Ciekawostki

15 Ciekawostek o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Zimowe igrzyska olimpijskie to międzynarodowe zawody sportowe , które są organizowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Pierwsze zimowe igrzyska odbyły się w 1924 roku we Francji, a wzięło w nich udział szesnaście ekip, które wzięły udział w szesnastu konkurencjach.

2. W 1933 roku kanclerzem Niemiec został Adolf Hitler, a już trzy lata później zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w Trzeciej Rzeszy. Kolejne igrzyska, które miały odbyć się w 1940 roku, nie odbyły się ze względu na to, że trwała wówczas druga wojna światowa.

3. Istnieje kilkanaście dyscyplin sportowych, które są prezentowane podczas zimowych igrzysk, a należą do nich między innymi łyżwiarstwo figurowe, biegi narciarskie, kombinacja norweska czy skoki narciarskie. Istnieje również grupa dyscyplin, które są rozgrywane tyko jako pokazowe, a mianowicie psi zaprzęg, pięciobój zimowy czy narciarstwo szybkie.

4. Wielkie wrażenie robią slogany igrzysk zimowych. W 1988 roku były to na przykład słowa „Spotkajmy się razem w Calgary”, w 1994 roku „Ogień w Twoim sercu”, a w 2022 roku „Radosne spotkanie na czystym lodzie i śniegu”.

5. Podczas zimowych igrzysk w 1924 roku Polacy spóźnili się na ceremonię otwarcia. Ich wyniki również nie były powalające. Dla naszych rodaków, którzy kilka lat wcześniej odzyskali niepodległość po 123 latach, najbardziej liczył się jednak udział i możliwość reprezentowania odrodzonej Polski.

6. Podczas igrzysk zimowych w 1948 roku doszło do skandalu, kiedy okazało się, że ktoś skradł flagę olimpijską.

7. Z kolei w 1932 roku w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich w Los Angeles flaga została skradziona przez Polaka, Jerzego Skolimowskiego, który chciał ją sobie wziąć na pamiątkę.

8. W 1988 roku podczas zimowych igrzysk wszyscy martwili się o śnieg, podczas gdy największym problemem dla organizatorów okazał się wiatr. Jeśli konkurencje odbywały się w halach, to problem znikał, ale na zewnątrz zdarzały się problemy związane z wietrzną pogodą.

9. Z powodu silnego wiatru w Calgary aż trzydzieści trzy razy trzeba było przekładać poszczególne konkurencje.

10. Manuela Di Centa i Giorgio Di Centa to włoskie rodzeństwo, które zgromadziło aż dziesięć olimpijskich medali na zimowych igrzyskach. Ich historia rozpoczęła się już podczas igrzysk w 1984 roku, a nazwisko pojawiło się również podczas igrzysk w 2014 roku.

11. Medale olimpijskie związane z igrzyskami w Pekinie są inkrustowane jadeitem, który należy do rzadkich i który jest wydobywany głównie w Chinach.

12. Motto igrzysk od jakiegoś czasu jest wybierane wskutek konsultacji na kilkudziesięciu uniwersytetach.

13. Szacowany koszt urządzanych od kilku lat zimowych igrzysk olimpijskich to od 3 do 4 miliardów dolarów. Wciąż jest to jedna dziesiąta kosztów, jakie ponoszą organizatorzy letnich igrzysk.

14. Sześć kolorów w logotypie olimpiady wybrano, ponieważ flaga każdego kraju zawiera przynajmniej jeden z nich.

15. Polska jest jednym z dwunastu krajów, które wzięły udział ze wszystkich zimowych igrzyskach od początku ich istnienia.