ostatnią kopalnię zamknięto tu w 1961 roku. Obecnie przyciąga do siebie wielu turystów, a to za sprawą atrakcji, jakie na nich czekają.

1. Kopalnia Złota

Kopalnia Złota to obecnie otwarte dla turystów Muzeum. Odwiedzając je, można poznać realia wydobywania złota. Zwiedzanie odbywa się w dawnych tunelach kopalni, dlatego warto pamiętać o cieplejszym ubraniu na czas zapoznawania się z tym miejscem.

Atrakcjami w samej Kopalni Złota są: zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej – z jedynym w kraju podziemnym wodospadem, do którego podjeżdża się Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem – Muzeum Minerałów i Mennicy.

2. Średniowieczna Osada Górnicza

Średniowieczna Osada Górnicza znajduje się nieopodal Kopalni Złota. Osada, dawniej Średniowieczny Park Rozrywki, to dokładna replika osady z urządzeniami. Wszystko zostało stworzone z zachowaniem skali 1:1, dlatego też na turystów czekają między innymi 15-metrowy kierat czy trzytonowe koło deptakowe.

3. Miejska Trasa Turystyczna

Miejska Trasa Turystyczna prowadzi przez wiele ciekawych kamieniczek z różnych wieków. Mapę trasy można nabyć w Informacji Turystycznej mieszczącej się w ratuszu – stanowi on również pierwszy punkt trasy.

4. Leśny Park Przygody

Leśny Park Przygody znajduje się w nieczynnym kamieniołomie. Powstał w 2006 roku i stanowi park rozrywki z wieloma atrakcjami, między innymi z trasami o różnym stopniu trudności.

5. Sztolnia Ochrowa

Sztolnia Ochrowa to nowa atrakcja zlokalizowana w kompleksie Kopalni Złota. Możną ją zwiedzać w weekendy. Ten tajemniczy zakątek kryje w sobie dawne kopalniane chodniki.

6. Wapienniki

Wapienniki to stare piece wapienne należące w XIX wieku do Marianny Orańskiej. Obecnie odrestaurowane, zyskały taras widowiskowy oraz tablice informacyjne.

7. Ścieżka Śladami Królewny Marianny Orańskiej

Ścieżka Śladami Królewny Marianny Orańskiej to wspólna inicjatywa władz Złotego Stoku i Bilej Vode w Czechacz. Ścieżka historyczno-przyrodnicza to dziewięć kilometrów trasy dobrze oznakowanej, która prowadzi przez historię, jak i przez naturę.

8. Rancho Nasza Szkapa

Rancho Nasza Szkapa to nie tylko miejsce dla miłośników koni, ale również dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku miasta. Poza przejażdżką konną można skorzystać z jazdy bryczką czy też zobaczyć zwierzęta żyjące na rancho: konie, osiołka, norki, króliki.

9. Rynek

Rynek to niewielki plac położony na pochyłym terenie, pośrodku którego wybudowano ratusz. Obok ratusza zlokalizowane są skwer i pomnik w postaci lwa, upamiętniający ofiary I wojny światowej z lat 1914-1918.

10. Ratusz w Złotym Stoku

Ratusz w Złotym Stoku to budynek z 1801 roku zbudowany w stylu eklektycznym. Stoi na miejscu ratusza z XVI wieku, który spłonął pod koniec XVIII wieku. Swoją siedzibę mają w nim obecnie władze miejskie, policja, bank oraz Informacja Turystyczna.