Ciekawostki

10 Niesamowitych Ciekawostek o Zaskrońcu

Zaskroniec

W świecie zwierząt dużą grupę stanowią gady, wśród których sklasyfikowane są węże. Jednym z nich jest zaskroniec — najpospolitszy przedstawiciel węży w Polsce, ale czy to wszystko, co można o nim powiedzieć? Nie, to dopiero początek interesujących faktów o tym stworzeniu. Oto 10 top ciekawostek — zaskroniec:

1. Najczęściej spotykany wąż w Polsce

Poza byciem najczęściej spotykanym wężem w Polsce zaskroniec jest również niejadowitym przedstawicielem swojej rodziny. Mimo to lepiej go specjalnie nie drażnić.

2. Nazwa

Jego polska nazwa „zaskroniec” związana jest z charakterystycznymi dla niego dwiema żółtymi plamami ulokowanymi „za skroniami” zwierzęcia. Samiec osiąga długość około 1,5 metra, samice dorastają do 80 centymetrów długości.

3. Kolor

Zaskroniec zwyczajny ma zazwyczaj ciemnozielony lub brązowy kolor z charakterystycznym żółtym kołnierzem za głową, co wyjaśnia alternatywną nazwę zaskrońca obrączkowanego. Kolor może również wahać się od szarego do czarnego, przy czym ciemniejsze kolory są bardziej rozpowszechnione w zimniejszych regionach, prawdopodobnie ze względu na korzyści termiczne wynikające z ciemnego koloru. Spód jest białawy z nieregularnymi blokami czerni, które są przydatne w rozpoznawaniu osobników.

4. Dieta

Na dietę zaskrońca składają się między innymi małe gryzonie takie jak myszy i nornice, a także płazy i ryby. Często występuje w pobliżu wody i żywi się jedynie płazami.

5. Zagrożenie

W przypadku zagrożenia zaskrońce wydają z siebie głośny syk lub też udają, że są martwe.

6. Występowanie

Zaskroniec zwyczajny jest szeroko rozpowszechniony w Europie kontynentalnej, od środkowej Skandynawii po południowe Włochy. Występuje również na Bliskim Wschodzie iw północno-zachodniej Afryce.

7. Dobry pływak

Zaskrońce są dobrymi pływakami i można je znaleźć w pobliżu słodkiej wody, chociaż istnieją dowody, że pojedyncze węże często nie potrzebują zbiorników wodnych przez cały sezon.

8. Siedlisko

Preferowanym siedliskiem jest  otwarty teren leśny i siedlisko „krawędziowe”, takie jak obrzeża pól i granice lasów, ponieważ mogą one oferować odpowiednie schronienie, a jednocześnie zapewniać szerokie możliwości termoregulacji poprzez wygrzewanie się. Preferowane są również brzegi stawów, a stosunkowo duża szansa zaobserwowania tego tajemniczego gatunku na takich obszarach może tłumaczyć ich postrzegany związek ze stawami i wodą.

9. Gad

Zaskroniec, jak większość gadów, jest zdany na łaskę środowiska termicznego i musi zimować w miejscach, które nie są narażone na zamarzanie. Dlatego zazwyczaj zimę spędzają pod ziemią, gdzie temperatura jest względnie stabilna.

10. Zdobycze

Węże, które niedawno zjadły, rzadko poruszają się na znaczną odległość i pozostają w jednym miejscu, wygrzewając się, aby zoptymalizować temperaturę ciała, dopóki ofiara nie zostanie strawiona. Pojedyncze węże mogą potrzebować tylko dwóch lub trzech znaczących zdobyczy przez cały sezon.