Zeberka – Wszystko o Gatunku Zeberki
Zeberka zwyczajna, inaczej amadyna zebrowata, jest to gatunek małego ptaka z rodziny astryldowatych. Zamieszkuje on Australie, gdzie spotkać można go praktycznie wszędzie, ale także Małe Wyspy Sundajskie. Jest to ptak chętnie hodowany w klatkach i umiejący przystosować się do takiego otoczenia.
Wyróżnia się dwa podgatunki zeberek, zeberkę timorską, która występuje na Małych Wyspach Sundjaskich oraz zeberkę australijską, która występuje oczywiście w Australii, najczęściej środkowej. U odmiennych płci występują różnice, dlatego łatwo odróżnić jest samca od samicy.
Samce posiadają charakterystyczne, pomarańczowe policzki oraz lekko prążkowaną pierś, która oddzielona jest od brzucha czarną kreską. Samce są szare, ale gdzieniegdzie da się zobaczyć brązowy kolor na ich pierzu. Samice natomiast są całkowicie szare i nie posiadają żadnych charakterystycznych elementów.
Charakterystyka zeberek – zachowanie
Są to ptaki towarzyskie i energiczne, żyją one zazwyczaj w większych grupach, które liczyć mogą od 10, nawet do 100 osobników. Jedynie w okresie lęgowym pojedyncze pary odlatują od stada, aby założyć swoje gniazdo. Na jednym drzewie jednak znajdować może się kilka par, aby nadal być blisko siebie, jednak nigdy nie spotkamy dwóch par na jednej gałęzi tego samego drzewa. Tworzą one wtedy swego rodzaju osiedle zeberek.
Naturalne miejsce życia zeberek
Zamieszkują one głównie tereny trawiaste, suche, a także tereny otwarte, gdzie drzew jest stosunkowo mało. Potrzebują być blisko wody, ponieważ muszą one pić, ale także myć się w niej. Najlepiej, kiedy niedaleko mają również pola uprawne, żywią się one bowiem nasionami różnych roślin oraz ziarnami.
Rozród zeberek
Okres lęgowy najczęściej wypada w porze deszczowej, czasami jednak jest to inna pora roku, już po opadach deszczu. Zeberki zazwyczaj gniazda zakładają na drzewach lub w krzewach. Samica najczęściej składa od 3 do 4 jaj na raz. Jaja wysiadują na zmianę samiec i samica, więc samiec ciągle jest aktywny w życiu swojej kobiety oraz ich potomstwa. Pierwsze młode zaczynają wykluwać się już po 12 dniach. Młode już w wieku 8 tygodni zaczynają obrastać w piórka, a już w wieku 12 tygodni posiadają upierzenie dorosłego osobnika.
Zeberki jako ptaki zaobserwowane w Polsce
Uznaje się je za gatunek, który w Polsce można zobaczyć, jednak bardzo rzadko. Nie zalicza się tych ptaków do tych, które w Polsce występują regularnie.
Długość życia
Zeberki potrafią na wolność przeżyć od 5 do 8 lat. Niewola jego żywot potrafi wydłużyć. Ptaki, pod dobrą opieką, dożyć mogą nawet do 12 roku życia.
Co jedzą zeberki?
Zeberki na wolności najczęściej pożywiają się nasionami oraz znalezionymi ziarnami. W niewoli warto podawać im: siemię lniane, owies, jabłka, kiwi, ziarna rzepaku, sałatę, bazylię, liście szpinaku, liście mniszka, arbuzy, proso senegalskie oraz ogórki. Sporadycznie właściciele dostarczają ptakom również starte orzeszki ziemne, ziarna słonecznika, a nawet gotowane ziemniaki, biały twaróg, czy rozdrobnione jajka na twardo!