15 Ciekawostek o Zegarze Zagłady
Zegar Zagłady, znany również jako Doomsday Clock, to symboliczny zegar na Uniwersytecie Chicagowskim, który wyznacza czas do północy, podczas gdy północ oznacza zagładę ludzkości. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Zegar Zagłady prowadzony jest od 1947 roku na Uniwersytecie Chicagowskim przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists.
2. Pierwotnie zagłada w tym kontekście oznaczała zagrożenie nuklearne, ale koncepcja rozwijała się z biegiem lat i dziś zawiera informacje na temat rodzajów broni nuklearnej, technologii zamieniających klimat czy też nowych osiągnięć w biologii i nanotechnologii.
3. Od czasu kiedy zegar został stworzony, pojawiał się on na wszystkich okładkach „Bulletin od the Atomic Scientists”. Jego pierwsze przedstawienie graficzne zostało stworzone przez Martyl Langsdorf, która była żoną jednego z fizyków.
4. Liczba minut przed północą, czyli de facto przed zagładą, jest regularnie poddawana aktualizacji przez pracowników uniwersytetu.
5. Pod koniec lat czterdziestych, kiedy zegar został stworzony, pokazywał on siedem minut do północy. Wskazówka była przesuwana do tyłu lub przody w zależności od globalnej sytuacji.
6. Zmiana ustawień zegara nie zawsze była na tyle szybka, aby nadążyć za wydarzeniami na świecie. Doskonałym przykładem jest kryzys kubański. W 1962 roku Fidel Castro namawiał Chruszczowa do użycia broni nuklearnej wobec wspólnego wroga, jakim były Stany Zjednoczone. Radzieccy przywódcy zaczęli więc montować rakiety na Kubie. Przez cały ten napięty czas ustawienia zegara nie zostały zmienione.
7. Chociaż zegarowi kilka razy zdarzyło się „zaspać”, zmiany na jego tarczy zazwyczaj wywołują globalne zainteresowanie.
8. W całej historii zegara jego wskazówki były przesuwane dwadzieścia cztery razy, a za każdym z przesunięć stały ważne wydarzenia na świecie, które według naukowców przybliżały świat do zagłady.
9. W 1949 zegar wskazywał godzinę 23.57. Wówczas Związek Radziecki testował po raz pierwszy bombę atomową. Już cztery lata później zegar wskazywał tylko dwie minuty do północy, a wówczas zarówno Stany Zjednoczone, jak i Związek Radziecki testowały broń termojądrową.
10. Według zegara zagłady najbezpieczniejszymi latami dla świata były 1963 rok, kiedy USA i Związek Radziecki podpisały porozumienie oraz 1990 rok, kiedy upadł Mur Berliński, a zimna wojna miała się ku końcowi.
11. W 2018 oraz 2020 roku zegar zagłady wskazywał krytyczną godzinę, 23.58, co było związane z zagrożeniem wojną nuklearną oraz przyśpieszającymi zmianami klimatu.
12. Zegar Zagłady jest jednym z motywów serii komiksowej „Strażnicy” oraz opowiadania Pierce’a Anthony’ego „Wielding a Red Sword”, w którym kontrola ustawienia wskazówek zegara może doprowadzić nawet do trzeciej wojny światowej.
13. Zegar zagłady z Uniwersytetu Chicagowskiego jest popularnym motywem z muzyce. Motyw ten pojawia się w utworach The Clash, Tho Who, Iron Maiden, Stinga czy Ozzy’ego Osbourne’aa.
14. Zegar zagłady pojawił się również w wielu produkcjach telewizyjnych. Jest o nim mowa w „Zabójczych umysłach”, „Watchmen: Strażnicy” czy w „Doktorze Who”.
15. W grze karcianej „Magic: The Gathering” znajduje się karta „Armageddon Clock”, nawiązująca do zegara zagłady, która zadaje obrażenia wszystkim graczom.