10 Zaskakujących Ciekawostek o Złotych Rybkach
Złota rybka niezmiennie kojarzy się z historią ubogiego rybaka, który na prośbę złowionej rybki postanowił wypuścić ją na wolno, a następnie pod wpływem zachłannej żony powracał do rybki, by ta spełniała kolejne i wciąż powiększające się żądania. Rybka spełniająca życzenia stała się symbolem zachłanności, jaka może ogarnąć człowieka i zguby, do jakiej ta może go doprowadzić. Niewiele jednak osób wie, że w naturze również istnieją złote rybki, a ich historia jest równie ciekawa, jak ta, którą postanowili opisać bracia Grimm w 1812 roku.
1. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że złota rybka nie jest wytworem natury. Pierwsze złote rybki pojawiły się na terenach Azji i to tam od wieków były hodowane, choć wyodrębniono je z grupy karasi. Chińczycy przechowywali złowione ryby w specjalnych zbiornikach „na czarną godzinę” i prawdopodobnie te prowizoryczne domowe hodowle stały się początkiem nowego gatunku. Złote rybki nigdy wcześniej nie występowały w dzikim środowisku, a ich obecność w naturalnych wodach można wytłumaczyć wyłącznie tym, że w pewnym momencie zaczęły przedostawać się do wód śródlądowych. Do dzisiaj nie wiadomo, czy zabieg ten był celowy czy też jest dziełem przypadku. Faktem natomiast pozostaje, że złote rybki pojawiły się na planecie dzięki Chińczykom, a następnie ich sąsiadom, którym udało się wyselekcjonować odrębny gatunek.
2. Złote rybki do złudzenia przypominają karasie, choć różni je sposób ubarwienia łusek. Złote rybki tak naprawdę mogą mienić się złotem, choć bardzo często można spotkać okazy w kolorze pomarańczowym i czerwonym. Ciało rybki jest pokryte cykloidalnymi łuskami, które pełnią funkcję ochronną. Wyposażona została także w górną płetwę grzbietową oraz pokaźny ogon.
3. Dosyć istotną rolę w procesie udomowienia złotych rybek odegrały pradawne wierzenia, które kazały mieszkańcom Chin darować życie niektórych upolowanych lub złowionych zwierząt. Taki uczynek miał ogromne znaczenie i wierzono, że przyniesie szczęście. Bardzo często wobec tego mniejsze i mniej wartościowe rybki wrzucane były do specjalnych pojemników wystawionych w miejscu publicznym, które wówczas nazywano zbiornikami miłosierdzia. W kolejnych latach rybki pojawiały się na terenach prywatnych posesji w charakterze dekoracyjnym. Ocenia się, że to właśnie wtedy zaczęto świadomie krzyżować konkretne gatunki, które w efekcie doprowadziły do powstania gatunku złotej rybki, jaką znamy dzisiaj.
4. Portugalia była pierwszym państwem europejskim, do którego złote rybki zawitały. Przypuszczalnie wydarzyło się na początku siedemnastego wieku. To istotna data dla całej Europy, która wkrótce została wprost zalana złotymi rybkami i ich hodowcami. Złote rybki bardzo szybko podbiły serca zamożnych ludzi, którzy chętnie dekorowali nimi swoje oczka wodne.
5. Wieloletnie eksperymenty i próby skrzyżowania różnych gatunków w celu uzyskania unikatowej złotej rybki spowodowały, że obecnie mamy do czynienia z przeszło 300 gatunkami złotych rybek, między którymi faktycznie można wyodrębnić wiele niezbieżnych cech. Istnieją rybki charakteryzujące się wydłużonym ciałem i takie, które są nieco bardziej krępe. Rozróżnić można gatunki na podstawie płetwy ogonowej, która w przypadku niektórych gatunków jest pojedyncza, u innych z kolei podwójna.
6. Wbrew pozorom złota rybka wcale nie musi posiadać złotego ubarwienia łusek. Dosyć sporym zainteresowaniem cieszą się odmiany, których łuski mają odcień czerwieni, pomarańczu, brązu, a nawet fioletu, który nijak ma się do nazwy gatunku.
7. Ciekawostką jest, że również w buddyzmie złota rybka odcisnęła swoje piętno. Osoby wyznające buddyzm wierzą uparcie w to, że jest ona symbolem wolności, odwagi oraz radości. To w rzeczywistości jeden z ośmiu istotnych dla wyznawców buddyzmu symboli zwiastujących coś dobrego. Faktem jest również, że dla buddystów ryba sama w sobie jest czymś, co może wiązać się z pomyślnością.
8. Istnieje jak najbardziej możliwość hodowania złotych rybek we własnym domu, choć warto się do takiego przedsięwzięcia dobrze przygotować. Złote rybki potrzebują przestrzeni i wobec tego malutkie akwarium nie wchodzi w grę. Dobrze jest wyposażyć się w akwarium liczące sobie przynajmniej 40 litrów. To wystarczająco dużo miejsca nawet dla najbardziej wymagającej rybki. Warto również skonsultować z ekspertem kwestię żywieniową i ustalić jaki rodzaj pokarmu będzie najlepszym wariantem. Bardzo ważnym jest, aby rośliny akwariowe były duże, ponieważ mniejsze mogą zostać skonsumowane przez rybki.
9. Wyrzucanie ryb akwariowych do naturalnych zbiorników wodnych jest dosyć powszechnym zjawiskiem nazywanym „dumping”. Dzięki temu niemal bezustannie naukowcy odkrywają nowe gatunki, które powstały na skutek krzyżówki akwariowych ryb z dzikimi. Najsłynniejszym okazem znalezionym zupełnie przypadkowo w jeziorze Tahoe jest złota rybka, której długość wynosiła niespełna 40cm. Ważyła prawie kilogram.
10. Złote rybki są stworzeniami, które w hodowlanych warunkach potrafią przeżyć nawet do 30 lat.