Polska

10 najciekawszych atrakcji dla dzieci w mieście Zator

Miasto Zator

Istnieją miejsca na mapie Polski pomyślane głównie jako atrakcje dla dzieci – tych najmłodszych, jak i nieco starszych. Wyróżniają się ciekawymi pomysłami na spędzanie czasu z całą rodziną. Często prezentują walor mocno edukacyjny lub nastawiony na rekreację i aktywność fizyczną. Jedną z takich przestrzeni jest miedzy innymi Zator – stosunkowo niewielka miejscowość w województwie małopolskim, która stała się zagłębiem atrakcji i miejscem rodzinnych wyjazdów. Co można robić w Zatorze? Poniżej prezentujemy 10 najlepszych atrakcji dla dzieci – Zator.

1. Park dinozaurów

Choć prehistoryczne gady dawno wyginęły, to wciąż można podziwiać je w zatorskim parku ruchomych dinozaurów. Do dyspozycji zwiedzających udostępniono rozległą przestrzeń parkową, w której znalazło się ponad 100 różnych gatunków gadów – od Argentynozaura aż do T-Rexa. Dzieci mają szansę poznać codzienne życie tych niezwykłych i poruszających wyobraźnię stworzeń. Oprócz ekspozycji plenerowej można tu znaleźć wystawy stałe i czasowe, znajdujące się w salach ekspozycyjnych.

2. Dawne opowieści – Park Mitologiczny

Park Mitologii w sporej swej części został zlokalizowany na wodzie. Atrakcja ta pozwala na ciekawe i interaktywne poznanie świata greckich bogów i herosów, o których czytał chyba niemal każdy w czasach szkolnych, poznając opowieści spisane między innymi przez Jana Parandowskiego. W przestrzeni parku pojawiają się figury bogów z greckiego panteonu. Można spotkać Zeusa, Herę i Atenę, a przy tym świetnie się bawić, zwiedzając teren z pokładu tramwaju wodnego.

3. Szaleństwo w przestrzeni – park linowy

Niedaleko świata greckich bogów, usytuowano kolejną zatorską atrakcję. Zbudowano tu park linowy, o różnych poziomach trudności, z którego mogą bez przeszkód korzystać duzi i mali miłośnicy aktywnego spędzania czasu. Powstała tu nawet ścieżka przeznaczona dla najmłodszych, którzy również mogą wziąć aktywny udział w zabawie.

4. Sekretne życie zwierząt – Park owadów

Oprócz aktywności fizycznej i poznawania czasów minionych, w Zatorze można również wybrać się na wyprawę do świata owadów. Nie jest to jednak tradycyjne muzeum, w którym wszystkie okazy znajdują się w gablotach. W Parku Owadów pojawiają się bowiem okazy wielkości dorosłego człowieka. Dzięki temu można dokładnie zobaczyć, jak wygląda z bliska osa, pszczoła albo konik polny.

5. Park rozrywki – cały dzień wrażeń

Najbardziej znaną atrakcją Zatora jest park rozrywki, składający się z wielu atrakcji, idealnych dla odwiedzających w każdym wieku. Zbudowano tu liczne karuzele, zjeżdżalnie i diabelskie młyny. Można skorzystać z kina 3D lub 5D, albo wybrać się na trampoliny czy do salonu gier. Osoby ciekawe jak wygląda świat na opak, mogą z kolei odwiedzić dom do góry nogami.

6. Poznaj świat – Park Miniatur w Wadowicach

Niedaleko Zatora znajdują się Wadowice, a w nich Park Miniatur. To niesamowite miejsce, warte odwiedzenia z dziećmi. Mają tu niemal cały świat na wyciągnięcie ręki. W jednej przestrzeni zobaczą Koloseum, Krzywą Wieżę, Big Bena, krakowskie Sukiennice i wiele innych ciekawych miejsc.

7. Zamek na szlaku Orlich Gniazd

Szukając ciekawego miejsca na spacer i wycieczkę turystyczną w okolicy Zatoru, warto wybrać się do nieodległych ruin zamku Lipowiec, który był własnością biskupów krakowskich. Znajduje się on na szlaku Orlich Gniazd, czyli zamków i warowni, powstałych w czasach Kazimierza Wielkiego.

8. Poznaj życie pszczół – Apilandia

Co tak naprawdę wiemy o życiu pszczół? Okazuje się, że stosunkowo niewiele, a to przecież jedne z bardziej pożytecznych owadów. W niewielkiej miejscowości Klecza Dolna otwarto Apilandię, czyli centrum pszczelarstwa. Dzięki interaktywnej i nowoczesnej formie wystawienniczej najmłodsi mogą dowiedzieć się sporo na temat życia tych owadów.

9. Zwiedzanie w inny sposób – Kolej Drezynowa

Drezyna to świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi, pozwalająca na inną formę aktywnego spędzania czasu i zwiedzania. Lokalna Kolej Drezynowa stanowi jedną z najciekawszych tras kolejowych w naszym kraju, a piękno miejscowych pejzażów podziwia się z pokładu czteroosobowych wagoników.

10. Spacer po mrocznym lesie – rezerwat Lipowiec

Kiedy poczujemy się już zmęczeni od nadmiaru atrakcji, warto wybrać się na spacer do pobliskiego rezerwatu Lipowiec, gdzie można spotkać rodzime gatunki drzew, krzewów i innych roślin oraz cieszyć się ciszą i spokojem.